SCENARIUSZ VI GMINNEGO KONKURSU PRZYRODNICZEGO
W PRZEDSZKOLU SAMORZĄDOWYM W BRZOZÓWCE
Termin: 22.04.2016 r.
Opracowanie i prowadzenie: Ewa Brochocka, Monika Wiczyńska.
Cele ogólne:
1. Pogłębianie wiedzy dzieci na temat zwierząt i roślin żyjących na łące.
2. Zainteresowanie dzieci światem przyrody, jego różnorodnością, bogactwem i pięknem.
3. Integracja środowiska nauczycieli i dzieci z przedszkoli gminy Obrowo.
4. Stwarzanie dzieciom okazji do współpracy w swojej drużynie i do współzawodnictwa między przedszkolami.
5. Wykorzystywanie wiedzy przyrodniczej i podstawowych umiejętności w praktyce.
Cele operacyjne – dziecko:
1. Współdziała w grupie i podporządkowuje się przyjętym regułom i zasadom.
2. Recytuje wiersz o tematyce związanej z tematem przewodnim konkursu.
3. Prezentuje hasło swojej drużyny.
4. Rozwiązuje zagadki tekstowe.
5. Układa, przelicza obrazki, wykazując się orientacją przestrzenną na kartce papieru.
6. Śpiewa piosenki, pokazując jednocześnie określone ruchy.
7. Rozpoznaje i nazywa kwiaty łąkowe, dzieli ich nazwy na sylaby.
8. Rozpoznaje i nazywa usłyszane odgłosy zwierząt łąkowych.
9. Dobiera w pary obrazki rymujące się.
10. Wybiera obrazki zwierząt i roślin usłyszanych w piosence.
11. Segreguje, przelicza, układa według wielkości obrazki kwiatów do wazonów.
12. Wyszukuje obrazek nie pasujący do pozostałych.
Metody:
1. słowna
2. oglądowa
3. działania praktycznego
Pomoce:
dekoracja, magnetofon, płyty CD z wybranymi zabawami ruchowymi, tańcami i piosenkami, tablica z kategoriami zadań, obrazki, koperty z zadaniami, stoliki z krzesełkami, punkty – cukierki kolorowe, po trzy lizaki z papieru dla każdej drużyny, odgłosy przyrody, opaski dla każdego dziecka z obrazkami wybranych zwierząt łąkowych, dyplomy i upominki dla dzieci, podziękowania dla nauczycieli i komisji.
PRZEBIEG KONKURSU I OPIS KONKURENCJI
1. Uroczyste powitanie wszystkich gości przybyłych na VI Gminnym Konkursie Przyrodniczym w Przedszkolu Samorządowym w Brzozówce.
2. Prezentacja drużyn.
3. Przedstawienie komisji czuwającej nad prawidłowym przebiegiem konkursu.
4. Pokaz tańca „Polka Italiano”w wykonaniu dzieci z grupy „Pszczółki” i „Motylki”.
5. Zapoznanie z zasadami przebiegu konkursu.
OPIS KONKURENCJI
ZADANIE 1 - „HASŁO DRUŻYNY”
Zadaniem każdej drużyny jest prezentacja wcześniej przygotowanego hasła swojej drużyny związanego z przydzielonym zwierzęciem łąkowym.
Za to zadanie drużyna może otrzymać 2 pkt.
ZADANIE 2 „ZAGADKI TEKSTOWE O ŁĄCE”
Każda drużyna wybiera jeden obrazek kolorowego kwiatka, na którym ukryta jest zagadka tekstowa. Za prawidłową odpowiedź drużyna otrzymuje 1 punkt.
RECYTACJA WIERSZA – DRUŻYNA Z OSIEKA
ZADANIE 3 „UBIERAMY PANIĄ WIOSNĘ – ZABAWA MATEMATYCZNA”
Drużyny mając przed sobą ilustrację Pani Wiosny i różne wycięte rośliny i zwierzęta, słuchają poleceń prowadzących i układają:
- 4 pszczoły nad głową Pani Wiosny (1 pkt. za poprawne wykonanie, a brak punktu za błąd),
- 3 biedronki we włosach/na kapeluszu (1 pkt. za poprawne wykonanie, a brak punktu za błąd)
- 5 stokrotek na sukience (1 pkt. za poprawne wykonanie, a brak punktu za błąd)
- na prawej dłoni Pani Wiosny 1 motyl (1 pkt. za poprawne wykonanie, a brak punktu za błąd)
- obok Pani Wiosny 6 bocianów (1 pkt. za poprawne wykonanie, a brak punktu za błąd).
