KONSPEKT ZAJĘĆ OTWARTYCH DLA RODZICÓW „WIOSNA I WIELKANOC – ZABAWY MATEMATYCZNE” - GRUPA 4-LATKÓW
Opracowanie: Monika Wiczyńska
Cele ogólne zajęć:
Prezentacja ostatnio poznanych piosenek, zabaw ruchowych ze śpiewem.
Przypomnienie wiadomości na temat wiosny.
Doskonalenie umiejętności liczenia.
Kształtowanie umiejętności klasyfikowania elementów według dwóch cech.
Porządkowanie elementów zbioru zbioru wg wielkości.
Doskonalenie sprawności rąk.
Rozwijanie, doskonalenie umiejętności zgodnego współdziałania w grupie.
Wdrażanie do przestrzegania przyjętych w grupie reguł.
Cele operacyjne zajęć:
W wyniku realizacji lekcji dziecko:
Tańczy w parach przy muzyce.
Śpiewa i ilustruje ruchem treść piosenek.
Wskazuje i nazywa ptaki przylatujące na wiosnę do naszego kraju.
Wskazuje i nazywa kwiaty wiosenne.
Odgaduje zagadki, dokańcza rymowanki.
Segreguje pisanki według koloru i wielkości.
Przelicza elementy w zbiorze i liczy palce.
Porównuje elementy zbiorów, stosując określenia: najwięcej, najmniej, więcej, mniej, tyle samo.
Dodaje i odejmuje elementy zbiorów, ustala wynik.
Porównuje wielkość pisanek, ustawia w kolejności od najmniejszej do największej.
Stosuje liczebniki porządkowe w zakresie czterech.
Układa elementy w logiczną całość.
Wykonuje wspólnie z rodzicem pisankę.
Metody:
- oparte na słowie: zagadki, rymowanki, opowiadanie, piosenki, rozmowa,
- oparte na obserwacji: obserwacja, pokaz,
- oparte na działaniu: zadań stawianych dziecku, kierowania własną działalnością dziecka, samodzielnych doświadczeń, aktywność muzyczno-ruchowa według metody Batii Strauss.
Formy:
- zespołowa,
- grupowa,
- indywidualna.
Środki dydaktyczne:
- utwory według metody Batii Strauss: La Basque (zabawa „Kaczka”), „Deszczyk”,
- piosenka „Gimnastyka – zabawa ruchowa”, „Z jajkiem i zającem”, „Tęcza nad łąką”,
- utwór „Krakowiak znad Wisły”,
- zdania „prawda-fałsz” o wiośnie, rymowanki nt. wiosny, zagadki,
- zdjęcia: przebiśniegu, pierwiosnka, krokusa, maku,
- zdjęcia: bociana, jaskółki, kukułki, skowronka, wrony, wróbla,
- opowiadanie „Przygoda wielkanocna”(„Przedszkole trzylatka”, cz.2, wyd. Mac),
- zajączek, kogut, kurczaczki na patykach (sylwety),pisanki
- 6 papierowych koszyków, papierowe sylwety pisanek: zielone (3 małe i 4 duże), żółte (4 małe i 5 dużych),
- po 4 różnego koloru i wielkości papierowe pisanki dla każdego dziecka, po 1 białej kartce dla każdego dziecka,
- pocięte na 4 elementy duże kolorowe pisanki (1 na troje dzieci),
- dla każdego dziecka: małe styropianowe jajko, różnego koloru i kształtu cekiny, szpilki, patyczek „szaszłykowy”.
Tok lekcji:
I. Faza przygotowawcza
Piosenka „Gimnastyka -zabawa ruchowa” - zabawa taneczna w parach ze śpiewem i ilustracją ruchową.
Piosenka „Tęcza nad łąką” - śpiew i ilustracja ruchowa piosenki.
Dzieci prezentują śpiew z ilustracją ruchową piosenki.
II. Faza realizacyjna
Wiosenne zagadki
Nauczyciel przypomina, że dzień wcześniej zaczęła się kalendarzowa wiosna i dzieci przypomną sobie różne wiadomości na temat tej pory roku.
Nauczyciel rozsypuje przed dziećmi kolorowe kartki, pod którymi kryją się różnego typu zagadki i zadania:
Zdania prawda – fałsz- gdy nauczyciel przeczyta prawdziwe zdanie dzieci wesoło machają rączkami, gdy fałszywe – klepią w podłogę.
- Wiosną w lesie wyrastają grzyby.
- Wiosną zwierzęta budują gniazda i składają jaja.
- W ogrodzie zakwitły przebiśniegi i krokusy.
- Wiosną wieje mroźny wiatr i sypie śnieg.
- Wiosną mocniej świeci słońce i dni są coraz dłuższe.
- Na drzewach pojawiają się zielone listki.
