X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 3156
Przesłano:

Przystosowanie ślimaków do życia na lądzie. Scenariusz lekcji przyrody w klasie VI

Hasło programowe:Różnorodność bezkręgowców

Zakres treści:

-ogólna charakterystyka mięczaków
-środowisko życia ślimaków lądowych
-ślimaki oskorupione i nagie
-budowa winniczka
-wybrane czynności życiowe ślimaków

Cele lekcji:

Wiadomości-uczeń:
-wymienia cechy charakterystyczne mięczaków
-opisuje różnorodność siedlisk ich występowania
-wskazuje na schemacie i nazywa części ciała ślimaka

Umiejętności-uczeń:
-na podstawie obserwacji żywego ślimaka wyróżnia te cechy jego budowy, które ułatwiają mu życie na lądzie
-porównuje różne gatunki ślimaków ( gajowy,przydrożny, zaroślowy,winniczek,pomrów)
-rozpoznaje muszle pospolitych gatunków ślimaków ladowych
-omawia sposób odżywiania się,oddychania,porusznia sie i rozmnażania ślimaków
-wyjaśnia pojęcie obojnak

Postawy-uczeń:
-wykazuje etyczną postawę w stosunku do żywych organizmów
-aktywnie pracuje na lekcji
-jest zdyscyplinowany i przestrzega właściwego tempa pracy

Typ lekcji:lekcja poświęcona opracowaniu nowego materiału

Środki dydaktyczne:żywe okazy ślimaków lądowych różnych gatunków,preparat budowy anatomicznej winniczka, podręcznik, zeszyt ćwiczeń,plansza (budowa ślimaka)

PRZEBIEG LEKCJI

I Faza wstępna

1.Czynności organizacyjno-porządkowe
2.Krótkie przypomnienie cech charakterystycznych stawonogów
3.Nawiązanie do tematu lekcji
4.Podanie tematu lekcji

II Faza realizacyjna

1.Obserwacja ślimaków;uczniowie maja za zadanie
-rozpoznać:głowę, czułki(liczbę),oczy,(położenie),nogę z podeszwą, muszlę, otwór oddechowy
-obserwując ślimaka od strony brzusznej zwrócić uwage na falę skurczów mięśniowych
-przyjrzeć się na pokrycie ciała

2.Uczniowie przygotowują w grupach odpowiedzi na pytania:
a) W jakich miejscach występują ślimaki lądowe?
b)Czym pokryte jest ciało ślimaka?
c)Jakie funkcje spełnia muszla?

3.Nauczyciel rozszerza, bądź uzupełnia wypowiedzi uczniów i objaśnia czynności życiowe ślimaków

4.Uczniowie obserwują muszle innych ślimaków lądowych,natomiast nauczyciel zwraca ich uwagę na charakterystyczne cechy budowy muszli różniące poszczególne gatunki ślimaków

III Faza podsumowująca

Uczniowie zapisują do zeszytu krótką notatkę

1.Schemat klasyfikacji ślimaków lądowych w formie grafu (ślimaki nagie i oskorupione i po 3 przykłady)
2.Przystosowania ślimaków do życia na lądzie
a)muszla
b)śluz
c)czułki
d)silnie umięśniona noga
e)płuca

Krótka rekapitulacja np.w formie wypowiedzi dzieci na pytania dotyczące tematu lekcji oraz ocena pracy uczniów na lekcji.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.