SCENARIUSZ DNIA ZIEMI W PRZEDSZKOLU
Autor: Monika Wiczyńska
Data: 29.04.2014r.
Grupy I- IV wspólnie wychodzą do lasu.
W razie deszczu nauczyciele w swoich grupach przeprowadzają zajęcia w przedszkolu i w miarę możliwości spotykają się razem w budynku przedszkola, by tam spotkać się z przybyłym do dzieci leśniczym.
Cele ogólne:
integracja grup przedszkolnych,
spacer do lasu i leśniczówki,
edukacja i zabawa w naturalnym środowisku przyrodniczym,
zapoznanie dzieci z autorytetem w dziedzinie przyrody - leśnikiem.
Cele operacyjne (dziecko):
obserwuje podczas spaceru zmiany zachodzące w przyrodzie wiosną,
bierze udział we wspólnym pikniku,
kulturalnie zachowuje się w lesie,
dokańcza zdania mówiące o tym, jak człowiek może pomóc chronić Ziemię,
rozwiązuje zagadki słuchowe i obrazkowe,
odpowiada na pytania quizu,
słucha opowiadania leśniczego o jego pracy, lesie i zwierzętach,
nawiązuje pozytywne relacje poprzez współdziałanie w grupie;
odczuwa radość wspólnej zabawy.
Metody: słowna, oglądowa, działania praktycznego.
Forma: grupowa, zespołowa.
Środki dydaktyczne: tekst „Listu od Ziemi”, zdania do dokończenia przez dzieci, 4 zestawy pytań do quizu (zagadki słuchowe, obrazkowe, pytania testowe), zdjęcie lisa, borsuka, paśnika, zielone liście z papieru.
Przebieg dnia:
1. Spacer wszystkich grup przedszkolnych do leśniczówki w lesie niedaleko przedszkola.
2. Piknik na trawie – drugie śniadanie.
3. Zajęcie edukacyjne:
„List od Ziemi” – wysłuchanie przez dzieci listu czytanego przez nauczyciela.
Witajcie dzieci!
Piszę do Was, bo mam wiele trosk i radości. Wiem, że w chwili obecnej nie możecie zaradzić wielu moim kłopotom, ale wiem też, że jako dorośli ludzie postaracie się coś zmienić. Proszę, abyście dzisiaj zastanowili się: co teraz możecie zrobić dla kawałka ziemi wokół siebie, żeby Ziemia miała powody do radości.
Pozdrawiam Was,
Wasza Ziemia
„Jak pomogę Ziemi?”- zabawa słowna metodą niedokończonych zdań. Nauczyciel rozpoczyna zdanie, a wybrane dziecko kończy je.
W lesie nie depczę .... (kwiatów, muchomorów, konwalii, mrowisk, itp.).
W lesie zachowuję się ... (cicho).
W lesie i na ulicy śmieci wyrzucam do ...(koszy lub zabieram ze sobą).
Odpady trzeba ... (segregować).
Recykling to .... (wtórne przetwarzanie, przetwarzanie śmieci).
W lesie nie zrywam ...(np. konwalii).
Samochód powinno się myć w ....(specjalnej myjni, a nie przy domu).
Zakupy w sklepie pakuję w torbę ... (ekologiczną – płócienną, z materiału, wielokrotnego użytku).
Pojazdem ekologicznym jest ... (np. rower).
Oszczędzam wodę, dlatego podczas mycia zębów ....(zakręcam kran z wodą).
Gdy wychodzę z pokoju to wyłączam .... (światło, telewizor, urządzenia elektryczne).
Quiz przyrodniczy:
Nauczyciel dzieli dzieci na 3 drużyny. Każda drużyna losuje kolejno pytania (w sumie po cztery razuy – 1 pytanie z każdego zestawu), za każdą poprawną odpowiedź otrzymuje punkt – zielony liść.
Pytania do quizu:
Zestaw 1
Zagadka obrazkowa: co to jest, a znajdziesz to w lesie? (paśnik)
Zagadka obrazkowa :co to za zwierzę? (borsuk)
Zagadka obrazkowa: co to za zwierzę? (lis)
Zestaw 2
Zagadka słuchowa: Myszek nie łowią, ptaszków nie jedzą, te kotki szare, co na drzewach siedzą? (bazie)
Zagadka słuchowa: Co buduje każdy ptak, by chować pisklęta, a tylko kukułka o tym nie pamięta? (gniazdo)
Zagadka słuchowa: Dobrze ją znamy z prześlicznej woni, kwitnie dzwonkami, ale nie dzwoni. Zdobi nam lasy, więc jej nie zrywaj! Za to odpowiedz jak się nazywa! (konwalia)
Zestaw 3
Którędy spacerujesz w parku?
A) alejką B) po trawie
Co powinniśmy robić papierkami po cukierkach?
A) Wyrzucać je do kosza B) Wyrzucać je tam, gdzie stoimy.
Co robisz ze śmieciami w lesie?
A) Zostawiam je w lesie na ziemi B) Zabieram ze sobą lub wrzucam do kosza
Zestaw 4
W trakcie mycia zębów?
A) Zakręcam kran z wodą B) woda z kranu leci, aż umyję zęby
Kiedy jesteś w lesie:
A) Zachowujesz się cicho, aby nie wystraszyć zwierząt
B) Zachowujesz się głośno, bo możesz wreszcie się wykrzyczeć
Kiedy jesteś nad rzeką lub jeziorem:
A) Wrzucasz śmieci do rzeki B) zabierasz je ze sobą.
4. Spotkanie z leśniczym – pogadanka z dziećmi o jego pracy, lesie, ochronie przyrody.
5. Spacer po lesie z leśniczym połączony z opowiadaniem.
6. Powrót grup do przedszkola.
7. W razie niepogody – kolorowanie obrazków zwierząt (dzika, kozicy, sarny, bobra) lub wypełnianie konturów inną, dowolną techniką.