X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 3176
Przesłano:

Scenariusz zajęć świetlicowych: Łódź - moje miasto

CYKL TEMATYCZNY: Łódź - moje miasto.
Temat: Poznajemy najbliższą okolicę naszej szkoły.

Cele ogólne: zdobycie wiadomości o najbliższej okolicy naszej szkoły, integracja grupy.
Cele organizacyjne – uczeń:
- potrafi powiedzieć, przy jakiej ulicy mieszka,
- wie, jaki jest herb naszego miasta,
- umie odnaleźć na planie miasta dzielnicę Bałuty,
- potrafi odnaleźć na planie i nazwać 5 ulic Bałut,
- wskazuje 5 miejsc odpoczynku mieszkańców Bałut,
- rozwija inwencję twórczą,
- potrafi reagować ruchem adekwatnie do usłyszanej muzyki,
- umie współpracować z grupą.
Metody i techniki: słowne – instruktaż, praktycznego działania – praca z mapą, metody pedagogiki zabawy.
Środki i pomoce dydaktyczne: magnetofon oraz kasety z nagraniami, łódeczka z origami (2szt.), plany miasta – 4 szt., kolorowe włóczki i pinezki, kartki i ołówki dla każdego dziecka, dwa sklejone ze sobą arkusze szarego papieru z namalowaną łódką, klej.

Literatura:
- Wprowadzenie do pedagogiki zabawy. red. E. Kędzior-Niczyporuk, Lublin 2003
- Tańce i zabawy dla grupy. Lublin 2003
- Wychowawcy świetlic. red. Z. Ziel, Jelenia Góra 1995

Przebieg zajęć:

1. Zabawa „witam, wszystkich, którzy...”
Nauczyciel wywołuje, np.:
- witam wszystkie dzieci, które mieszkają przy ulicy Łanowej,
- witam wszystkie dzieci, które mieszkają przy ulicy Traktorowej,
- witam wszystkie dzieci, które są uczniami klasy pierwszej, trzeciej,
- witam wszystkie dzieci, które uczą się w szkole nr 182,
- witam wszystkie dzieci, które są dzisiaj z nami w świetlicy.
Wywołane dzieci machają na powitanie ręką.

2. Zabawa „łódeczka”- na podstawie zabawy „iskierka”.
Dzieci stoją w kręgu i podają sobie do złożonych rąk malutką łódeczkę
(przygotowaną wcześniej techniką origami przez nauczyciela) – symbol
(herb) naszego miasta. Gdy łódeczka powróci do nauczyciela mówi on:
„A teraz wyruszamy na wycieczkę po naszym mieście – poznajemy najbliższą okolicę naszego zamieszkania.”

3. Zabawa „zamiana miejsc”.
Dzieci siedzą w kręgu, wywołane zamieniają się miejscami:
- zamieniają się miejscami dzieci mieszkające przy ulicy Plantowej,
- zamieniają się miejscami dzieci, które mieszkają przy ulicy Aleksandrowskiej,
- zamieniają się miejscami dzieci, które były w „Wodnym Raju” przy ulicy Rojnej,
- zamieniają się miejscami dzieci, które były w Ogródku świetlicy TPD,
- zamieniają się miejscami dzieci, które znają okolice szkoły i wiedzą,
gdzie są pobliskie ogródki działkowe,
- zamieniają się miejscami dzieci, które uczą się w szkole nr 182.

4. Po poprzednich zabawach nauczyciel orientuje się, przy jakich ulicach mieszkają dzieci – dzielimy się zgodnie z tym na grupy.
Wywołane dzieci stają we wskazanym rogu sali. Dzielimy grupę zgodnie z miejscem zamieszkania: dzieci mieszkające przy ulicy Aleksandrowskiej – 1 grupa, dzieci mieszkające przy ulicy Plantowej –2 grupa, 3 grupa zamieszkali przy ulicy Rojnej, 4 grupa – pozostałe dzieci.
Uczestnicy zabawy spacerują po sali w rytm muzyki – tańce dla grupy (Klanza), gdy muzyka cichnie wracają do swojego rogu sali (miejsce zamieszkania). Zabawę powtarzamy parokrotnie.

5. Praca z planem miasta (w grupach).
Dzieci siadają w uprzednio utworzonych grupach, w „swoich miejscach zamieszkania” – na planach miasta odszukują i zaznaczają kolorową nitką granice dzielnicy Bałuty, odnajdują na planie, zaznaczają kolorowymi pinezkami i zapisują na kartkach nazwy:
- 1 grupa – 5 najdłuższych ulic w naszej dzielnicy,
- 2 grupa – 5 ulic najbliżej położonych naszej szkoły,
- 3 grupa – 5 ważnych miejsc, np. muzea,
- 4 grupa – 5 miejsc, w których mogą wypoczywać mieszkańcy Bałut.
Następuje wymiana informacji.

6. Zabawa „samolot”.
Dzieci oglądają swoje miasto „z lotu ptaka” – biegają po sali w rytm muzyki z kasety tańce dla grupy (Klanza) udając lot samolotem.

7. Zabawa w fotografa - dzieci dzielą się na pary, rysują nawzajem swoje podobizny. Prowadzący zbiera portrety, wszyscy odgadują czyja to podobizna.

8. Wspólne zdjęcie – uczestnicy przyklejają swoją podobiznę na wcześniej przyszykowanym przez prowadzącego olbrzymim arkuszu papieru z wyrysowaną łódką.

9. Zabawa „łódeczka” – dzieci stojąc w kręgu, przekazują sobie papierową łódeczkę ze słowami pożegnania „żegnam Was, chciałbym jeszcze raz”.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.