KONSPEKT LEKCJI HISTORII
Klasa: IVC
Dział programowy: II wojna światowa.
Temat lekcji: Zastosowanie przeważających sił – lata 1942-1945
Cele operacyjne:
Uczeń:
- charakteryzuje strategią koalicji antyhitlerowskiej w latach 1941-1945
- wskazuje momenty przełomowe wojny takie jak: bitwy pod Stalingradem, Midway,
El-Alamein, pod Kurskiem, operacja Overlord, operacja Husky
- wyjaśnia skąd wzięły się różne daty zakończenia II wojny światowej.
- wymienia postanowienia konferencji w Jałcie i Teheranie
Postawy:
- wdrażanie do aktywnego udziału w lekcji;
- rozbudzanie zainteresowań historycznych
- kształtowanie postaw patriotycznych
Metody:
- mini wykład,
- praca z podręcznikiem
Formy pracy:
- indywidualna
Środki dydaktyczne:
- mapa ścienna, atlasy historyczne, podręcznik,
TOK LEKCJI
FAZA WSTĘPNA:
1. Czynności organizacyjne.
2. Przypomnienie wiadomości na temat Powstania Warszawskiego.
FAZA REALIZACYJNA:
1. Zapoznanie uczniów z tematem lekcji, przedstawienie celu głównego lekcji. Przedstawienie najważniejszych bitew II wojny światowej na froncie zachodnim i wschodnim. Zaznaczenie ich na mapie ściennej. Podanie tej informacji do zeszytu.
2. Nauczyciel podaje polecenia uczniom do samodzielnego opracowania:
-Podaj daty Konferencji w Teheranie, Jałcie i Poczdamie.
- Wymień najważniejsze osoby tych konferencji.
-Wpisz postanowienia tych konferencji.
Uczniowie wypisują odpowiedzi do zeszytu.
3. Nauczyciel krótko przedstawia najważniejsze wydarzenia z lat 1944-45.
FAZA PODSUMOWUJĄCA:
1. Podsumowanie tematu w formie mini krzyżówki.
Uczniowie wykonują krzyżówkę której hasłem głównym jest: Midway