Konspekt lekcji kształcenie słuchu – klasa I SM II stopnia
TEMAT: Triada harmoniczna. Trójdźwięki triady harmonicznej
1. Cel ogólny
- umiejętność słuchowego rozpoznawania triady oraz jej śpiewania
2. Cele operacje
Po zajęciach uczeń potrafi:
- rozpoznać trzy akordy triady T, S (oS) D
- zrealizować głosem ćwiczenia (harmoniczne bądź melodyczne) oparte o triadę harmoniczną
Metoda prowadzenia lekcji: Ćwiczenia utrwalające
Pomoce naukowe: nuty, zeszyty, szablon
Plan lekcji:
1. Wstęp
a) Czynności organizacyjno-porządkowe
2. Realizacja tematu lekcji.
II. Wysłuchanie, zapisanie i realizacja głosem ćwiczenia pierwszego (przygotowane przez nauczyciela – załącznik)
III. Realizacja głosem ćwiczenia drugiego – melicznego (przygotowane przez nauczyciela – załącznik)
3. Zakończenie
a) Podsumowanie i utrwalenie wiadomości
b) Czynności organizacyjno-porządkowe
Przebieg lekcji:
1.Wstęp
a) Czynności organizacyjno- porządkowe
- powitanie uczniów
- podanie tematu lekcji
2. Realizacja tematu lekcji
I. Wysłuchanie, zapisanie i realizacja głosem ćwiczenia pierwszego (przygotowane przez nauczyciela – załącznik)
a) Wysłuchanie ćwiczenia pierwszego harmonicznego – czterogłosowego
- ćwiczenie realizowane jest na pianinie przez nauczyciela
- uczniowie proszeni są o określenie w jakim metrum jest ćwiczenie, z ilu taktów się składa, a także z ilu głosów się składa
- uczniowie przygotowują na papierze nutowym odpowiednią ilość taktów, zapisują klucze, znaki przykluczowe oraz metrum
b) Wspólna próba określenia akordów (funkcji) zawartych w ćwiczeniu
- po wielokrotnym (w zależności od potrzeb uczniów) zagraniu ćwiczenia określane są poszczególne akordy ćwiczenia
- określone akordy zapisywane są odpowiednio w taktach
c) Zapisanie przez uczniów głosu najwyższego
- nauczyciel gra ćwiczenie uwydatniając głos najwyższy
- uczniowie proszeni są o jego zapisanie na przygotowanej przez siebie pięciolinii
d) Zapisanie przez uczniów głosu najniższego
- nauczyciel gra ćwiczenie uwydatniając głos najwyższy
- uczniowie proszeni są o jego zapisanie na przygotowanej przez siebie pięciolinii
e) Wspólne z nauczycielem uzupełnienie głosów środkowych
- uczniowie po ponownym wysłuchaniu ćwiczenia próbują określić głosy środkowe
- nauczyciel podpowiada i uzupełnia je wraz z uczniami
f) Realizacja ćwiczenia głosem w dwugłosie bądź czterogłosie (zależnie od możliwości grupy)
- w zależności od możliwości grupy nauczyciel dzieli ją na głosy
- uczniowie wykonują głosem ćwiczenie
- nauczyciel kontroluje intonacje oraz prawidłowe wykonanie ćwiczenia
II. Realizacja głosem ćwiczenia drugiego – melicznego
- nauczyciel rozdaje uczniom przygotowane kopie ćwiczenia drugiego
- nauczyciel zwraca uwagę na akordy wplecione w melodię ćwiczenia
- wszyscy uczniowie wspólnie realizują ćwiczenie ‘a vista’ głosem
3. Zakończenie
a) Podsumowanie i utrwalenie wiadomości
g) czynności organizacyjno-porządkowe