SCENARIUSZ ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH
DLA UCZNIÓW KLASY II
Temat: ANDRZEJKI
Cele ogólne:
- zapoznanie z tradycjami ludowymi związanymi z Andrzejkami
- nabywanie umiejętności współdziałania w zespole
Cele operacyjne:
Uczeń:
- potrafi przygotować odpowiednią dekorację
- potrafi zgodnie uczestniczyć we wspólnej zabawie
- rozumie potrzebę aktywnego włączania się w życie grupy wiekowej i szkoły
Metody:
- opowiadanie, gry i zabawy
Środki dydaktyczne:
- świece, butelka, kosz z karteczkami, na których wypisane są wróżby, kartki z imionami żeńskimi i męskimi, serca, igła, karteczki z nazwami zawodów
Tok zajęć:
1.Nawiązanie do tradycji wróżb i przepowiedni andrzejkowych.
Nauczycielka zapala świece. Dzieci siedzą w kręgu, środek sali jest wolny. Wszyscy mają dobrą widoczność i bezpośredni dostęp do wykorzystywanych rekwizytów
Wigilia świętego Andrzeja, przypadająca 29 listopada, to tradycyjny wieczór wróżb. Dziewczęta usiłowały w tym dniu dowiedzieć się o swym przyszłym losie. Wróżby andrzejkowe były rozpowszechnione w całej chrześcijańskiej Europie ( św. Andrzej uznany jest za patrona panien chcących szybko zmienić stan cywilny).
Łączą się one jednak ze znacznie starszymi wierzeniami, według których w tym okresie przybywają na ziemię duchy z zaświatów. Istnieje wtedy możliwość zapytania ich, za pośrednictwem wróżb, o najbliższą przyszłość.
Święty Andrzej miał pomóc dziewczętom w odkrywaniu przyszłości, chłopcy gromadzili się na podobne wróżby w wigilię świętej Katarzyny, czyli 24 listopada. Jednak katarzynki były mniej atrakcyjne od dziewczęcych andrzejek i z czasem uległy zapomnieniu. Obecnie oba obrzędy zostały połączone i są obchodzone jako andrzejki. Jest wtedy okazja, by z przyjaciółmi poznać andrzejkowe wróżby, przesądy i zaklęcia.
2. Przebieg andrzejkowych wróżb.
Wróżby z użyciem butów
Dzieci dzielą się na grupki ( osobno dziewczynki i chłopcy z każdej klasy), układają buty od okna w stronę drzwi; osoba, której but „dojdzie” do progu, pierwsza zawrze związek małżeński.
Stojąc tyłem, dzieci kolejno rzucają swój but za siebie, ponad swoją głową. Jeśli but upadnie tak, że jego czubek skierowany będzie do wyjścia – osoba rzucająca wyjdzie za mąż, ożeni się. Jeśli but będzie zwrócony do środka sali – rzucający pozostanie w stanie bezżennym.
Wirująca butelka
Pośrodku kręgu znajduje się butelka; nauczycielka trzyma w ręku kosz z karteczkami, na których znajdują się wróżby na nadchodzący rok. Uczniowie kolejno puszczają w ruch butelkę, na kogo wskaże szyjka butelki ten losuje karteczkę z wróżbą.
Wypalanie imion nad świecą
Nauczycielka wcześniej przygotowała kartki, na których octem wypisała imiona męskie i żeńskie. Dziewczynki losowały imiona męskie a chłopcy żeńskie. Trzymając nad płomieniem świecy wszystkim pojawiło się imię przyszłego wybrańca.
Przekłuwanie serc
Nauczycielka podaje uczniom dwa duże serca. Na jednym z nich wypisane są imiona dziewcząt, na drugim chłopców. Dzieci przekłuwają serce igłą z drugiej strony a nauczycielka czyta imię wybrańca. Jeśli igła trafi w puste miejsce przy przekłuwaniu na zamążpójście trzeba poczekać.
Wróżba „Kim będę?”
Uczniowie losują kolejno karteczki z wypisanymi zawodami, następnie chętni próbują gestami pokazać, jaki zawód jest im przeznaczony, a reszta uczniów odgaduje nazwę zawodu.
Wróżba cyfrowa
Każdy uczeń podaje liczbę powstałą z sumowania cyfr tworzących datę urodzenia, następnie otrzymuje kartkę z wróżbą dotyczącą jego osoby.
Czeka cię pracowity rok
Wygrasz na loterii
Czeka Cię wiele szczęścia w życiu
Czekają cię pochwały i nagrody
Zyskasz sławę i popularność
Ktoś cię doceni
Szczęście przez cały rok
Przed tobą daleka podróż
Pomyślność w szkole- same piątki
Zagrasz w filmie przygodowym
Osiągniesz sukcesy w sporcie
Pomoc oddanych przyjaciół
Czeka cię miła niespodzianka
Szczęście sprzyja Ci we wszystkim
Równowaga, zdrowie, mądrość, przygoda
3. Dyskoteka.
Po wróżbach dzieci bawią się przy muzyce. Częstują się również przygotowaną przez siebie sałatką owocową i ciastem upieczonym przez rodziców.