SCENARIUSZ ZAJĘĆ NA BAZIE PROGRAMU ZABAW FUNDAMENTALNYCH z elementami kinezjologii edukacyjnej wg P. Dennisona
TEMAT: Statki
PROWADZĄCY: Paulina Wrześniewska
DATA: 20. 06. 2014r.
GRUPA: czterolatki
CELE OGÓLNE:
- rozwijanie inteligencji wielorakich: muzycznej, matematycznej, ruchowej, plastycznej
- ćwiczenie przekraczania środka i integracji półkul mózgowych
- rozwijanie określania prawej i lewej strony
CELE SZCZEGÓŁOWE:
- dziecko rozpoznaje figury geometryczne
- przelicza w zakresie 6
- śpiewa piosenkę
- tworzy pracę plastyczną
FORMY: indywidulana, grupowa
POMOCE: pasy białego papieru, kredki niebieskie i żółte, papierowe kwadraty i trójkąty, kleje, gazety
PRZEBIEG:
1. Powitanie zabawą ruchową „Imię, tupnij, klaśnij”: dzieci stoją w kręgu i każde kolejno sylabizuje swoje imię, wszyscy raz tupią i klaszczą
2. Zabawa tematyczna „Statki”
– stoliki są ułożone w sześciokąt, na każdym jest przyklejony pas białego papieru oraz pudełka kredkami niebieskimi i żółtymi i klejami
- każde z dzieci ma wziąć po dwie kredki świecowe w kolorze niebieskim- po jednej do każdej ręki
- dzieci stają przy wybranych stanowiskach i śpiewają piosenkę „Płynie statek z bananami”
Płynął statek z bananami dziecko rysuje fale jedną ręką
Pośród fal rysuje fale drugą ręką
Łapidu daj daj krok w bok dostaw nogę (w prawo)
Łapidu daj krok w bok dostaw nogę ( w prawo)
A każdy marynarz dziecko rysuje fale jedną ręką
Śpiewał tak rysuje fale drugą ręką
Łapidu daj daj krok w bok dostaw nogę (w prawo)
Łapidu daj krok w bok dostaw nogę (w prawo)
-dzieci wymieniają kredki na żółte
Podaj, podaj rysują koło i poprawiają drugą ręką
Podaj mi proszę bananów kosz rysują obiema rękami kreski
Podaj, podaj rysują koło i poprawiają drugą ręką
Podaj mi proszę bananów kosz rysują obiema rękami kreski
- dzieci odkładają kredki
- siadają w kręgu na dywanie, na którym leżą kolorowe kwadraty, słuchają ile razy nauczyciel klaśnie, powtarzają klaski i tyle kwadratów biorą (2 klaśnięcia, 3 klaśnięcia, 1 klaśnięcie) następnie układają przed sobą i przeliczają
- następnie dzieci mają wysłuchać ile razy tupnie nauczyciel (3 razy), powtarzają tupnięcia i biorą tyle samo trójkątów
- dzieci z figurami ustawiają się przy stolikach i przeskakują w prawą stronę tyle razy ile jest kwadratów (6 skoków) i w lewo tyle razy ile jest trójkątów (3 skoki)
3. Zabawa ruchowa „Marynarze”
- dzieci stają w kole i słuchają wyliczanki recytowanej przez nauczyciela
Sala pełna marynarzy
każdy o podróży marzy
policz, jeden, dwa, trzy, cztery
i obejmij stery.
(policz jeden, dwa, trzy, cztery, pięć
Kto ma płynąć chęć)
- dzieci odliczają do czterech (pięciu) i zgodnie z wymienioną liczbą siadają do odpowiednich statków (rozłożone gazety)
- do spokojnej muzyki płyną marynarze na statku i rozglądają się raz na prawą burtę-widzą wieloryby raz na lewą- nogi pod brodę, bo spotykają rekiny, wiosłują, aby dopłynąć do brzegu
4. Praca plastyczna „Stateczki”
- dzieci biorą z dywanu swoje figury geometryczne i siadają do stolików, układają statki (dwa kwadraty to statek a trójkąt to żagiel) na falach, a następnie przyklejają gotowe stateczki
5. Porządkowanie kredek, klejów oraz umieszczenie gotowych prac na wystawie. Zakończenie zajęć.