Scenariusz zajęć prowadzonych metodami aktywnymi
Grupa : 4 latki
TEMAT: „JESIENNE KOŁO FORTUNY”
CEL OGÓLNY: Utrwalenie wiedzy przyrodniczej na temat jesieni
CELE OPERACYJNE: dziecko:
• Potrafi odróżnić wybrane warzywa i owoce (marchew, ziemniak, pietruszka, cebula, burak, fasola, jabłko, śliwka, gruszka)
• Potrafi dopasować owoce wybranych drzew (jarzębina, kasztanowiec, dąb) do ich liści
• Zna barwy jesieni (żółty, czerwony, brązowy, pomarańczowy)
• Wie jak wygląda jeż
• Wie , że przysmakiem wiewiórki są orzechy
• Potrafi zaśpiewać piosenkę „Kasztanek”
• Rozpoznaje kolory : żółty, zielony, niebieski, pomarańczowy, fioletowy, czerwony
METODY:
• Czynna
• Słowna
• Poglądowa
FORMY ORGANIZACYJNE: indywidualna i grupowa ujednolicona
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: kolo fortuny i duża kostka do gry oznaczone sześcioma kolorami, karty z poleceniami, nagranie CD „Kasztanek”” Taniec misia z pajacykiem, 2 sylwety wiewiórek, woreczek z orzeszkami, ilustracje warzyw i owoców (marchew, ziemniak, pietruszka, cebula, burak, fasola, jabłko, śliwka, gruszka), 2 papierowe koszyki, ilustracje drzew i ich owoców : kasztanowiec, jarzębina, dąb, papierowe listki w kolorach jesieni(czerwony, żółty, brązowy, pomarańczowy), ilustracje różnych zwierząt w tym jeża, medale
PRZEBIEG:
1. Wprowadzenie do zajęcia poprzez przypomnienie jaką mamy porę roku? jaka jest pogoda? jak się zmieniła w ostatnim czasie?
2. Zapoznanie i wyjaśnienie zasad gry, odsłonięcie koła fortuny, prezentacja kostki do gry oznaczonej sześcioma kolorami.
3. Rzucanie dużą kostką do gry przez wybrane dzieci – wykonywanie poleceń zgodnie z instrukcją:
• kolor żółty - dzielenie ilustracji przedstawiających owoce i warzywa na „kosz warzyw” i „kosz owoców”, nazywanie okazów
• kolor czerwony – szukanie zapasów, które zgubiły wiewiórki, po znalezieniu worka z orzechami, dzielenie ich na dwa zbiory, próby rozsypania orzeszków po „tyle samo” dla każdej wiewiórki
• kolor pomarańczowy – zabawa przy piosence „Kasztanek”, ilustrowanie ruchem treści piosenki
• kolor niebieski – dopasowywanie owoców do liści poszczególnych drzew (kasztanowiec, dąb, jarzębina), nazywanie ich
• kolor zielony – wybieranie z rozsypanych listków tych, które mają barwy jesieni, dmuchanie na listki z różnym natężeniem
• kolor fioletowy – wskazanie wśród ilustracji zwierząt tej, która przedstawia jeża, przypomnienie jakie ma zwyczaje, recytacja wierszyka „Jeżyk” połączona z ilustracją ruchową
4. Zakończenie turnieju, wręczenie orderów oraz słodkich niespodzianek
5. Zabawa przy piosence „Taniec misia z pajacykiem”