Za to zadanie – max. 5 pkt.
RECYTACJA WIERSZA – DRUŻYNA Z BRZOZÓWKI
PRZERYWNIK - „DESZCZYK” - ILUSTRACJA RUCHOWA PIOSENKI ZE ŚPIEWEM
Wszystkie drużyny wstają i powtarzają za nauczycielem śpiew i gesty do piosenki.
ZADANIE 4 - „ODGADNIJ CO TO ZA KWIAT”
Zadaniem dzieci jest rozpoznanie wybranych kwiatów na obrazkach. Obrazki początkowo będą ukryte, a następnie odsłaniane po „kawałku” przez prowadzące. Ta która drużyna, która pierwsza odgadnie nazwę kwiatka zdobywa 1 punkt ( tulipan, koniczyna, mlecz, chaber, mak, stokrotka). Wybrane dziecko dzieli jego nazwę na sylaby i podaje liczbę sylab.
Drużna otrzymuje 1 punkt za podanie prawidłowej nazwy kwiatka i 1 pkt za prawidłową analizę sylabową.
RECYTACJA WIERSZA – DRUŻYNA Z „MAŁEGO PRZEDSZKOLA” W OBROWIE
ZADANIE 5 „ZAGADKI DŹWIĘKOWE”
Wszystkie drużyny jednocześnie wysłuchują kilku odgłosów zwierząt łąkowych. Zadaniem dzieci jest odgadnięcie i ułożenie na stole z góry na dół obrazków zwierząt w kolejności ich usłyszenia.
Dzieci otrzymują max. 5 pkt. za prawidłowo ułożone wszystkie obrazki, 4 pkt. za dobrze ułożone cztery obrazki itd.
Dźwięki po kolei: pszczoła, pasikonik, bocian, żaba, skowronek.
RECYTACJA WIERSZA – DRUŻYNA Z ŁĄŻYNA II
ZADANIE 6 „DO RYMU”
Zadaniem każdej drużyny jest dobranie zgromadzonych obrazków w pary tak, aby ich nazwy się rymowały, np. kot -płot.
Za każdą prawidłowo ułożoną parę obrazków – 1 pkt., za całe zadanie max. 4 pkt.
RECYTACJA WIERSZA – DRUŻYNA Z OBROWA
PRZERYWNIK – PIOSENKA Z RUCHEM „CZĘŚCI CIAŁA Z PODSKOKIEM I KLASKANIEM”
Wszystkie drużyny wstają i wspólnie naśladują ruchy nauczyciela.
ZADANIE 7 „POSŁUCHAJ UWAŻNIE I WYBIERZ OBRAZKI”
Każda drużyna, słuchając piosenkę pt. „Łąka – domek kwiatów”, wybiera spośród obrazków zwierząt i roślin te, które w niej występują.
Za to zadanie drużyna otrzymuje tyle punktów, ile obrazków poprawnie wybrała (max. 8 pkt.).
ZADANIE 8 „KWIATY W WAZONACH”
Każda drużyna segreguje kwiatki w dwóch kolorach do 2 narysowanych na kartce wazonów. Układa je w wazonach od najmniejszego do największego, przelicza je i wybiera spośród dostępnych cyfr tę, która oznacza liczbę kwiatów w danym wazonie.
Drużyna otrzymuje 1 pkt. za prawidłowo posegregowane według kolorów i ułożone według wielkości kwiaty (max. 2 pkt.) i 2 pkt. za wybranie odpowiedniej cyfry.
ZADANIE 9 „CO TU NIE PASUJE?”
Każda drużyna wyszukuje w każdym rzędzie obrazków jeden obrazek, który nie pasuje do pozostałych.
Drużyna otrzymuje 1 punkt za każdy odgadnięty obrazek (max. 4 pkt.).
6. Zakończenie części konkursowej. Krótka przerwa, podczas której komisja uda się na naradę i podliczy zdobyte przez drużyny punkty.
7. Zaproszenie dzieci oraz gości na słodki poczęstunek.
8. Pokaz tańca „ Walc kwiatów” w wykonaniu dzieci z grupy „Pszczółki” i „Motylki”.
9. Ogłoszenie wyników konkursu. Wręczenie upominków uczestnikom i dyplomów zwycięskim drużynom.
10.Wręczenie podziękowań nauczycielom za przygotowanie dzieci do konkursu oraz komisji za czuwanie nad prawidłowym jego przebiegiem.
10. Podziękowanie dzieciom, gościom za przybycie.
11. Zakończenie konkursu.