Scenariusz zabawy integracyjnej
Figurolandia - magiczna kraina Królewny Grymaselli
Organizator: Przedszkole nr 1 w Ornecie
Osoby prowadzące: Ewa Korwel, Agnieszka Lejkowska, Elżbieta Rokicka
Miejce: OSiR w Ornecie
Termin: 26.02.2010r.
Cel główny:
- Budzenie zainteresowań figurami geometrycznymi i kompozycjami z figur
- Gromadzenie doświadczeń podczas zabaw, eksperymentów, prac plastycznych
- Stworzenie warunków do różnorodnej aktywności dzieci
- Usprawnianie koordynacji wzrokowo – ruchowo – przestrzennej poprzez
zastosowanie Kinezjologii Edukacyjnej oraz elementów Metody Dobrego
Startu M. Bogdanowicz
- Wdrażanie do wspólnej, zgodnej zabawy
- Integracja społeczności przedszkolnej, rodziców oraz środowiska lokalnego
Cele operacyjne:
Dziecko:
- Sprawnie posługuje się nazwami figur geometrycznych.
- Doskonali spostrzeganie figur różnymi zmysłami.
- Rozpoznaje figury geometryczne podczas zabawy poprzez układanie wzorów
z mozaiki geometrycznej, manipulowanie figurami geometrycznymi
- Prawidłowo reaguje na polecenia nauczycielki.
- Rozwija fantazję, pobudza aktywność twórczą.
- Współdziała z innymi uczestnikami zabawy
- Integruje się z innymi poprzez zabawy i tańce integracyjne
Metody:
- Czynna: zadań stawianych dzieciom do wykonania
- Słowna: objaśnienia i instrukcje,
- Oglądowa : pokaz, obserwacja.
- Aktywizująca: integracyjna, ewaluacyjna
Forma
- zabawa z całą grupą,
Środki dydaktyczne:
Kolorowe emblematy figur geometrycznych dla każdego dziecka oraz nauczycieli, kuferki
z figurami, chusta animacyjna, klej, pędzle, duże kartony, zagadki o figurach, płyta CD,
stroje dla osób prowadzących (Królewna, Król, Mag)
Figurolandia - magiczna kraina Królewny Grymaselli
Przebieg imprezy integracyjnej
1. Przemarsz dzieci do sali i ustawienie się Grup
2. Powitanie przedszkolaków przez Panią Dyrektor
3. Pojawienie się Króla i Maga
a) nawiązanie do bajki o Grymaselli
b) powitanie dzieci w Figurolandii
Witam Was w moim Królestwie.
Do tej dziwnej i nietypowej krainy zwanej Figurolandią można wejść mając specjalne przepustki..
Czy Wy je macie?
Jej mieszkańcy oraz wszystko, co się w niej znajduje, ma kształt kół, kwadratów,
trójkątów tudzież innych, pięknych figur. Ale jak wiecie, moja niesforna córka zaczęła wybrzydzać, grymasić i żądać zmian. Już sam nie wiem jakie ma być to moje królestwo!
4. Przybycie Królewny Grymaselli
a) powitanie dzieci oraz wspólny pląs przy Koronkowej Lambadzie
5. Zabawa 1,2,3 Figura patrzy...
(w trakcie zabawy, na hasło Maga, wszystkie dzieci kucają; w pozycji stojącej pozostają
tylko te dzieci, które mają emblemat z figurą wskazaną przez Grymasellę)
6. Wspólna zabawa wszystkich Grup przy utworze - Woogie Boogie
(przy zwrotkach dzieci rysują w powietrzu figury pokazywane przez prowadzących)
7. Zabawa z Kwadratami (Pszczółki iKasztanki)
a) wytypowanie figury zagadką: Powiem tylko jestem szczery,
Ujrzysz u mnie boki cztery,
Cztery kąty i wierzchołki,
Obce mi są różne dołki,
Moje boki są równiuteńkie,
A cztery kąty prościutkie.
