Scenariusz zajęcia otwartego z rodzicami
Temat: „Rodzinne ćwiczenia i zabawy ruchowe”.
Cele ogólne:
-wzmocnienie więzi emocjonalnej między dzieckiem a rodzicem poprzez ćwiczenia ruchowe
-przedstawienie rodzicom różnych from ruchu, wg P.Dennisona ,K.Wlażnik, W.Sherborne
Cele operacyjne:
Dziecko:
-ma świadomosć swojego ciała i partnera
-zdobywa poczucie bezpieczeństwa w obecności rodziców
-czerpie radość ze wspólnej zabawy
-potrafi przyjmować prawidłową postawę ciała w siadzie, marszu
-potrafi współdziałać w zespole
Formy: zespołowa, w parach
Metody: naśladowcza, zabawowa, wykorzystanie elementów Ruchu Rozwijającego wg W.Sherborne, pedagogika zabawy, elementy gimnastyki korekcyjno-kompensacyjnej , metoda P. Dennisona.
Pomoce dydaktyczne: woreczki, piłki, magnetofon, płyta CD, piłeczki-jeżyki, obręcz
Przebieg:
1.Zabawa integracyjna „Iskierka”-ściskanie dłoni po lewej stronie.
2.Zabawa ruchowa przy piosence „Gimnastyka”.
3.Zabawa „Witaj”, powitanie różnymi częściami ciała.
4.Ćwiczenia oddechowe.
5.Masażyk stóp-na krzesełku.
6.Zabawy z piłką.
-leżenie przodem (na brzuchu) – podajemy piłkę mamie
-leżenie tyłem (na plecach) – ramiona wyciągnięte w bok, nogi zgięte, krążek między stopami – pochylanie nóg w lewo i prawo
-siad prosty podparty w kręgu - podawanie piłki stopami
7.Ćwiczenia oddechowe.
8.Zadania zręcznościowe – utworzenie koła przez rodziców (przekładanie obręczy)
-dzieci przechodzą po zwężonej powierzchni (różne faktury)
9.Marsz przy piosence – korygowanie postawy (zabranie woreczków z kosza).
-chód z woreczkiem na głowie
-siad prosty podparty – chód gąsienicy
-przekładanie woreczka przez nogę
-rzuty woreczka do kosza – palcami stóp
10.Siad na kolanach, ćwiczenia oddechowe.
-masażyk na plecach
11.Zabawy z szarfami.
-siad na krzesełku , unoszenie szarfy palcami stóp
-rozciąganie szarfy (mama-dziecko) siad prosty podparty
-zabawa zawieszanie i zdejmowanie prania
12.Ćwiczenia relaksacyjne „masażyk piłką”.
13.Ćwiczenia rozciągające, korygowanie postawy.
14.Zakończenie, podziękowanie, ewaluacja zajęcia.