SCENARIUSZ KONKURSU
ZDROWO SIĘ ODŻYWIAMY I O SPRAWNOŚĆ SWOJĄ DBAMY
Konkurs zorganizowany w ramach realizowanego w przedszkolu Programu
Przedszkole, szkoła w ruchu
Organizatorzy konkursu: Biblioteka Miejska w Ornecie/oddział dla dzieci, Przedszkole nr1 w Ornecie
Cele główne:
- Współpraca instytucji wspierających rozwój dziecka
- Kształtowanie postawy prozdrowotnej i zdrowego stylu życia
- Nabywanie prozdrowotnych przyzwyczajeń i nawyków
- Integracja zespołów grupowych oraz społeczności przedszkolnej
Cele operacyjne:
Dziecko:
- wie, czemu służy właściwe odżywianie
- dostrzega konieczność spożywania potraw niezbędnych dla zdrowia
- rozumie potrzebę aktywnego wypoczynku jako źródła zdrowia
- bierze aktywny udział w konkursach
- zna zasady zdrowej rywalizacji
Metody:
- słowne: rozwiązywanie zadań
- działań praktycznych: praca zespołowa
Formy pracy: zbiorowa, grupowa, indywidualna
Środki dydaktyczne:
Obrazki przedstawiające różnorodne produkty spożywcze, naturalne produkty spożywcze (Piramida żywienia), obręcze, klej, sylwety Piramidy Żywienia z brystolu
Przebieg konkursu
I - Rozpoczęcie konkursu i powitanie uczestników przez prowadzącą
II - Zapoznanie z celem konkursu
III - Przedstawienie drużyn i ustalenia reguł
IV - Przeprowadzenie konkurencji konkursowych
Przebieg spotkania
Miniturniej
1. Co należy zrobić przed jedzeniem?
1. zatańczyć
2. umyć ręce
3. przeczytać książkę
2. Żeby być zdrowym, trzeba:
1. jeść owoce
2. chodzić po drzewach
3. oglądać telewizję
3. Gdy zjemy jabłko, ogryzek wyrzucamy:
1. do kosza
2. przez okno
3. chowamy do kieszeni
4. Gdzie mieszkają witaminy?
1. w słodyczach
2. w balonie
3. w owocach i warzywach
Zabawa Wyścig po zdrowie
poszczególne grupy mają w jak najszybszym czasie posegregować do odpowiednich obręczy zdrowe i niezdrowe produkty żywnościowe
Zabawa TAK czy NIE
Dzieci słuchają zdań i muszą odpowiedzieć, czy tak się powinno robić czy też nie.
-W owocach są witaminy
- Nos wycieramy w rękaw
- Nie myjemy rąk przed jedzeniem
- Żeby być zdrowym trzeba jeść dużo owoców i warzyw
- Zawsze myjemy owoce i warzywa przed jedzeniem
- czy można jeść dużo słodyczy i chipsów?
Zabawa Rób to, co mówię
Dzieci stają rozproszone. Prowadzący recytuje treść wiersza i pokazuje jaką czynność i ile razy dzieci muszą wykonać.
,,Jabłko, gruszka i daktyle – klaśnij w ręce razy tyle (klaskanie 2 razy),
i kapusta, i ogórek – tyle razy podskocz w górę ( 4 podskoki),
marchewka, pietruszka i bób – tyle razy przysiad zrób (3 przysiady),
kalarepa i mak – za uszy się złap!”
Układanie Piramidy Żywienia
Zadaniem grup jest w jak najkrótszym czasie ułożyć prawidłowo produkty w Piramidzie Żywienia
Zakończenie
Podsumowanie konkursu, podziękowanie uczestnikom za udział, wręczenie dyplomów
i upominków.