X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 31673
Przesłano:

Myszkowanie w spiżarni babci. Scenariusz lekcji w kl. I

10. III. 2009
Kinga Bruździak

Scenariusz zajęć zintegrowanych klasa I

Temat dnia: Myszkowanie w spiżarni babci

Cele:
Uczeń:
• potrafi pisać i rozpoznaje dwuznak dż, Dż
• pisze wyrazy z tym dwuznakiem,
• czyta przepis na ciasto,
• wie, gdzie należy szukać przepisów,
• rozumie potrzebę robienia zapasów na zimę,
• potrafi zgodnie współpracować w grupie,

Metody:
• praca z tekstem,
• rozmowa,
• działalność praktyczna,
• obserwacja

Formy pracy:
• zbiorowa,
• indywidualna (zróżnicowana),
• grupowa.

Środki dydaktyczne:
• dżemy przyniesione przez uczniów,
• książki kucharskie,
• nakrywki białe czerwone i niebieskie,
• litery ruchomego alfabetu,
• plansze ze spółgłoską dż, Dż – drukowaną i pisaną,
• podręcznik Wesoła Szkoła - tekst „W spiżarni” i przepis na ciasto drożdżowe,
• karta pracy s.65,
• płyta CD – piosenka „Najłatwiejsze ciasto w świecie”.


Przebieg zajęć:

1. Podanie tematu „Myszkowanie w spiżarni babci”.

Pytania nauczyciela:
- Co oznacza zwrot myszkowanie?
- Co znajduje się w spiżarni, co w niej przechowujemy?
- Po co ludzie robią zapasy?
- Czy tylko ludzie przygotowują zapasy?
- Jakie znacie zwierzęta robiące zapasy?

2. Odczytanie tekstu „W spiżarni” przez dobrze czytających uczniów.
Pytania nauczyciela:
- Jakie zapasy zgromadziła babcia?
- Co jeszcze babcia gromadzi?
- Dlaczego przepisy są jak skarby rodzinne?
- Co to jest skarb rodzinny?
- Co to znaczy, że przepisy przechodzą z pokolenia na pokolenie?
- Gdzie można znaleźć różne przepisy?

3. Pokaz książek kucharskich.

4. Wypowiedzi uczniów na temat przyniesionych dżemów.

- Z jakich owoców są zrobione?
- Kto je robił?
- W jaki sposób je przygotowujemy?

5. Wprowadzenie dwuznaku dż, Dż na podstawie wyrazu dżem. Praca w grupach. Układanie odpowiedniej ilości białych nakrywek ( liczba głosek), układanie nakrywek niebieskich i czerwonych ( spółgłoski i samogłoski). Pokaz dwuznaku dż, Dż.

6. Podawanie przez uczniów przykładów wyrazów z dż.

7. Wyszukiwanie w tekście dwuznaku dż.

8. Pokaz sposobu pisania dż, Dż na tablicy.

9. Nauka pisania dwuznaku dż w karcie pracy ( uczeń z trudnościami pisze w dużym formacie).

10. Podpisywanie obrazków wyrazami z dż.

11. Uzupełnianie zdania wyrazami z dż (zadanie dla ucznia zdolnego, szybko pracującego).

12. Odśpiewanie piosenki „Najłatwiejsze ciasto w świecie”.

13. Symulowanie kolejnych czynności podczas robienia ciasta – zabawa ruchowa.

14. Czytanie przez uczniów przepisu na ciasto drożdżowe.

15. Rozdanie kart z pracą domową. Wyjaśnienie pracy domowej ( 3 poziomy trudności).

16. Ewaluacja. Zabawa ruchowa. Odpowiedź twierdząca – uczniowie wstają, odpowiedź przecząca – kucają przy ławce.

Pytania nauczyciela:
- Potrafię napisać dwuznak dż, Dż ( wyznaczeni uczniowie podchodzą do tablicy i zapisują).
- Znam wyrazy z dż.
- Byłem aktywny na zajęciach.
- Wiem, jak nazywa się książka z przepisami.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.