Scenariusz zajęcia otwartego dla rodziców
Temat: Wiosenne zabawy
Cele ogólne:
- rozwijanie umiejętności przeliczania, dodawania i odejmowania, porównywania liczebności
- kształtowanie umiejętności posługiwania się pojęciami dotyczącymi położenia przedmiotów
na kartce – nad, po lewej, po prawej
- rozwijanie twórczej aktywności dziecka
- ukazanie rodzicom, w sytuacjach zadaniowych umiejętności i sprawności nabytych przez
dzieci w trakcie zajęć
Metody: czynne, słowne, zadań stawianych do wykonania
Formy: indywidualna, zbiorowa
Środki dydaktyczne: list od Pani Wiosny, liczmany w kształcie kropel wody, podkładki, kartki A4 z konturem domku, ołówki, kredki, chusta animacyjna
Przebieg zajęcia
1. Powitanie zabawą – piosenką Wyciszanka do zajęć
Nauczyciel zaprasza wszystkie dzieci do siebie śpiewając piosenkę – wyciszankę.
Dzieci przy wspólnym wykonaniu utworu siadają w kole na dywanie.
2. Wprowadzenie
Przyszła do nas nowa pora roku.
- Czy wiecie jaka?
- A skąd wiemy, że to wiosna? A może to całkiem inna pora roku?
- Z czym wam kojarzy się wiosna?
Z pogodą wiosenną jest zawsze wielkie zamieszanie.
Najpierw Marzec się mazał i kaprysił, a teraz Kwiecień plecie w pogodzie.
I ta Wiosna nie wie, czy ma z nami zostać, czy nie?
Słyszałam, że Wiosna lubi zabawy przedszkolaków. Aby przekonać ją by u nas została, pokażemy jej kilka takich zabaw. Myślę że, spodobają się wiośnie i zagości u nas na dobre.
3. Liczymy deszczowe kropelki
Każde dziecko odlicza sobie 3 chmurki i 9 kropelek deszczowych.
Nauczyciel układa zadania a dzieci ilustrują je za pomocą liczmanów.
4. Kolorowe pory roku
Zabawy ruchowe z wykorzystaniem chusty animacyjnej wg Pedagogiki Zabawy KLANZA
5. Dyktando rysunkowe
Każde dziecko otrzymuje kartkę z konturem domku na dole kartki oraz ołówek.
Instrukcja:
1. na dole kartki jest domek, dorysuj okno i drzwi
2. po prawej stronie domu narysuj drzewo
3. po lewej stronie domu narysuj płotek
4. nad domkiem narysuj słońce
5. pokoloruj rysunek dla Wiosny
Po wykonaniu zadania dzieci kolorują obrazki dla Wiosny.
5. Zakończenie zajęcia
Podziękowanie za udział w zajęciu. Uporządkowanie stolików. Wspólne umieszczenie prac w galerii.
Historia żółtego kurczątka ( B. Machoń)
Na wiejskim podwórku, w przytulnym kurniku, mieszkało sobie śliczne kurczątko ze swoją mamą - kurą i tatą - kogutem. Mama kura uczyła je dreptać po podwórku i wygrzebywać pazurkami z ziemi pyszne ziarenka i robaczki. Tata kogut pokazywał, jak trzeba wskakiwać na płot i piać donośnie - kukuryku. Oboje rodzice bardzo kochali swoje maleństwo. Aż nagle, któregoś dnia, a było to wczesną wiosną, kurczątko spostrzegło, ze rodzice nie mają już dla niego tyle czasu.
- Pii, pii... pobaw się ze mną, mamo - prosiło
- Ko, ko, ko – gdakała kura, nie mam dzisiaj czasu, muszę znieść dużo jajek, ko, ko, ko Wielkanoc już blisko! Pobaw się samo Maleństwo.
I kura poszła znosić jajka.
Kurczątko pobiegło do taty koguta.
- Pi, pi... Nudzi mi się... Pobaw się ze mną tatusiu!
- Kukuryku! Nie mam dziś czasu, muszę obudzić gospodynie i ogłosić całemu światu, że Wielkanoc już blisko. Pobaw się samo Maleństwo i kogut wskoczył na płot wołając donośnie – kukuryku!
Obrażone kurczątko poszło w świat. Na łące spotkało baranka.
- Bee, bee dokąd idziesz Maleństwo? Takie małe kurczątka nie powinny oddalać się same od domu, bee...
- Pi, pi... Przez tę Wielkanoc nikt nie ma dla mnie czasu. Komu w ogóle potrzebne są te Święta?
- Jak to, bee... Nie wiesz? No to posłuchaj:
Święta potrzebne są kwiatom, żeby mogły kolorami przystroić świat
Święta potrzebne są mamusiom, żeby mogły upiec pyszne wielkanocne ciasta baby i mazurki
Święta potrzebne są tatusiom, żeby mogli zaczarować jajka w kolorowe pisanki
Święta potrzebne są też dzieciom, żeby mogły znaleźć prezenty od wielkanocnego zajączka.
- Aha! Pi, pi teraz już rozumiem, muszę szybko przeprosić rodziców, że byłem niegrzeczne, a potem pobiegnę sprawdzić czy wszystko już gotowe do Wielkanocy, pi, pi Do widzenia baranku!