Myślę, że teraz wszyscy poznacie,
Jaką figurę przed sobą macie? (kwadrat)
b) taniec Talarek z dz., które posiadają emblemat w kształcie kwadratu
c) Owocowa sałatka – zabawa z chustą animacyjną
8. Wspólna zabawa wszystkich Grup przy utworze Jadą, jadą misie...
Małe co nieco – przerwa na wzmocnienie sił ( picie wody)
9. Zabawa z Kołami (Krasnale i Biedronki)
a) wytypowanie figury zagadką : Toczę, toczę się wesoło,
I do wszystkich macham w koło,
Początku nie mam ani końca,
Podobne jestem do słońca,
Wszyscy mnie doskonale znacie,
Myślę, że gotową odpowiedź już macie! (koło)
b) taniec Talarek z dz., które posiadają emblemat w kształcie koła
c) Sposób na leniwą ósemkę – zabawa z Kinezjologii Edukacyjnej
10. Wspólna zabawa wszystkich Grup przy utworze Stajemy wszyscy w kole...
11. Zabawa z Trójkątami (Puchatki i Motyle)
a) wytypowanie figury zagadką: Ja mam boków od kwadratu mniej,
jest mi przez to trochę lżej,
A magiczna liczba trzy- zawsze towarzyszy mi.
Mam trzy boki i wierzchołki,
Trzy mam kąty, trzy odcinki,
Twoja buzia mówi mi, że odgadniesz
raz, dwa, trzy. (trójkąt)
b) taniec Talarek z dz., które posiadają emblemat w kształcie trójkąta
c) Karuzela – zabawa z chustą animacyjną
12. Magiczne kuferki
a) Grymasy Grymaselli
b) Czarowanie Maga i wręczenie kuferków Grupom
c) Królewskie zaproszenie do wyczarowania krainy dla Grymaselli
13. Stworzenie wspólnej Figurolandii
a) wyklejanie w Grupach magicznej krainy z figur geometrycznych
b) połączenie prac poszczególnych Grup
14. Zakończenie imprezy
a) Ocena Figurolandii przez Grymasellę
b) Podziękowanie dzieciom za stworzenie magicznej krainy
c) Czarowanie Maga: Czary mary, czary mary
Mam magiczne okulary
Okulary mi się zbiły
Wszystkie czary się skończyły
Więc zabawę kończyć czas
Do Lambady proszę Was!
d) Pożegnanie dzieci i w rytmie Koronkowej Lambady, z pomocą Króla i Maga, wyprowadzenie kolejnych Grup do szatni
15. Powrót do Przedszkola
Figurolandia - magiczna kraina Królewny Grymaselli
1,2,3 – utwory przed imprezą
1. Przemarsz dzieci do sali i ustawienie się Grup utwór 4
2. Powitanie przedszkolaków przez Panią Dyrektor
3. Pojawienie się Króla i Maga utwór 5
a) nawiązanie do bajki o Grymaselli
b) powitanie dzieci w Figurolandii
Witam Was w moim Królestwie.
Do tej dziwnej i nietypowej krainy zwanej Figurolandią można wejść mając specjalne przepustki..
Czy Wy je macie?
Jej mieszkańcy oraz wszystko, co się w niej znajduje, ma kształt kół, kwadratów,
trójkątów tudzież innych, pięknych figur. Ale jak wiecie, moja niesforna córka zaczęła wybrzydzać, grymasić i żądać zmian. Już sam nie wiem jakie ma być to moje królestwo!
4. Przybycie Królewny Grymaselli utwór 6
a) powitanie dzieci oraz wspólny pląs przy Koronkowej Lambadzie utwór 7
5. Zabawa 1,2,3 Figura patrzy...
(w trakcie zabawy, na hasło Maga, wszystkie dzieci kucają; w pozycji stojącej pozostają
tylko te dzieci, które mają emblemat z figurą wskazaną przez Grymasellę)
6. Wspólna zabawa wszystkich Grup przy utworze - Woogie Boogie utwór 8
(przy zwrotkach dzieci rysują w powietrzu figury pokazywane przez prowadzących)
7. Zabawa z Kwadratami (Pszczółki iKasztanki)
a) wytypowanie figury zagadką: Powiem tylko jestem szczery,
Ujrzysz u mnie boki cztery,
Cztery kąty i wierzchołki,
Obce mi są różne dołki,
Moje boki są równiuteńkie,
A cztery kąty prościutkie.
