„Boże Narodzenie - tradycje i zwyczaje” konspekt dla wychowanków Gr.IV
SOW w Mocarzewie
1. Data: 11.12.2014 godzina 15
2. Temat zajęć – Boże Narodzenie - tradycje i zwyczaje
3. Prowadzący – Włodzimierz Rączka
4. Liczba wychowanków – 10
5. Czas trwania zajęć: 45 minut
6. Cel główny zajęć:
Wychowanek zna tradycje i zwyczaje Bożonarodzeniowe. Rozwija sprawność manualną i doskonali koordynację wzrokowo – ruchową.
7. Cele szczegółowe:
Wychowanek potrafi:
• określić dzień tygodnia, miesiąc, porę roku;
• redagować spójne wypowiedzi w oparciu o;
ilustrację i własne doświadczenia;
• wykonać ozdoby choinkowe;
opowiedzieć o znanych mu obyczajach świątecznych;
• rozpoznać symbole Świąt Bożego Narodzenia;
• zaśpiewać kolędy;
• ubrać choinkę.
8. Metody pracy: słowne , oglądowe, praktycznego działania.
9. Formy pracy: indywidualna, grupowa.
10. Środki dydaktyczne: magnetofon, płyta CD z nagraniem kolęd , ilustracje przedstawiające tradycje i symbole Świąt Bożego Narodzenia , teksty wierszy o Świętach Bożego Narodzenia, ozdoby choinkowe, zimne ognie, papier kolorowy, klej, nożyczki, nici, kredki, teksty wierszy o tematyce świątecznej, zimne ognie, choinka, opłatek
11. Przebieg zajęć.
Zajęcia wstępne :
• Przypomnienie pory roku
ustalenie dnia i nazwy miesiąca;
• Odkrycie tematu zajęć poprzez odwracanie na tablicy symboli choinek, gwiazdek
• Odczytanie tematu zajęć.
Zajęcia właściwe
• Odczytanie wiersza tematycznie związanego ze Świętami Bożego Narodzenia.
• Rozmowa kierowana na temat nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia na podstawie ilustracji i doświadczeń wychowanków.
- jaki teraz mamy miesiąc?
- jakie nadchodzą święta?
- jak przygotowuje się do tych świąt? ( porządki w domu, zakupy)
- co wysyłamy do rodziny i znajomych ?
- jakie zwyczaje panują w naszych domach rodzinnych związane z Świętami Bożego Narodzenia?
- jakie potrawy spożywamy w czasie wigilii?
• Nazywanie przedmiotów będących symbolami świąt (choinka, opłatek, karp, sianko, św. Mikołaj).
• Zapisywanie tradycji świątecznych.
• Wykonywanie przez wychowanków ozdób choinkowych (łańcuchów , gwiazd, choinek, bombek papierowych)
• Przerwa relaksacyjna – pokaz zimnych ogni
• Wspólne ubieranie choinki
• Dzielenie się opłatkiem składanie życzeń
Zajęcia końcowe
• Krótkie podsumowanie zajęć ;
• Porządkowanie pomieszczeń grupowych.