Scenariusz dla klasy I.
Osoba prowadząca: Sylwia Jobda
Temat: Wprowadzenie liczby 11.
Cele główne:
- kształcenie kompetencji językowych przez wypowiadanie się na zadany temat;
-wprowadzenie liczby 11;
-zapoznanie uczniów z pojęciami „dziesiątka”, „jedność”;
-nauka pisania liczby 11;
-utrwalenie kolejności liczb w ciągu;
Cele szczegółowe:
-zna liczbę 11;
-wie co to „dziesiątki a co to „jedności”;
-potrafi napisać liczbę 11;
-zna kolejność liczb w ciągu;
Metody:
-słowna: rozmowa
-operatywna: praktycznego działania
Formy pracy: zbiorowa, indywidualna
Środki dydaktyczne: 2 wstążki w różnych kolorach, klocki, patyczki, liczby na kartonikach
Przebieg zajęcia:
1. Wprowadzenie:
Uczniowie siadają na dywanie. Zabierają ze sobą patyczki. Na dywanie są klocki. Wybrane dziecko układa w jednym szeregu 10 klocków. Pozostałe dzieci układają przed sobą 10 patyczków. Wszyscy przeliczają głośno: od 1 do 10 i od 10 do 1.
2. Wprowadzenie liczby 11 w aspekcie kardynalnym.
N-l dokłada w drugim szeregu 1 klocek. Zadaje pytanie:
- ile klocków jest w pierwszym szeregu?
-ile klocków jest w drugim szeregu?
Uczniowie wykonują to samo na patyczkach.
-ile jest teraz wszystkich patyczków razem?
Uczniowie przeliczają.
3.Wprowadzenie pojęcia „ dziesiątka”, „ jedność”
N-l otacza dziesięć klocków wstążką. Mówi dzieciom, że ten zbiór nazywamy dziesiątką.
-ile dziesiątek znajduje się w liczbie 11?
-ile klocków znajduje się poza zbiorem otoczonym wstążką? Te liczby, które nie zmieściły się w zbiorze wyznaczonym przez wstążkę nazywamy „ jednościami”
Nauczyciel zadaje pytania: ile znajduje się 10 i ile jedności w liczbie 11?.
Uczeń układa działanie do utworzonych zbiorów:
10+1=11
4.Wyodrębnianie dziesiątki i jedności.
– Weźcie 9 krążków.
- Ułożcie pod nimi kartoniki z cyframi od 1 do 9.
- Jakiej cyfry brakuje? (0)
- Liczby od 0 do 9 to jedności. Utrwalanie wiadomości.
- Są zapisywane za pomocą jednej cyfry, dlatego nazywamy je... (jednocyfrowymi).
- Weźcie 10 krążków.
-Ułóżcie pod nimi kartoniki z cyframi.
-Z ilu cyfr składa się 10.
-Jak ją nazwiemy? (dwucyfrowa)
-Ile jest dziesiątek w liczbie 10?
-Ile jest jedności w 10?
-Weźcie 11 krążków.
-Ułóżcie kartoniki z cyframi.
-Jak ją nazwiemy? (dwucyfrowa)
-Ile jest dziesiątek ile jedności?
4.Ćwiczenie śródlekcyjne.
5. Praca w zeszycie ćwiczeń- nauka pisania liczby 11.
Ćwiczenie pisania liczby 11 palcem w powietrzu, następnie po stole i w zeszycie.
6.Podsumowanie – dziś nauczyłem się ... uczniowie kończą zdanie.
7.Zadanie domowe- uczniowie ćwiczą pisanie liczby 11 w zeszycie ćwiczeń.