SCENARIUSZ ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH
TEMAT: Kwiaty dla Babci i Dziadka
DATA: 21. 01. 2016r.
GRUPA: trzylatki
PROWADZĄCY: Paulina Wrześniewska
CELE OGÓLNE:
- wychowanie przez sztukę- różne formy plastyczne, taniec i śpiew
- wychowanie rodzinne
- kształtowanie gotowości do nauki czytania i pisania
- wspomaganie rozwoju mowy u dzieci
CELE SZCZEGÓŁOWE:
- dzieci biorą udział w przygotowaniu prezentu dla swoich Babć i Dziadków z okazji ich święta
- wspólne z rówieśnikami tworzenie pracy plastycznej
- śpiewanie piosenki i jej interpretacja ruchowa
- podejmowanie prób budowania wypowiedzi na określony temat
- rozpoznawanie i nazywanie kolorów: żółtego, czerwonego i niebieskiego
- dokonywanie syntezy sylabowej swojego imienia (elementy glottodydaktyki wg prof. B. Rocławskiego)
PODSTAWA PROGRAMOWA: 3.3; 8.1; 9.2; 14.6; 15.1
FORMY: grupowa, indywidualna
POMOCE: trzy duże kwiaty z gąbki; małe kwiatki-medale; duży biały karton z namalowanym wazonem; gąbki i farby.
PRZEBIEG:
1. Powitanie do piosenki „Dzień dobry”
Dzień dobry, dzień dobry
Słonko jasno świeci.
Dzień dobry, dzień dobry
Pani wita dzieci
Dzień dobry, dzień dobry
Jest bardzo wesoło
Dzień dobry, dzień dobry
Zróbmy wszyscy koło.
2. Rozmowa tematyczna na temat prezentów - Dlaczego przygotowujemy prezenty dla Babci i Dziadka?; Co możemy dać Babci i Dziadkowi w podarunku z okazji ich święta?; Jak wtedy Babci i Dziadek będą się czuli?
3. Zabawa ruchowa „Kwiatki”. Nauczyciel pokazuje dzieciom trzy duże kwiaty, a dzieci nazywają ich kolory: żółty, czerwony i niebieski. Duże kwiaty nauczyciel kładzie na brzegu dywanu. Następnie dzieci dostają małe kwiaty-medale, które zakładają na szyję i dokładnie zapoznają się z kolorem swojego kwiatka. Na linii dywanu nauczyciel śpiewa z dziećmi zwrotkę piosenki „Śnieg pada”, a potem na hasło ”szukamy swojego koloru” dzieci ustawiają się w wężyki za kwiatami zgodnymi z ich medalami. Zabawa powtarzana jest trzykrotnie.
4. Praca plastyczna „Kwiaty dla Babci i Dziadka”. Nauczyciel dzieli imię danego dziecka na sylaby, a ono przesuwa się na środek dywanu, wybiera kolor farby i określa barwę, w której macza dno plastikowej butelki i odbija na białym kartonie z przygotowanym tam wazonem. W ten sposób powstaje duży bukiet kwiatów, który zostaje umieszczony na tablicy.
5. Podziękowanie za udział w zajęciach.