KONSPEKT ZAJĘĆ W GRUPIE PRZEDSZKOLNEJ
Marzena Cybulska
Data: 25.01.2015r.
Grupa „A”
Temat zajęć: Poznajemy zawody ludzi – piekarz.
Cele zajęć:
rozwijanie i pogłębianie u wychowanków zainteresowania różnymi zawodami
wzbogacenie wiedzy na temat pracy piekarza
rozwijanie logicznego myślenia
wzbogacenie słownictwa: piekarz, zawód, chleb, bułka, pieczywo, sezam, słonecznik, mak
ćwiczenia koordynacji wzrokowo – ruchowej
pobudzanie percepcji narządów zmysłów – wzroku, węchu, słuchu
rozwijanie wrażliwości dotykowej
utrwalanie pojęć – duża, mała, czwartek, śnieg, deszcz, słońce, chmury
usprawnianie motoryki małej
doskonalenie umiejętności koncentracji
rozwijanie poczucia przynależności do grupy i umiejętności współpracy z nią
wdrażanie do zachowania dyscypliny podczas zajęć
kształcenie, rozwijanie komunikacji alternatywnej – piktogramy, gesty Makatona
Metody pracy:
pokazowa
obserwacji
opisowa
słowna
praktyczna
Formy pracy:
zbiorowa
indywidualna
Zasady nauczania:
stopniowanie trudności
systematyczność
motywowanie aktywności i samodzielności
przystępności nauczania
Pomoce dydaktyczne:
instrumenty (trójkąt)
plansza z postacią piekarza, ilustracje pieczywa
strój piekarza
bułki, chleb
mąka, sól, posypki ze słonecznika, sezamu, maku
masa solna
pojemniki z wodą, mydło
Przebieg zajęć
I Część wstępna
1. Stymulacja polisensoryczna „poranny krąg” – powitanie:
zapalenie świeczki
śpiewanie piosenki „Powitanka”
zaznaczenie na tablicy obecności, utrwalenie nazwy dnia tygodnia „czwartek” – sylabizowanie wyrazu
wystukiwanie imion dzieci na bębenku, przeliczanie ilości przybyłych dzieci na palcach oraz bębenku
nazwanie obecnej pory roku – ‘Zima” – oddziaływanie na zmysł dotyku, węchu (smarowanie rączek dzieci olejkiem miętowym połączone ze śpiewem piosenki z użyciem imion dzieci – wąchanie rączek)
przypomnienie piosenki o zimie pt. „Zima” z użyciem instrumentów – gra na trójkącie
obserwacja zjawisk atmosferycznych za oknem oraz słowne określenie spostrzeżeń
zaznaczenie mapki pogody na tablicy za pomocą umownych symboli.
II Część główna
zaśpiewanie piosenki pt.: „Mało nas do pieczenia chleba”
rozmowa nawiązująca do treści piosenki – pokazanie dzieciom ilustracji z postacią piekarza pieczącego chleb, ilustracje chleba i bułek
prezentacja stroju piekarza – biały fartuch, czapka (przymierzenie stroju przez dzieci)
pokazanie dzieciom różnych wypieków, produktów, efektów pracy piekarza (bułki z makiem, sezamem, słonecznikiem, bez dodatków, dwa rodzaje chleba biały i czarny,
badanie, doświadczanie zapachu, smaku, koloru, kształtu pieczywa rozróżnianie chleba białego od czarnego, bułek z makiem i sezamem, słonecznikiem, bochenek chleba, kromka chleba
układanie pieczywa do koszyków – segregacja produktów na koszyk z bułkami i chlebem
pozytywne wzmacnianie połączone z degustacją masła orzechowego – ćwiczenie jamy ustnej
zachęcenie dzieci do zabawy przy stoliku w zawód piekarza
zasada liczenia do 10 na zakończenie pierwszego etapu zajęć, zdmuchnięcie świeczki (ćwiczenia oddechowe)
III Część praktyczna
przedstawienie dzieciom materiałów potrzebnych do wykonania i przygotowania masy solnej, z której dzieci lepić będą formy chleba, bułek – mąka, sól, woda, różne rodzaje posypki (mak, sezam, słonecznik)
omówienie sposobu wykonania pracy
praca grupowa, zajęcia dostosowane do indywidualnych możliwości, potrzeb dziecka – wyrabianie masy solnej przez dzieci, formowanie z masy solnej kształtów chleba i bułek, posypywanie makiem, sezamem, słonecznikiem przygotowanych bułek i chleba
zabawy z wodą i mydłem połączone z treningiem mycia rąk oraz ćwiczeniami oddechowymi podczas dmuchania w pianę
zakończenie zajęć przy stoliku poprzez treningu liczenia do 10 - ciu
Uwagi:
Tak zaplanowane zajęcia nie muszą być zupełnie zrealizowane tego samego dnia. Podobnie kolejność przedstawionych wyżej zajęć będzie zależała od zaangażowania, zainteresowania oraz możliwości skupienia uwagi przez dzieci.