KONSPEKT LEKCJI BIOLOGII
Klasa: II „a” – gimnazjum
Dział programowy: Układ oddechowy.
Temat lekcji: Mechanizm wymiany gazowej.
Cel ogólny: Wyjaśnienie mechanizmu wentylacji płuc.
Cele operacyjne:
Uczeń potrafi:
• porównać wdech i wydech
• porównać skład powietrza wdychanego i wydychanego
• przeprowadzić doświadczenie obrazujące mechanizm ruchów oddechowych i wymiany gazowej
• formułować wyniki i wnioski
Postawy:
• kształtowanie umiejętności pracy w grupie;
• jest przekonany, że w płucach następuje wymiana gazowa
• zachowuje ostrożność podczas wykonania doświadczeń
Metody:
- Obserwacyjne: analiza foliogramu „układ oddechowy człowieka”, obserwacja modelu przedstawiającego mechanizm wdechu i wydechu;
- aktywizująca (praca w grupach);
- ćwiczeniowa.
Formy pracy:
- zbiorowa;
- indywidualna;
- zespołowa.
Środki dydaktyczne:
- podręcznik „Nowa era” karty pracy, foliogram, zlewki, słomki, woda wapienna, butelka plastikowa, plastelina, gumki recepturki, balony, zeszyt ćwiczeń,
TOK LEKCJI
FAZA WSTĘPNA:
1. Czynności organizacyjne.
2. Sprawdzenie wiadomości z poprzedniej lekcji.
- Wyznaczony przez nauczyciela uczeń wymienia narządy budujące układ oddechowy i opisuje ich funkcje na wyświetlonym foliogramie ćwiczeniowym. Nauczyciel ocenia odpowiedz ucznia.
FAZA REALIZACYJNA:
1. Zapoznanie uczniów z tematem lekcji, przedstawienie celu głównego lekcji.
2. Uczniowie zostają podzieleni na zespoły (ok. 4- osobowe- nauczyciel stara się tak dobrać uczniów aby zróżnicować stopień trudności dla poszczególnych uczniów tworzących zespoły) i wykonują polecenia z karty pracy (zał. 1-5). Jeśli są uczniowie chętni do wykonania dodatkowej pracy na konkretną oceną to nauczyciel rozdaje przygotowane zadania (zał. 6-8).
3. Liderzy zespołów prezentują swoją pracę na forum klasy a nauczyciel sprawdza prawidłowość wykonania poszczególnych zadań.
FAZA PODSUMOWUJĄCA:
1. W ramach podsumowania uczniowie wykonują zadania: 1, 2 i 3 z zeszytu ćwiczeń.
2. Uczniowie, którzy wykonywali zadania na dodatkową ocenę prezentują swoje odpowiedzi lub nauczyciel zbiera te zadania i sprawdza w domu ich prawidłowość (zależne od czasu).
3. Nauczyciel zadaje pracę domową:
- dla wszystkich – zad. 3 ze str. 117 – podręcznik
- dla chętnych - Wytłumacz, dlaczego powietrze wydychane jest nasycone parą wodną. Wyjaśnij, jakie znaczenie ma ten fakt dla mechanizmu wymiany gazowej.