Zagadka obrazkowa – który kwiat nie pasuje do wiosny? (przebiśnieg, pierwiosnek, krokus, mak). Odp. Mak.
Ukryty obrazek – jaki ptak ukrył się na obrazku (obrazek widoczny tylko przez mały otwór)? Odp. Skowronek.
Zagadka obrazkowa – spośród ptaków wskaż ptaki, które przylatują z ciepłych krajów na wiosnę. Odp. Bocian, jaskółka, skowronek, kukułka. Nie przylatują: wróbel i wrona.
Rymowanki -dzieci dokańczają rymowanki:
- Zajączki kicają i zielonej trawki...(szukają).
- Nad stawem żabki kumkają, przed bocianem się .... (chowają).
- W marcu, jak w ... (garncu).
„Deszczyk”- zabawa muzyczno-ruchowa ze śpiewem wg metody Batii Strauss.
Dzieci śpiewają poznaną piosenkę i ilustrują ją ruchem.
Zagadki związane ze Świętami wielkanocnymi
„Gdy te święta się zbliżają,
W kuchni wielkie zamieszanie.
Mama kroi smaży, dusi,
Lub przyprawia jakieś danie.
W piekarniku dwa mazurki,
Już przepięknie się rumienią,
A w łupinkach cebulowych,
Jajka ślicznie się zmienią” /Wielkanoc/
„W ten szczególny poniedziałek,
Z domu lepiej nie wychodzić.
Wodą wciąż się oblewają,
Chłopcy, panny, starzy, młodzi”. /lany poniedziałek/
Opowiadanie ilustrowane sylwetami na patyczku „Przygoda wielkanocna”.
Dzieci wysłuchują opowiadania nauczyciela, odpowiadają na pytania.
Piosenka „Z jajkiem i zającem”.
Dzieci śpiewają i ilustrują ruchem dotychczas poznaną piosenkę.
„Pogubione pisanki” - segregowanie kolorowych pisanek według koloru i wielkości.
Nauczyciel rozsypuje przed dziećmi kolorowe pisanki małe i duże i rozkłada 4 koszyki.
Dzieci układają pisanki w rzędzie i je przeliczają w obie strony.
Dzieci segregują pisanki do koszyków tak, by w każdym koszyku były pisanki innego rodzaju: małe zielone, duże zielone, małe żółte, duże żółte.
Dzieci przeliczają pisanki każdego rodzaju i pokazują ich liczbę na palcach.
Dzieci określają, których pisanek jest najwięcej, najmniej, więcej, mniej, tyle samo.
Dzieci określają, o ile pewnych pisanek jest więcej niż innych przez ustawianie ich w pary np. ile więcej dużych żółtych niż małych żółtych pisanek.
Przeliczanie wszystkich małych pisanek podczas wkładania do wspólnego koszyka.
Przeliczanie wszystkich dużych pisanek podczas wkładania do wspólnego koszyka.
Określenie, których pisanek jest więcej: małych czy dużych.
„Kaczka” - zabawa ruchowa wg metody Batii Strauss.
„Kolorowe pisanki” - układanie pisanek według wielkości na kartce i ćwiczenie liczebników porządkowych.
Każde dziecko otrzymuje po 4 papierowe jajka innego koloru, układa je na białej kartce w kolejności od najmniejszego (u góry) do największego (na dole) i przelicza.
Jakiego koloru jest jajko najmniejsze i największe?
Jakiego koloru jest jajko trzecie od góry?
Które z kolei jest jajko, np. zielone (licząc od góry).
Przeliczanie czterech pisanek z użyciem liczebników porządkowych.
„Popękane pisanki” - ćwiczenie analizy i syntezy wzrokowej.
Dzieci w grupkach 3-4 osobowych układają z elementów duże pisanki.
„Kogucik” - zabawa ruchowa do utworu Krakowiak „Znad Wisły.
Jedno dziecko pełni rolę koguta i podczas odtwarzania muzyki przebiega cwałem bocznym pod bramkami utworzonymi przez ręce dzieci rozstawionych parami w sali w różnych miejscach sali. Dzieci, pod których bramką przebiegł kogut, dołączają do niego. Gdy już wszystkie dzieci przyłączą się do koguta, tworzą koło wiązane i cwałują bokiem, potem tworzą pary i tańczą w podskokach, robią „haczyki”, itp.
III. Faza podsumowująca
„Jajko na patyku” - wykonanie ozdoby wielkanocnej wspólnie z rodzicami.
Dzieci z pomocą dorosłych ozdabiają styropianowe jajka kolorowymi cekinami o różnych kształtach, nabijają na patyczek szaszłykowy.
Podziękowanie rodzicom z obecność podczas zajęć i wykonanie wspólnej pracy z dziećmi.