Scenariusz zajęcia dla dzieci 4,5,6 - letnich
Temat:: „Wielkanocne niespodzianki”
Cel hospitacji: Tworzenie warunków umożliwiających dzieciom uzyskiwanie niezbędnych umiejętności w procesie przygotowania do obowiązku szkolnego.
Cele ogólne:
rozwijanie spostrzegawczości wzrokowej,
doskonalenie percepcji wzrokowej i słuchowej jako przygotowanie do nauki czytania i pisania,
ćwiczenie motoryki ręki dominującej,
wyzwalanie wielostronnej aktywności dzieci poprzez przyswajanie, przeżywanie i działanie.
Cele operacyjne:
Dziecko:
dokonuje syntezy i analizy sylabowej i głoskowej wyrazów,
buduje schemat głosowy wyrazu,
czyta wyrazy ze zrozumieniem,
sprawnie wykonuje polecenia nauczyciela,
składa obrazek,
rozróżnia i nazywa figury geometryczne,
rozwiązuje zagadki,
kojarzy liczbę z jej obrazem graficznym,
analizuje i porównuje,
bawi się i porusza przy muzyce,
dodaje i odejmuje w zakresie 10,
swobodnie wypowiada się na dany temat,
umie rozwiązywać zadanie.
posługuje się liczebnikami porządkowymi,
prawidłowo przelicza elementy,
myśli logicznie,
wie, jak należy współdziałać i współpracować w grupie.
Formy:
z całą grupą, indywidualna, zespołowa, w parach
Metody:
aktywizujące, m. twórczego myślenia, ekspresja ruchowa, słowna, zadań stawianych do wykonania, m. wg Gruszczyk – Kolczyńskiej, Hanny Tymichowej, kinezjologii edukacyjnej Dennisona
Pomoce:
płyty CD, magnetofon, zagadki, rebusy, cyfry, litery, ilustracje, puzzle, koszyk z niespodzianką, napisy, do globalnego czytania, sylwety, szablony z sylabami, jajka, koszyczki, kostka matematyczna, jajka ze styropianu, naklejki, kleje, oferty dla każdego dziecka, kręgle
Przebieg zajęcia:
1. Powitanie – zabawa z jajkiem
- wybrzmiewanie głosek j-a-j-o.
2. Gra dydaktyczna – podział wyrazów na sylaby, utworzenie hasła WIELKANOC
3. Małe pogaduszki – lubię Święta Wielkanocne, bo...
4. Zabaw ruchowa - „Słychać, nie słychać”.
5. Zabawy matematyczne w parach:
- odczytanie kodu,
-ćw.słuchowe „Przeliczanie jajek”,
- ćw. Paula Dennisona (wykonywanie ruchów naprzemiennych).
6. Zabawa „Odszukanie drogi” - ćwiczenia grafomotoryczne.
7. Praca w grupach (oferty pracy).
8. Masażyk relaksacyjny.
9. Praca przy stolikach – dzieci starsze karty pracy, dzieci młodsze zabawy swobodne.
10. Zabawa badawcza z jajkiem (gotowane, surowe).
11. Ewaluacja – podsumowanie zajęcia, wybór pisanki.