Scenariusz zabawy karnawałowej
BAL U PANI ZIMY
Cel główny:
- Kultywowanie tradycji przedszkolnych
- Wdrażanie do wspólnej, zgodnej zabawy
- Kształtowanie umiejętności czerpania radości z tańców i zabaw tanecznych
- Integracja społeczności przedszkolnej, rodziców oraz środowiska lokalnego
Cele szczegółowe:
- stworzenie warunków do różnorodnej aktywności dzieci
- wytworzenie pogodnego i radosnego nastroju
- kształtowanie umiejętności czerpania radości z prezentów świątecznych
- integracja społeczności przedszkolnej podczas wspólnej zabawy
- wprowadzenie miłej atmosfery
Metody: czynne: metoda ekspresyjna –tańce, śpiew
metoda zadań stawianych do wykonania
Forma pracy : grupowa, zespołowa
Pomoce: stroje karnawałowe, dekoracja sali (balony, tiule, śnieżynki, sztuczne choinki, balony, serpentyna ), kolorowe bibułki, puzzle - bałwanek (klej), kolorowe karteczki na losy, szarfy z napisem KRÓL, KRÓLOWA BALU, logo poszczególnych Grup, etykiety z nazwami poszczególnych Grup, płyty CD z utworami karnawałowymi
Przebieg Balu
1. Pojawienie się prowadzących przy dźwiękach piosenki Psotna Zima
Inauguracja zabawy przez prowadzącego:
Jest karnawał.
W karnawale wszyscy urządzają bale.
To tradycja bardzo stara – strojów pięknych co niemiara!
Niech się bawią duzi, mali
Zgromadzeni na tej sali.
2. Powitanie wszystkich uczestników balu przez Bałwanka
* Rozruszanka – sprawdźmy, czy wszyscy zabrali ze sobą na bal
- ręce (machamy)
- nogi (tupiemy)
- głowy (potrząsamy)
- bioderka (kręcimy)
3. Zabawa przy piosence Bal przebierańców
4. Prezentacja poszczególnych Grup
5. Zabawa Pociąg – przejazd do różnych miejsc w rytm wybranych utworów
prowadzona przez Śnieżynkę
Wspólny taniec dowolny w rytm muzyki
6. Zaproszenie do pracy w Grupach - układanie bałwanka z części- ozdabianie
nim sali
7. Zabawa w Grupach przy utworze Pingwin, prowadzony przez Śnieżynkę
Jak bal, to bal – zaproszenie na poczęstunek
(w trakcie poczęstunku nauczycielki rozdają dzieciom magiczne losy (dla chłopców –
niebieskie, dla dziewczynek - różowe pośród których są ukryte losy z koroną), dzięki którym zostaną wyłonieni królowie i królowe balu)
7. Zabawy z bibułką – wspólna zabawa z wykorzystaniem elementów
Kinezjologii Edukacyjnej prowadzona przez Śnieżynkę
Wspólny taniec dowolny w rytm muzyki
8. Wybór KRÓLA I KRÓLOWEJ BALU
* Z każdej grupy, losowo wybrana zostaje 1 para królewska
* I fanfary ogłaszają czas wyborów
* Pary królewskie zostają zaproszone na scenę
* II fanfary wykonane zostają na cześć zwycięskich par
9. Utworzenie wspólnego wężyka – taniec przy utworze Koronkowa Lambada
10. Spotkanie z MIKOŁAJEM
* Niespodziewane pojawienie się Mikołaja
* Pozostawienie prezentów pod choinkami
(prezenty rozdane zostaną po zakończeniu balu)
* Powitanie Mikołaja przez Bałwanka
* Wspólny taniec z Mikołajem przy utworach Święty Mikołaj i 7 reniferów
Wspólny taniec dowolny w rytm muzyki z Mikołajem
* Pożegnanie Mikołaja przez uczestników Balu
11. Utworzenie wspólnego wężyka – taniec przy utworze Puszek Okruszek
12. Zabawa przy piosence Kaczuchy
Ostatni wspólny taniec dowolny w rytm muzyki
13. Oficjalne zakończenie Balu przez osoby prowadzące
Podziękowanie za wspólną zabawę oraz rozdanie podarków od Mikołaja