„Witaj Wiosno!”
Scenariusz uroczystości przedszkolnej zorganizowanej z okazji „Powitania Wiosny” w Przedszkolu Publicznym nr 9 w Bartoszycach w dniu 22.03.2016r.
Cele:
- Poznanie i kultywowanie zwyczajów ludowych związanych z okresem wiosennym;
- Rozumienie konieczności zachowania ekologicznej postawy wobec środowiska przyrodniczego;
- Rozwijanie zainteresowań otaczającym środowiskiem przyrodniczym, zachodzącymi w nim zmianami;
- Integrowanie społeczności przedszkolnej we wspólnym przeżywaniu i zabawie;
Metody pracy:
czynne, oglądowe, słowne
Formy pracy:
zbiorowa, indywidualna
Pomoce:
dekoracja sali, balony, niebieskie wstążki, papierowe drzewa, słoiki z wodą, kamień, piórko, kostka do gry, piłeczka pingpongowa, moneta, list, kawałek papieru, marzanny, plakaty z drzewami (wesołym i smutnym) ilustracje przedstawiające zachowania ludzi w lesie, folia malarska, nagrania muzyczne, magnetofon
Przebieg uroczystości:
1. Powitanie.
Nauczycielka wita się z dziećmi, mówi, że w drodze do przedszkola znalazła list od bałwanka. Odczytuje list dzieciom.
Żegnajcie dzieci. Bałwanek już topnieje. Słońce pięknie świeci. Na dworze coraz cieplej, są coraz mniejsze przymrozki. Nadeszła wiosna. W ogrodach już kwitną pierwsze wiosenne kwiaty: krokusy, przebiśniegi. Na wierzbowych gałązkach pojawiły się bazie. Za oknem słychać jak ptaki śpiewają. Zaproście dziś na spacer rodziców i razem poszukajcie Pani wiosny. A teraz życzę Wam wesołej zabawy. Do zobaczenia za rok.
Wasz Bałwanek
2. Pożegnanie bałwanka – udział w zabawie muzyczno – ruchowej.
Dzieci żegnają zimowego bałwanka, tańczą z niebieskimi wstążkami bibuły do utworu „Zima” A. Vivaldiego.
3. Spotkanie z Panią Wiosną.
Nauczycielka przebrana za Panią Wiosnę tańczy i wita się z dziećmi przy piosence „Wiosenna czacza” .
4. Powitanie Wiosny.
Dzieci witają Panią Wiosnę piosenką „Witaj Wiosno” do melodii „Panie Janie”.
Witaj Wiosno, witaj Wiosno
jak się masz, jak się masz?
Baw się razem z nami, baw się razem z nami,
bo już czas, bo już czas.
5. „Marsz dzieci drogą” - zabawa ruchowo-naśladowcza
Dzieci ilustrują ruchem treść opowiadania ( w tle utwór „Maszerują dzieci drogą”)
Dzieci wybrały się na wiosenny spacer (wesoło maszerują i podskakują). Na spacerze spotkały żabki (naśladują ruchy żabek i mówią: re, re, kum, kum). Spotkały też bociana (maszerują z wysokim unoszeniem kolan i wyprostowanymi rękoma, wyciągniętymi do przodu, mówiąc: kle, kle). Poszły dalej i zobaczyły pszczoły (machają rączkami, mówią: bzz, bzz), ale, niestety, zaczął padać deszcz (przykucają i tworzą z rąk parasolkę). Wróciły, więc do przedszkola.
6. Odgłosy wody” – zabawa dźwiękowa
Dzieci siedzą w kole na dywanie. Nauczycielka odtwarza z płyty różne odgłosy wody (np. kapiący kran, szum wodospadu, rzeki, fale oceaniczne, szum spłukiwanej wody, deszcz itp.). Zadaniem dzieci jest odgadnięcie, co to za dźwięki. Nauczycielka podsumowuje zabawę, mówi dzieciom, że wszystkie te dźwięki łączy woda i z uwagi na to, że wody na ziemi jest tak dużo (pokazuje ilustracje całego globu ziemskiego) to ziemia nazywana jest niebieską planetą.
7. „ Co tonie, co pływa?” - eksperymenty z wodą.
Chętne dzieci wrzucają do słoika z wodą różne przedmioty (piłeczka, papier, plastikowy korek, kamień, moneta, kostka do gry). Dzieci poprzez zabawę badawczą sprawdzają, które przedmioty utrzymują się na powierzchni wody, a które toną.
8. „Kiedy kropla goni kroplę” – zabawa ruchowa z wykorzystaniem folii malarskiej.
Dzieci rozkładają folie, chwytają za jej brzeg i poruszają się po obwodzie koła przy muzyce. Nauczyciele wrzucają na folie niebieskie balony, które dzieci odbijają.
9. Wiosenne zagadki - rozwiązywanie zagadek dotyczących wiosny
- Czarno-biały fraczek, buciki czerwone, umykają żaby, gdy idzie w ich stronę. (bocian)
- Przez śnieg się odważnie przebijam. Mróz nawet mnie nie powstrzyma. Mam listki zielone tak jak wiosna, A dzwonek bielutki jak zima. (przebiśnieg)
- Dźwięczy pod niebem jak srebrny dzwonek, tak śpiewa mały szary ... (skowronek)
- Zimą przy kominie usłyszysz świerszczyka, wśród wieczornej szarej ciszy piękny śpiew ... (słowika)
- Młody góral w górach, chwycił się za głowę, gdy zobaczył w śniegu kwiaty fioletowe. (krokusy)
- On po lesie kuka, ona gniazdka szuka. Jak znajdzie, porzuca jajo – niech je inni wygrzewają! (kukułka)
- Zobaczysz je wiosną, gdy na wierzbach rosną. Srebrne futra mają. Jak się nazywają? (bazie)
- Po niebie lata, Piękne kreśli kółka, To na pewno jest ... (jaskółka)
11. „Wesołe i smutne drzewo” – zabawa dydaktyczna. Dzieci segregują obrazki na dwie grupy: sytuacje sprzyjające lasom i sytuacje im zagrażające. Prowadzące omawiają treść obrazków i sytuacji na nich przedstawionych.
12. „Leśne duszki” – zabawa ruchowo – naśladowcza przy piosence.
13. „Las” – zabawa plastyczna, wykonanie drzew z kartonu, bibuły oraz balonów. – wkomponowanie drzew w dekorację.
14. Wyjście z marzannami do ogrodu przedszkolnego, przegnanie zimy.
15. Pożegnanie
Opracowały:
Joanna Łach
Ewa Reut
Aniela Mickanis-Balcewicz