23 II 2015 r.
Kinga Bruździak
Scenariusz zajęć w klasie I a
Temat: Wprowadzenie litery z, Z
Cele:
- Uczeń, potrafi zapisać spółgłoskę z, Z, w izolacji i w połączeniu z innymi literami.
- Uczeń, potrafi wyszukać Z, z wśród innych liter.
- Uczeń, potrafi podać wyrazy rozpoczynające się daną głoską.
Metody:
- praca z tekstem
- rozmowa
- zadaniowa
- twórcza
Formy pracy:
- zbiorowa
- indywidualna
Środki dydaktyczne:
- podręcznik
- kart pracy
- ćwiczenia
- książka z ilustracjami
- fotografie zamków
- kolorowe nakrywki
- karteczki zielona i czerwona
Przebieg zajęć:
1. Podanie uczniom celu dzisiejszej lekcji.
2. Zaprezentowanie kilku zamków, które można zobaczyć w Polsce. Na ilustracjach i w książce.
3. Rozmowa o zamkach. Pytania nauczyciela:
- Co to jest zamek?
- Kto w nim mieszka?
- Po co je budowano?
- Gdzie je budowano?
- Czy znacie inne znaczenia słowa zamek?
- Co macie zamykane na zamek?
- Co słychać na początku wyrazu zamek?
4. Pokaz litery Z, z drukowanej i pisanej.
5. Liczenie sylab i głosek w wyrazie zamek. Układanie tylu białych nakrywek ile jest głosek. Zaznaczanie samogłosek i spółgłosek.
6. Sprawdzenie z tablicą wykonanego zadania.
7. Prezentacja przyniesionych przedmiotów na literę Z, z. Przeliczanie sylab i głosek w wyrazach.
8. Praca z podręcznikiem. Ciche czytanie ze zrozumieniem zagadek i rozwiązywanie ich.
9. Głośne odczytanie zagadek.
10. Wyszukiwanie w tekście liter Z, z. Konkurs – kto znajdzie ich najwięcej. Przeliczanie literek.
11. Czytanie wyrazów i całego tekstu.
12. Rozmowa na temat treści. Pytania nauczyciela:
- Kto występuje w tekście?
- W co dzieci bawiły się?
- Kto wygrał?
13. Zaśpiewanie piosenki pt. „Zi zi zi zima”. Interpretacja ruchowa piosenki.
14. Pokaz sposobu pisania liter Z,z na tablicy w izolacji.
15. Pisanie liter palcem w powietrzu, na ławce jedną ręką i dwiema.
16. Łączenie Z, z z innymi literami.
17. Głośne czytanie powstałych sylab.
18. Samodzielne pisanie liter w liniaturze. Konkurs na najładniejszą literkę.
19. Pisanie z pamięci sylab, wyrazów i zdania z nowymi literami.
20. Układanie zdań z wyrazami zaczynającymi się literą z.
21. Ewaluacja. Zabawa ze światłami drogowymi. Światło czerwone oznacza – nie, zielone tak. Pytania nauczyciela:
- Potrafię napisać literki Z, z.
- Znam wyrazy zaczynające się na Z, z.
- Byłem aktywny na zajęciach, zgłaszałem się do odpowiedzi.
- Zajęcia podobały mi się.
22. Praca domowa.