X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 31630
Przesłano:
Dział: Świetlica

Ćwiczenia i zabawy muzyczno - ruchowe o charakterze integracyjnym. Konspekt zajęć w świetlicy szkolnej

Temat: Ćwiczenia i zabawy muzyczno-ruchowe o charakterze integracyjnym.
Cele ogólne:
- doskonalenie umiejętności współpracy w grupie
- rozwijanie koncentracji uwagi i koordynacji ruchowej
- rozwijanie wyobraźni przestrzennej
Cele szczegółowe:
Uczeń:
- potrafi współpracować z innymi dziećmi
- przestrzega zasad obowiązujących w różnych ćwiczeniach i zabawach
- dba o bezpieczeństwo swoje i innych podczas zabawy
- wykonuje polecenia nauczyciela
Metody:
- słowna
- ruchowa
- gra na instrumentach perkusyjnych
Formy pracy:
- grupowa
- indywidualna
Środki dydaktyczne:
- bębenek
- pachołki
- pianino/keyboard


Przebieg zajęć:
Wstęp:
1. Powitanie
2. Omówienie zajęć - zapoznanie z ich tematyką
3. Przypomnienie zasad bezpieczeństwa obowiązujących podczas zajęć
Rozwinięcie:
1. Ćwiczenia rytmiczne:
a) Dzieci maszerują po sali, na hasło "hop" zmieniają kierunek poruszania się(liczy się szybkość reakcji)
b) Dzieci maszerują po kole ćwierćnutami. Gdy następuje zmiana w muzyce wykonują odpowiednia bieg ósemkami lub podskokami (liczy się szybkość i prawidłowość reakcji na usłyszane zmiany w akompaniamencie)
c) Dzieci maszerują po kole zaznaczając klaśnięciem w dłonie akcent na "raz" w taktach na 2, 3 i 4 (liczy się prawidłowa reakcja na zmianę metrum w akompaniamencie)
2. Zabawy ruchowe:
a) "Lustro" - dzieci dobierają się w pary, ustawiają twarzami do siebie, nauczyciel wskazuje w każdej parze "jedynki" i "dwójki". "Jedynki" wykonują rękami ruchy, które "dwójki" starają się dokładnie naśladować. Później następuje zamiana ról w parach
b) "Wiosenny spacer" - dzieci poznają określone dźwięki imitujące zmiany w pogodzie oraz odpowiednie dla nich gesty (wesoła muzyka = spacer przy ładnej pogodzie i swobodne poruszanie się po sali; wysokie pojedyncze dźwięki = deszcz i ucieczka przed nim pod parasolem; gwałtowne niskie dźwięki = burza i skulenie ciała w bezruchu). Poruszając się po sali, dzieci słuchają zmian w akompaniamencie, wykonując odpowiednie gesty i ruchy.
c) "Polonez siadany" - dzieci poruszają się przy muzyce wokół ustawionych w koło krzeseł (o jedno mniej niż liczba dzieci). Kiedy muzyka cichnie, dzieci szybko siadają na wolnych krzesłach. Ten kto nie znalazł miejsca - odpada, zabierając jedno krzesło z koła.
d) Zabawa w parach - prowadzenie się przez tor przeszkód. Jedno dziecko gra na bębenku i prowadzi kolegę, który ma zamknięte oczy przez tor przeszkód, na przykład między pachołkami, tak aby ich nie poruszyć.
e) "Pająk i muchy" - jedno dziecko jest "pająkiem", pozostałe "muchami". Dzieci poruszają się swobodnie po sali, na hasło "pająk idzie" zamierają w bezruchu, przybierając różne pozy. "Pająk" spaceruje między nimi, szukając osoby, która się porusza i eliminuje ją z zabawy. Na hasło "muchy latają" ponownie dzieci zaczynają poruszać się po sali.
Zakończenie:
1. Podsumowanie zajęć
2. Pożegnanie

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.