X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 31518
Przesłano:

Kilogram. Scenariusz zajęć z elementami oceniania kształtującego dla klasy I

Temat zajęć: Kilogram.

Cele:
Uczeń potrafi:
- wypowiedzieć się na temat codziennych sytuacji oraz ilustracji z podręcznika
- odpowiedzieć na pytania dotyczące ilustracji
- wskazać owoce i warzywa, które podlegają ważeniu w sklepie / na straganie
- porównywać ceny
- wymienić rodzaje wag
- dopasować podpisy do ilustracji
- zważyć konkretny produkt przy użyciu odważników
- zaśpiewać piosenkę i zilustrować ją ruchem
- wyjaśnić co oznacza skrót 1 kg
- pokolorować ilustracje i dopasować właściwe podpisy
- ocenić swoją pracę na zajęciach

Metody:
- podające: praca z książką, pokaz, objaśnienie
- eksponujące: film
- praktyczne: ćwiczenie przedmiotowe

Formy:
- indywidualna
- zbiorowa

Środki:
- „Nasz elementarz” (MEN) cz.3 (s. 72)
- ilustracje wag + podpisy
- waga z odważnikami
- warzywa, owoce
- tablica multimedialna + teledysk „Woogie – boogie”
- karta pracy
- kartoniki do samooceny

Przebieg lekcji:
1) Poinformowanie uczniów jaki jest temat zajęć, czego nauczą się na dzisiejszych zajęciach
i do czego im się ta wiedza przyda.

2) Wprowadzenie do tematu:
Pogadanka na temat robienia zakupów. Wypowiedzi uczniów na temat ilustracji w podręczniku (str. 72) i udzielanie odpowiedzi na pytania pod tekstem:
- Które owoce i warzywa znajdujące się na straganie kupujemy na wagę?
- Które owoce i warzywa są najdroższe? Które są najtańsze?
- Co jeszcze ważymy, prócz warzyw i owoców?

3) Porządkowanie ilustracji i napisów:
Nauczyciel zawiesza na tablicy ilustracje różnych typów wag oraz podpisy do nich. Zadaniem uczniów jest przyporządkowanie podpisu do właściwej wagi.

4) Pokaz:
Nauczyciel gromadzi klasę z tyłu sali i prezentuje wagę odważnikową wraz z odważnikami. Wyjaśnia sposób w jaki ważone są owoce i warzywa. Zachęca uczniów do samodzielnej próby zważenia przyniesionych do klasy warzyw, owoców i przedmiotów znajdujących się w klasie.

5) Przerwa śródlekcyjna:
Zabawa muzyczno - ruchowa „Woogie – boogie” (śpiewanie piosenki z inscenizacją ruchową).

6) Wprowadzenie pojęcia + karta pracy:
Nauczyciel zapisuje na tablicy „1 kilogram – 1 kg” i objaśnia znaczenie pojęcia wraz ze skrótem.
Każdy uczeń otrzymuje kartę pracy, którą wypełnia i wkleja do zeszytu. Zadaniem na karcie pracy jest pokolorowanie warzyw i owoców jako produktów nadających się do zważenia w sklepie oraz przyklejenie pod nimi właściwych podpisów, które uprzednio otrzymał każdy uczeń.

7) Podsumowanie zajęć:
Każdy uczeń dostaje komplet kartoników w kolorach: zielony, żółty i czerwony. Nauczyciel odczytuje kolejno twierdzenia dotyczące tematu lekcji. Uczniowie po każdym przeczytanym zdaniu w tym samym momencie podnoszą kartonik zielony, gdy zgadzają się z nim, czerwony – gdy nauczyciel wprowadza w błąd, żółty – gdy nie są pewni / nie wiedzą:
Zd.1: Wagę 1 kilograma oznaczamy skrótem 1 kg.
Zd. 2: W kilogramach ważymy jajka.
Zd. 3: Warzywa i owoce ważymy na wadze łazienkowej.
Zd. 4: Wagi odważnikowe zostały zastąpione przez nowoczesne wagi elektroniczne.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.