Scenariusz zajęć prowadzonych metodami aktywnymi
Grupa : starszaki
TEMAT: „COŚ SZKLANEGO”
CEL OGÓLNY: inspirowanie zainteresowań poznawczych dziecka
CELE OPERACYJNE:
dziecko:
- Potrafi rozwiązać zagadkę posługując się zmysłem dotyku
- Potrafi zwerbalizować swoje pomysły dotyczące pochodzenia szkła
- Wie, jakie są kolejne etapy wyrobu szkła
- Dostrzega mnogość zastosowań szkła
- Różnicuje szklane wyroby ze względu na ich kolor, fakturę, grubość oraz dźwięk jaki wydają przy uderzeniu drewnianym patyczkiem
- Potrafi czerpać radość z zabawy kalejdoskopem
METODY:
• Czynna
• Słowna
• Poglądowa
FORMY ORGANIZACYJNE: indywidualna i grupowa ujednolicona
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: skrzynia, szklanka do herbaty, historyjka obrazkowa „Sok w butelce” przedstawiająca kolejne etapy wyrobu butelek, butelki, flakony perfum, naczynia, żarówki, szyby, biżuteria ze szklanymi koralami, figurki, lusterko, kalejdoskop, drewniane patyczki, blok rysunkowy, kredki
PRZEBIEG:
1. „Co jest w skrzyni?”- rozwiązywanie zagadki przy użyciu zmysłu dotyku. W skrzyni jest schowana szklanka do herbaty.
2. „Jak zdobyć szkło?” – burza mózgów. Wspólne poszukiwanie odpowiedzi na postawione pytanie. Analizowanie podanych rozwiązań.
3. „Sok w butelce” – historyjka obrazkowa. Zapoznanie kolejnymi etapami procesu wyrabiania szkła
4. „Szklane cudeńka” – oglądanie zgromadzonych eksponatów (butelki, flakony perfum, naczynia, żarówki, szyby, biżuteria ze szklanymi koralami, figurki, lusterko). Porównywanie koloru zastosowanego szkła, jego faktury, grubości, dźwięku jaki wydaje przy uderzeniu drewnianym patyczkiem. Zwrócenie szczególnej uwagi na zdobienia i precyzję wykonania wybranych eksponatów.
5. Świat w kalejdoskopie – zabawa z wykorzystaniem kalejdoskopu, oglądanie kompozycji tworzących się z kolorowych szkiełek.
6. „Już wiem!” - podsumowanie wiadomości – samodzielne ustalenie kolejnych etapów procesu wyrabiania szkła, wykonanie ilustracji każdego etapu (praca w parach).