KONSPEKT ZAJĘĆ W GRUPIE PRZEDSZKOLNEJ
Marzena Cybulska
Data: 10.10.2016r.
Temat zajęć: Jesienią puszczamy latawce – wykonanie latawca.
Cele zajęć:
poznanie zjawisk atmosferycznych charakterystycznych dla jesieni: deszcz, wiatr
poznanie zwyczaju puszczania latawców jesienią
wzbogacanie słownika: latawiec
utrwalanie pojęć: wtorek, deszcz, słońce, chmury, jesień, parasol, krótki, długi, najkrótszy, najdłuższy
pobudzanie narządów zmysłu: wzroku, słuchu
ćwiczenia koordynacji wzrokowo-ruchowej
rozwijanie komunikacji alternatywnej - piktogramy, gesty Makatona
doskonalenie umiejętności koncentracji
rozwijanie poczucia przynależności do grupy i umiejętności współpracy z nią
wdrażanie do zachowania dyscypliny podczas zajęć
Metody pracy:
pokazowa
obserwacji
opisowa
słowna
praktyczna
Formy pracy:
zbiorowa
indywidualna
Zasady nauczania:
stopniowanie trudności
systematyczność
motywowanie aktywności i samodzielności
przystępności nauczania
Pomoce dydaktyczne:
liście , ilustracja przedstawiająca jesienną pogodę, szeleszczący worek
płaszcz przeciw deszczowy, kalosze, rękawiczki, spryskiwacz do wody
krepa, sznurek, klej
Przebieg zajęć
I Część wstępna
1. Stymulacja polisensoryczna „poranny krąg” – powitanie:
zapalenie świeczki
śpiewanie piosenki pt.: „Powitanka”
zaznaczenie na tablicy obecności, utrwalenie nazwy dnia tygodnia „wtorek” – sylabizowanie wyrazu
zaznaczenie obecności na tablicy za pomocą umownych znaczków identyfikujących każde dziecko
zapoznanie dzieci z planem zajęć za pomocą piktogramów na indywidualnych kartach zajęć
zakończenie pierwszej części zajęć zdmuchnięciem świeczki
II Część główna
przypomnienie piosenki pt. "Ola i liście"
rozsypanie na dywanie różnych liści przyniesionych przez dzieci, rozmowa nawiązująca do treści piosenki
pokaz ilustracji przedstawiającej jesienną pogodę
wskazywanie na ilustracji: wiatru, deszczu, parasola, kaloszy, płaszcza deszczowego
zabawa - Co ja mam w koszyku – rozpoznawanie i nazywanie przyniesionych zebranych rekwizytów: parasol , płaszcz przeciw deszczowy , rękawiczki
zabawy ruchowe - Pada deszczyk świeci słońce - z wykorzystaniem spryskiwacza z wodą oraz zastosowaniem przyniesionych rekwizytów - zabawy z określeniem zjawisk atmosferycznych: świeci słońce, pada deszcz, wieje wiatr.
naśladowanie wiatru za pomocą worka szeleszczącego, dmuchania i podrzucania liśćmi.
prezentacje latawca - określenie jego wyglądu, pokazywanie sposobu puszczenia latawców.
zachęcenie dzieci do wykonania ogonów dla małych, przygotowanych z tektury latawców
III Część praktyczna
przedstawienie dzieciom materiałów potrzebnych do wykonania ogona dla latawca (nożyczki, krepa, klej, sznurek)
omówienie sposobu wykonania pracy
zajęcia dostosowane do indywidualnych możliwości , potrzeb dziecka (wycinanie nożyczkami wąskich pasków krepy , wiązanie-przymocowywanie ich do sznurka, łączenie ogona z latawcem)
prezentacje wykonanych latawców
porównywanie długości ogonów wykonanych przez dzieci - określanie długi, krótki, najdłuższy, najkrótszy
zawieszenie latawców na tablicy
zasada przeliczania do dziesięciu – zakończenie zajęć
Uwagi:
Tak zaplanowane zajęcia nie muszą być zupełnie zrealizowane tego samego dnia. Podobnie kolejność przedstawionych wyżej zajęć będzie zależała od zaangażowania, zainteresowania oraz możliwości skupienia uwagi przez dzieci.