Scenariusz zajęcia otwartego dla rodziców
„Pobaw się ze mną mamo i tato”
kl. 01 , wych. Katarzyna Sałańska
1. Rodzice i dzieci przy wchodzeniu do sali losują kolorową gwiazdkę do późniejszej zabawy.
2. Nauczyciel wita rodziców, przedstawia cele spotkania, zachęca do aktywniejszej współpracy.
Cele ogólne:
- Rozwijanie więzi z rodziną poprzez wspólne uczestniczenie w zabawach i ćwiczeniach .Podstawa programowa - obszar 15; integracja dzieci i rodziców,
-wyzwalanie pozytywnych emocji podczas wspólnej zabawy,
-kształtowanie umiejętności współpracy w zespole,
-wyzwalanie i rozwijanie próżnych sposobów twórczej ekspresji (ruchowej, muzycznej, plastycznej),
Przebieg zajęcia
3. Aby wytworzyć właściwą atmosferę spotkania nauczyciel prosi rodziców o wykonanie i przypięcie wizytówek „Jestem mamą ......., tatą .........”, (podaje imię dziecka). Następnie nauczyciel prosi rodziców, aby kolejno w kilku zdaniach powiedzieli dlaczego wybrali dla swojego dziecka właśnie takie imię (integracja rodziców).
4. Nauczyciel prosi rodziców o dokończenie jednym wyrazem zdania: „Moje dziecko jest ....... .”
5. Powitanie
Dzieci z rodzicami tworzą dwa koła, przy czym rodzice koło wewnętrzne, dzieci zewnętrzne. Powitanie piosenką „Witam Was” polegające na przechodzeniu – klaśnięciu w dłonie do następnego partnera.
Witam Was, witam Was, – wyklaskiwanie w dłonie partnera
Zaczynamy bo już czas
Jestem ja, jesteś Ty, – wskazywanie na siebie
Raz, dwa, trzy. – wyklaskiwanie w dłonie kolejnych partnerów
6. Rodzice z dziećmi dobierają się parami, siadają jedno za drugim (najpierw rodzic z dzieckiem, potem dziecko za rodzicem) i wykonują palcami na plecach partnera czynności, o których mówi i pokazuje nauczyciel.
„Masaż pleców” wg Weroniki Sherborne
Pisze pani na maszynie ( lekkie uderzenie palcami)
Tutaj płynie rzeczka ( całą dłonią wzdłuż kręgosłupa)
Idzie pani na szpileczkach ( palce wskazujące uciskają sztywno)
Potem przeszło stado koni ( ugniatanie dłońmi w łódeczkę)
Potem przyszła szczypaweczka (lekkie szczypanie)
Zaświeciły dwa słoneczka ( okrężny masaż łopatek)
Spadł drobniutki deszczyk ( lekkie uderzenie palcami)
Czy poczułeś dreszczyk? ( dotyk szyi)
7. Zabawa integracyjna „Dwóm tańczyć się zachciało” ( dziecko z rodzicem )
8. Zabawa matematyczno – ruchowa – „Słyszymy i liczymy” – Nauczyciel z dziećmi pokazują rodzicom jak się należy poruszać w rytm tamburyna, razem z dziećmi rodzice biegają w rytm tamburyna, a następnie dzieci z rodzicami tworzą węża. Nauczyciel wyjaśnia, że na dźwięk tamburyna przesuwają się do przodu tyle kroków – ile usłyszą dźwięków, a po usłyszeniu kołatki przesuwają się do tyłu tyle ile usłyszą.
9. Dzieci siadają w kole , rodzice z boku siadają lub przykucają. Wprowadzenie w temat ruchu i zdrowia wierszem „ Doktor Rybka” i śpiew piosenki „ Fikający zuch” ruszać możemy się nie tylko podczas ćwiczeń, ale także podczas tańca tak jak mówi muzyka- taniec z krepiną przy piosence „Jesienny pada deszcz”
10. Rodzice odpoczęli więc wspólnie dla zdrowia poruszamy się z rodzicami przy piosence pt: „Głowa, ramiona, kolana, palce”.
11. Zabawy ruchowe z elementem sportowej rywalizacji.
• Bieg w workach (6 par) -rodzice - dwa rzędy –wyścigi po dwie osoby, dziecko z woreczkiem na głowie. Naprzemiennie rodzice potem dzieci
• Rodzic z zawiązanymi oczami rozpoznaje swoje dziecko po dotyku ( 4 pary) Każdy rodzic rozpoznaję pojedynczo
• Wyścigi stonóg - dzieci wraz z rodzicami- otoczeni sznureczkiem- podzieleni na dwa zespoły: stonoga dzieci, stonoga rodzice (8 par)- wyścigi po 4 pary
• „Mumie”- rodzic owija dziecko papierem toaletowym, tak by jak najszybciej się skończył a później mógł z nim zatańczyć melodia do piosenki „Fikający zuch” ( 4 pary) wyścigi po 2 pary
Po każdej konkurencji wszyscy otrzymują nagrodę- dzieci lizaki, rodzice cukierki.
12. Zabawy z chustą animacyjną:
1. Rodzice trzymają chustę a pod chustą przebiegają dzieci, które, np.: mają blond włosy, brązowe oczy, niebieskie oczy, lubią zabawy z mamą i tatą, lubią bawić się lalkami, lubią bawić się klockami lego, pomagają mamie lub tacie gotować, lubią sprzątać, dostawać prezenty itp.
2. Dzieci i rodzice trzymają chustę- tworzenie fal i podrzucanie piłki w taki sposób, by nie spadła
13. Zabawa ruchowa „Śnieżyca”
Dzieci i rodzice stoją w kole. Osoba prowadząca wywołuje kolory wizytówek. Wywołane osoby wykonują wcześniej ustalony ruch:
- gwiazdki żółte – klaszczą w dłonie,
- gwiazdki zielone – klaszczą dłońmi o uda,
- gwiazdki niebieskie – podskakują do góry,
- gwiazdki białe – tupią nogami.
Na hasło „śnieżyca” wszyscy uczestnicy zabawy zamieniają się miejscami.
14. Wspólne z rodzicami wykonanie ozdób gwiazdek- praca przy stolikach
ARKUSZ INFORMACJI ZWROTNEJ
1. Proszę o dokończenie zdania:
Temat spotkania uważam za ........................................ .
2. Proszę o podkreślenie wybranej odpowiedzi:
Czas spotkania był:
- za długi,
- za krótki,
- odpowiedni.
3. Czy chcieliby Państwo wziąć udział w podobnych spotkaniach?
........................................
ARKUSZ INFORMACJI ZWROTNEJ
1. Proszę o dokończenie zdania:
Temat spotkania uważam za ........................................ .
2. Proszę o podkreślenie wybranej odpowiedzi:
Czas spotkania był:
- za długi,
- za krótki,
- odpowiedni.
3. Czy chcieliby Państwo wziąć udział w podobnych spotkaniach?
........................................
ARKUSZ INFORMACJI ZWROTNEJ
1. Proszę o dokończenie zdania:
Temat spotkania uważam za ........................................ .
2. Proszę o podkreślenie wybranej odpowiedzi:
Czas spotkania był:
- za długi,
- za krótki,
- odpowiedni.
3. Czy chcieliby Państwo wziąć udział w podobnych spotkaniach?
........................................