Myślę, że teraz wszyscy poznacie,
Jaką figurę przed sobą macie? (kwadrat)
d) taniec Talarek z dz., które posiadają emblemat w kształcie kwadratu
e) Owocowa sałatka – zabawa z chustą animacyjną
8. Wspólna zabawa wszystkich Grup przy utworze Jadą, jadą misie. utwór 9
Małe co nieco – przerwa na wzmocnienie sił ( picie) utwór 10,11
9. Zabawa z Kołami (Krasnale i Biedronki)
a) wytypowanie figury zagadką : Toczę, toczę się wesoło,
I do wszystkich macham w koło,
Początku nie mam ani końca,
Podobne jestem do słońca,
Wszyscy mnie doskonale znacie,
Myślę, że gotową odpowiedź już macie! (koło)
b) taniec Talarek z dz., które posiadają emblemat w kształcie koła
c) Sposób na leniwą ósemkę – zabawa z Kinezjologii Edukacyjnej utwór 12
10. Wspólna zabawa wszystkich Grup przy utworze Stajemy wszyscy w kole...
utwór 13
11. Zabawa z Trójkątami (Puchatki i Motyle)
a) wytypowanie figury zagadką: Ja mam boków od kwadratu mniej,
jest mi przez to trochę lżej,
A magiczna liczba trzy- zawsze towarzyszy mi.
Mam trzy boki i wierzchołki,
Trzy mam kąty, trzy odcinki,
Twoja buzia mówi mi, że odgadniesz
raz, dwa, trzy. (trójkąt)
b) taniec Talarek z dz., które posiadają emblemat w kształcie trójkąta
c) Karuzela – zabawa z chustą animacyjną utwór 14
12. Magiczne kuferki
a) Grymasy Grymaselli
b) Czarowanie Maga i wręczenie kuferków Grupom
c) Królewskie zaproszenie do wyczarowania krainy dla Grymaselli
13. Stworzenie wspólnej Figurolandii utwór 15,16,17,18
a) wyklejanie w Grupach magicznej krainy z figur geometrycznych
b) połączenie prac poszczególnych Grup
14. Zakończenie imprezy
a) Ocena Figurolandii przez Grymasellę
b) Podziękowanie dzieciom za stworzenie magicznej krainy
c) Czarowanie Maga: Czary mary, czary mary
Mam magiczne okulary
Okulary mi się zbiły
Wszystkie czary się skończyły
Więc zabawę kończyć czas
Do Lambady proszę Was!
c) Pożegnanie dzieci i w rytmie Koronkowej Lambady, z pomocą Króla i Maga, wyprowadzenie kolejnych Grup do szatni utwór 19
15. Powrót do Przedszkola
KWADRAT - EWCIA
Powiem tylko jestem szczery,
Ujrzysz u mnie boki cztery,
Cztery kąty i wierzchołki,
Obce mi są różne dołki,
Moje boki są równiuteńkie,
A cztery kąty prościutkie.
Myślę, że teraz wszyscy poznacie,
Jaką figurę przed sobą macie?
KOŁO - ELA
Toczę, toczę się wesoło,
I do wszystkich macham w koło,
Początku nie mam ani końca,
Podobne jestem do słońca,
Wszyscy mnie doskonale znacie,
Myślę, że gotową odpowiedź już macie!
TRÓJKĄT - AGA
Ja mam boków od kwadratu mniej,
jest mi przez to trochę lżej,
A magiczna liczba trzy- zawsze towarzyszy mi.
Mam trzy boki i wierzchołki,
Trzy mam kąty, trzy odcinki,
Twoja buzia mówi mi, że odgadniesz
raz, dwa, trzy.
CZAROWANIE - ELA
Czary mary, czary mary
Mam magiczne okulary
Okulary mi się zbiły
Wszystkie czary się skończyły
Więc zabawę kończyć czas
Do Lambady proszę Was