KONSPEKT ZAJĘĆ W GRUPIE DZIECI 5-6-LETNICH „ZABAWY PRZYJACIELA PRZYRODY”
Cele ogólne zajęć:
kształtowanie przyjaznej postawy wobec środowiska naturalnego,
sprawdzenie wiadomości i umiejętności dzieci,
rozwijanie umiejętności zgodnego współdziałania w małych zespołach i całej grupie;
zachęcanie do zabaw ruchowych.
Cele operacyjne:
W wyniku realizacji lekcji dziecko:
w skupieniu słucha opowiadania,
rozpoznaje i ocenia postawy ludzi jako przyjazne i niszczycielskie dla środowiska,
segreguje odpady do pojemników na śmieci o określonym kolorze,
rozpoznaje odgłosy przyrody,
aktywnie uczestniczy w quizie, wykorzystując zdobytą wiedzę przyrodniczą,
potrafi współpracować z dziećmi w celu wykonania zadania,
właściwie zachowuje się w sytuacji rywalizacji podczas quizu,
wie, jak zachowują się przyjaciele przyrody,
aktywnie uczestniczy w zabawach ruchowych;
Metody pracy:
oparte na słowie: opowiadanie, quiz, objaśnianie,
- oparte na obserwacji: obserwacja, pokaz,
- oparte na działaniu: zadań stawianych dziecku, kierowania własną działalnością dziecka, samodzielnych doświadczeń.
Formy pracy:
- grupowa,
- w mniejszych zespołach.
Środki dydaktyczne:
Opowiadanie „Kuba na biwaku”, piłka, opaski z sylwetami zwierząt: wilk, lis, sowa, plastikowe, szklane, papierowe opakowania po żywności, plansza dydaktyczna segregacja śmieci, 4 torby w kolorach pojemników do segregacji śmieci, ilustracje działań człowieka przyjaznych i szkodliwych dla środowiska, odgłosy lasu, gór, morza (CD 2, wyd. Nowa Era, nr 36-38), odgłosy zwierząt leśnych (CD 1 wyd. Mac, nr 37), torba płócienna i plastikowa reklamówka, zdjęcia śmieci (szklanych, plastikowych, metalowych, papierowych), zdjęcie paśnika, stare gazety, kosz na śmieci.
Tok lekcji:
I. Faza przygotowawcza
„Kuba na biwaku” - wysłuchanie przez dzieci opowiadania nauczyciela o chłopcu i jego tacie, rozmowa nauczyciela z dziećmi o postawach bohaterów, ocenienie jej przez dzieci.
II. Faza realizacyjna
Zabawa dydaktyczna „Czarownice w lesie”
Nauczyciel wybiera: trójkę dzieci, które wchodzą w role czarownic, kolejną trójkę jako turystów oraz kolejną trójkę dzieci jako zwierzęta. Czarownice odpoczywają w lesie po śniadaniu. Nauczyciel rozrzuca pojemniki po produktach spożywczych na polanie (dywanie). Dzieci zwierzęta wchodzą do lasu. Dzieci –turyści wchodzą z piłką do lasu, określają swoje odczucia związane z widokiem śmieci.
Cała grupa próbuje wytłumaczyć czarownicom, dlaczego w lesie należy po sobie sprzątać.
Dzieci pomagają posegregować śmieci do odpowiednich pojemników (plastikowe do żółtego pojemnika, papierowe do niebieskiego, szklane przezroczyste do białego, szklane kolorowe do zielonego).
„Zabawa „Drzewa i zwierzęta”
Połowa dzieci stoi nieruchomo-są drzewami, druga połowa biega pomiędzy drzewami. Na sygnał zwierzęta chowają się przy drzewach, po czym na sygnał znów biegają. Po kilku powtórzeniach następuje zamiana ról.
Quiz ekologiczny.
Dzieci zostają podzielone na 3 grupy: wilków, sów, lisów. Każda grupa losuje kolejno pytania, za poprawną odpowiedź otrzymuje punkt.
Pytania do quizu:
Opisz kolory pojemników do segregacji śmieci.
Wskaż znak ekologiczny, który może znajdować się na opakowaniu produktu.
Wskaż ilustrację działań człowieka przyjaznych środowisku i działań szkodliwych dla środowiska.
Odgadnij co to za dźwięk? (odgłosy lasu, gór, morza z płyty CD2, nr 36-38)
Jakie zwierzęta wydają takie odgłosy? Odgadnijcie co najmniej 3. (CD 1, wyd. Mac, nr 37)
Wskaż spośród 2 toreb tą, która jest ekologiczna.
Co to jest recykling, na czym polega?
Dlaczego segregujemy odpady?
Co budują w lesie myśliwi, by dokarmiać zwierzęta (wsypują tam siano, żołędzie)? (pomocniczo zdjęcie paśnika).
Co jest lepsze dla środowiska: kąpiel w wannie pełnej wody czy pod prysznicem?
Dopasuj zdjęcie opakowania po żywności, śmiecia do odpowiedniego pojemnika do segregacji śmieci.
Jak oszczędzać wodę podczas mycia zębów?
Podsumowanie punktów zebranych przez drużyny.
„Celuj do kosza” - Zabawa ruchowa z elementem celowania.
Dzieci zgniatają gazety, po kolei wrzucają je do kosza z wyznaczonego miejsca.
III. Faza podsumowująca
Dzieci, przy pomocy nauczyciela, formułują „Kodeks przyjaciela przyrody” (hasła dotyczą segregacji śmieci, odpowiedniego zachowania w lesie, opieki nad dzikimi zwierzętami w lesie, oszczędzania wody i energii).