Numer: 31570
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Kulinarna podróż po Europie. Scenariusz zajęć

Cele:
- nabywanie wiadomości o krajach europejskich
- poznawanie kuchni innych krajów poprzez wspólne przygotowywanie ich dań
- rozwijanie pamięci, koncentracji uwagi
- doskonalenie sprawności manualnych,
- zgodne, aktywne współdziałanie w grupie,

Metody:
słowna, oglądowa, praktyczna

Formy pracy:
zbiorowa, indywidualna, zespołowa.


Dzień I
Temat dnia: Francja

Przebieg zajęć:
1. Wprowadzenie dzieci w temat zajęć w czasie ferii. Powitania w języku francuskim: Bon jour (Bon żur)!.
2. Wprowadzenie nazwy Francja, prezentacja flagi francuskiej.
3. Wspólne przygotowanie francuskiego śniadania- bagietka z szynką, serem.
4. Zabawa ruchowa przy piosence „Trzy kurki”
5. Ogladanie zdjęć: wieża Eiffla, Luwr, Katedrę Norte Dame, Wersal.
6. Nauka znanej piosenki francuskiej "Panie Janie".
Frere żake (2 x)
Do ne wu (2 x)
Sone le matine (2x)
DinDanDon(2x)
7. Zabawy ruchowe na świeżym powietrzu.


Dzień II
Temat dnia: Włochy

Przebieg zajęć:
1. Powitanie.
2. Wyszukiwanie na mapie Europy Włoch., oglądanie flagi.
3. Wyklejanie konturów flagi włoskiej.
4. Zabawa muzyczno- ruchowa „ Autobus ”wg pedagogiki zabawy.
5. Zabawa ,, Gotujemy spaghetti’’.
6. Zabawy w sali ruchowej.
W tym dniu dzieci będą miały podane na obiad spaghetti”.


Dzień III
Temat dnia: Włochy cz.II

Przebieg zajęć:
1. Powitanie, poznanie powitania w języku włoskim: buon giorno
2. Rozmowa na temat kuchni włoskiej.
3. Wspólne przygotowanie pizzy, degustacja.
4. Zabawa ruchowa "Statki na morzu"
5. Rozmowa na temat Rzymu- stolicy Włoch, oglądanie zdjęć.
6. Zabawy na świeżym powietrzu.


Dzień IV
Temat dnia: Grecja

Przebieg zajęć:
1. Zaproszenie uczestników w podroż po Grecji.
2. Wspólne przygotowanie dania greckiego – sałatki po grecku (podana będzie na śniadanie)
3. Wyszukanie i wskazanie na mapie Europy państwa Grecji. Pokazanie na mapie, jaką drogę musimy przebyć z Polski do Grecji.
4. Zabawa ruchowa przy muzyce ”‘Podróż do Grecji”
5. "Zorba"- nauka tańca greckiego.
6. Przedszkolne igrzyska sportowe

Dzień V
Temat dnia: Hiszpania

Przebieg zajęć:
1. Powitanie dzieci.
2. Poznanie zwrotów grzecznościowych w języku hiszpańskim: Buenos días - dzień dobry, ¡Adiós! - Do widzenia, żegnaj.
3. Oglądanie prezentacji multimedialnej o Hiszpanii.
4. Hiszpański wachlarz- składanie wachlarza hiszpańskiego z kartek kolorowego papieru.
5. Oglądanie tańca flamenco- próby tańca przez chętne osoby.
6. Zabawy na świeżym powietrzu.


Dzień VI
Temat dnia: Austria

Przebieg zajęć:
1. Powitanie, podróż samolotem do Austrii.
2. Ogladanie flagi, omawianie jej wyglądu.
3. Rozmowa na temat Alp oraz zimowych sportach, które można uprawiać w górach.
4. Przedstawienie dzieciom stolicy Austrii Wiednia jako stolicy walca.
5. Zabawa przy muzyce – dzieci tańczą do melodii walców austriackich.
6. Zabawy ruchowe w sali
7. Degustacja sernika wiedeńskiego podczas podwieczorku.


Dzień VII
Temat dnia: Finlandia

Przebieg zajęć:
1. Powitanie dzieci.
2. Słuchanie fragmentu opowiadania "Prawdziwa historia św. Mikołaja. Skąd pochodzi Mikołaj". Uświadomienie dzieciom, iż Laponia jest częścią Finlandii.
3. "Zaprzęg św. Mikołaja" - zabawa ruchowa.
4. "Czarodziejski woreczek": - zabawa rozwijająca zmysł dotyku.
5. Pokaz ilustracji strojów ludowych z Finlandii - uświadomienie trudnych warunków klimatycznych w Finlandii
6. Kolorowanie malowanki przedstawiającej strój ludowy z Finlandii wg wzoru.


Dzień VIII
Temat dnia: Węgry

Przebieg zajęć:
1. Powitanie dzieci.
2. Oglądanie prezentacji dotyczącej Węgier.
3. Wspólne przygotowanie leczo, które zostanie podane na obiad.
4. Zabawa muzyczno-ruchowa „Samolot”.
5. Zabawy na świeżym powietrzu.


Dzień IX
Temat dnia: Rosja

Przebieg zajęć:
1.Powitanie, zaproszenie dzieci w podróż do Rosji.
2. Oglądanie flagi rosyjskiej, wskazywanie na mapie.
3. Wspólne lepienie pierogów, które dzieci i zjedzą na obiad.
4. Zabawa ruchowa do piosenki „Zawsze niech będzie słońce”.
5. Zapoznanie z historią lalek- Matrioszek, oglądanie zdjęć.
6. Praca plastyczna- tworzenie własnej Matrioszki.
7. Oglądanie bajki rosyjskiej „Wilk i zając”


Dzień X
Temat dnia: Niemcy

Przebieg zajęć:
1. Przywitanie dzieci po niemiecku Guten Tag.
2. Pokazanie Niemiec na mapie, wyjaśnienie, że to nasi sąsiedzi, oglądanie flagi niemieckiej.
3. Rozmowa na temat Braci Grimm, zagadki na temat ich baśni.
4. Zabawa ruchowa „Samolot”.
5. Rozmowa na temat ulubionych dań niemieckich – kiełbasa i precle (degustacja).
6. Nauka piosenki "Niemcy".

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.