X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 3171
Przesłano:
Dział: Gimnazjum

Obrazy niezwykłe, muzyką malowane - impresjonizm. Scenariusz lekcji

Scenariusz lekcji muzyki w klasie III gimnazjum

Cel główny:
zapoznanie uczniów z muzyką i malarstwem impresjonizmu na przykładzie wybranych utworów C. Debussy’ego i obrazów impresjonistów.

Cele operacyjne:
Uczeń:
zna pojęcie impresjonizm,
potrafi wskazać podstawowe cechy charakteryzujące muzykę impresjonistyczną,
potrafi wskazać podstawowe cechy malarstwa omawianego okresu,
kształci umiejętność spostrzegania i określania środków wyrazu muzycznego i plastycznego.

Metody: analityczno – percepcyjna, problemowo – analityczna, organizowania i rozwijania działalności ucznia.

Formy pracy: indywidualna, w grupach.

Pomoce dydaktyczne: płyta CD- „Wielcy Kompozytorzy– Debussy”, reprodukcje wybranych obrazów okresu impresjonizmu i klasycyzmu, instrument klawiszowy, laptop, projektor, farby, pędzle, arkusze papieru.

Przebieg lekcji:

1. Wprowadzenie do zajęć wysłuchanie fragmentu utworu C. Debussy „Popołudnie Fauna”,

2. Przedstawienie prezentacji multimedialnej z podstawowymi informacjami o malarstwie i muzyce impresjonizmu z wykorzystaniem wybranych reprodukcji obrazów. Podanie tematu lekcji,

3. Określenie cech malarstwa impresjonizmu na podstawie porównania wybranego obrazu impresjonistycznego z obrazem epoki klasycyzmu oraz informacji wcześniej przygotowanych przez uczniów,

4. Wyjaśnienie pojęcia barwy dźwięku przy użyciu instrumentu klawiszowego ,

5. Praca w grupach:
Grupa I – „ krytycy muzyczni” – analizują cechy stylu na podstawie utworów słuchanych podczas ćwiczenia ze zwróceniem uwagi na wywołany przez muzykę nastrój, ulotne wrażenia, barwę, brzmienie. Zapisują skojarzenia wywołane muzyką na przygotowanych arkuszach papieru.
Grupa II – „artyści malarze” – tworzą impresję plastyczną pod wpływem słuchanych utworów C.Debussy’ego „Światło księżyca”, „Marzenie”, „Dźwięki i zapachy wirują w wieczornym powietrzu”, „Szczęśliwa wyspa”.

6. Prezentacja wyników pracy uczniów:
malarze – rozwieszają prace, omawiają swoje impresje malarskie,
muzycy – przedstawiają skojarzenia wywołane muzyką (na zmianę z malarzami).

7. Ewaluacja- podsumowanie (w formie rozmowy) roli impresjonizmu w życiu ówczesnych artystów i zwykłych ludzi.

8. Pożegnanie.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.