Numer: 31478
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Scenariusz biwaku przedszkolnego "Łamigłówki matematyczne" dla dzieci 3-6-letnich

Scenariusz biwaku przedszkolnego „Łamigłówki matematyczne”

Data: 06.11.2015 r.
Miejsce: Przedszkole Samorządowe w Brzozówce
Grupa: 3-latki „Żuczki”, 4-latki „Pszczółki” i „Motylki”, 5-6-latki „Sowy” i „Biedronki”
Opracowanie i prowadzenie: Monika Wiczyńska, Ewa Brochocka

Cele:
-doskonalenie umiejętności koncentracji uwagi,
- doskonalenie koordynacji słuchowo-wzrokowo-ruchowej,
- zaspokajanie potrzeby aktywności ruchowej,
- rozwijanie świadomości własnego ciała, utrwalanie schematu ciała,
- rozwijanie orientacji przestrzennej, utrwalanie kierunków,
- doskonalenie analizy i syntezy wzrokowej,
- rozwijanie umiejętności dostrzegania cech przeciwstawnych przedmiotów,
- doskonalenie rozróżniania kolorów,
- doskonalenie umiejętności klasyfikowania obiektów,
- ćwiczenia w porównywaniu wysokości dzieci,
- utrwalanie umiejętności liczenia elementów w zbiorze,
- nabywanie umiejętności porównywania elementów zbiorów,
- czerpanie radości z udziału we wspólnych zabawach,
- integracja dzieci i pań z różnych grup przedszkolnych.

Cele operacyjne – dziecko:
- naśladuje ruchy nauczyciela i powtarza za nim teksty wierszyków,
- ilustruje ruchem piosenki,
- uczestniczy aktywnie w zabawach ruchowych,
- zna schemat ciała człowieka,
- wskazuje kierunki góra, dół, bok, przód, tył, a dzieci starsze – prawo-lewo,
- układa puzzle,
- dostrzega podobieństwa i różnice przedmiotów,
- rozpoznaje i nazywa kolory,
- segreguje liście,
- porównuje wzrost dzieci,
- porównuje długość przedmiotów,
- przelicza obiekty, ustala, gdzie jest więcej, gdzie mniej,
- układa ludziki z kasztanów,
- cieszy się z udziału we wspólnych zabawach.

Metody pracy: czynne, słowne, oglądowe.
Formy pracy: indywidualna, zespołowa, zbiorowa.
Środki dydaktyczne:
- tekst zabawy paluszkowej „Ręce”, wierszyków animowanych ruchem „Ręce klaszczą”, „Moje nogi”, „Gimnastyka smyka”,
- płyty CD z piosenkami: „ Na powitanie”, „Boogie-woogie”, „Pingwinki” (wyd. WSIP), „Głowa, ramiona...”, „Ja potrafię” (Piotr Megger), „Dwóm tańczyć się zachciało”, „Kolory wszystko ma”, „Labada”,
- pocięte na części wizerunki dziecka i misia (6 sztuk misia i 4 sztuki dziecka),
- puzzle – obrazki pocięte na części (5 sztuk),
- obrazki „przeciwieństwa” - duże i małe: walizka, małpa, pies, słoń, książka, szafa, tygrys, dom, sukienka,
- 10 par obrazków przedstawiających „przeciwieństwa”, np. długi i krótki ołówek, dzień i noc,
- różne jednokolorowe opaski na głowę dla dzieci (zielone, czerwone, niebieskie, żółte, różowe, pomarańczowe, fioletowe),
- prawdziwe jesienne różnokolorowe i różnej wielkości liście,
- obrazki: mały i duży czerwony liść, mały i duży żółty liść, mały i duży brązowy liść,
- 6 obręczy hula-hoop,
- 10 pudełek różnych rozmiarów i wstążki o długościach, takich, jak długości pudełek,
- kasztany,
- kilka kartek białego bloku A3,
- koszyk.

PRZEBIEG:
1. Przedstawienie dzieciom celu spotkania: wesołe zabawy – łamigłówki matematyczne, wspólny poczęstunek i dowolna zabawa o niecodziennej porze – wieczorem.
2. Piosenka „Na powitanie” - dzieci śpiewają wspólnie z nauczycielem piosenkę, pokazując jednocześnie określone ruchy.
3. Wiersz na powitanie-zabawa paluszkowa „Ręce” – wszystkie dzieci naśladują ruchy pokazywane przez nauczyciela:
„Najpierw ręce się witają,
potem w piąstki zamykają,
robią także duże fale i nie męczą się tym wcale.
W końcu kręcą kołowrotka,
czeszą włosy niczym szczotka,
jak kocury groźnie drapią
i w powietrzu muchy łapią.
A gdy zmęczą się zadaniem
to odpoczną na dywanie.”
4. Piosenka „Podajmy ręce wkoło” - wspólny śpiew i spacer po kole.
5. Zabawy słowno-ruchowe – wszystkie dzieci powtarzają za nauczycielem słowa i naśladują ruchy.
„Ręce klaszczą”
„Ręce klaszczą: raz , dwa, trzy.
Nosek głaszczą: raz, dwa, trzy.
Dotkną głowy, ramion, stóp.
Teraz ty to samo zrób.” - powtórzenie x 2
„Moje nogi”
„Moje nogi lubią tupać.
Moje pięści lubią pukać.
Moja głowa chce się kiwać.
Moje ręce chcą popływać.
Moje palce lubią pstrykać.
A ja bardzo chcę pobrykać.” - powtórzenie x 2
6. „Miś i dziecko” - układanie z gotowych wyciętych elementów schematu postaci misia i dziecka. Do zadania wybrane są po 2 osoby z każdej grupy. Dzieci młodsze układają misia, a dzieci starsze dziecko. Postacie zostają z pomocą nauczyciela przyczepione do tablicy.
7. Piosenka „Głowa, ramiona...” - wspólna ilustracja ruchowa piosenki.
8. Zabawa rozwijająca orientację przestrzenną „Gimnastyka smyka” - wszystkie dzieci powtarzają za nauczycielem słowa i ruchy:
„Tupnij nogą, ile sił,
klaśnij w górze: raz, dwa, trzy,
zrób do przodu skłon głęboki,
potem pochyl się na boki.
Raz skręt w lewo,
raz – skręt w prawo,
bioderkami porusz żwawo,
a gdy zmęczysz się troszeczkę,
możesz usiąść na chwileczkę.” - powtórzenie x 2
9. Piosenka „Boogie-woogie” - wszystkie dzieci tworzą koło i wspólnie śpiewają i ilustrują ruchem tekst piosenki.
10. „Puzzle” – składanie obrazka pociętego na części. Po 3 wybranych z każdej grupy dzieci wspólnie układa obrazek pocięty na części.
11. Piosenka „Ja potrafię” - nauka i ilustracja ruchowa piosenki z udziałem wszystkich dzieci.
12. „Przeciwieństwa” – dobieranie w pary obrazków przeciwstawnych (różniących się wielkością). Do zadania zostaje wybranych 10 dzieci 3-4 letnich.
13. „Dwóm tańczyć się zachciało” - taniec w parach wszystkich dzieci do piosenki.
14. Zabawa ruchowa „Znajdź parę z obrazkiem przeciwieństwa” - zadanie dla dzieci 5-6-letnich. 20 dzieci otrzymuje po jednym obrazku. Przy dźwiękach muzyki dzieci maszerują, na pauzę w muzyce muszą odnaleźć kolegę posiadającego obrazek przeciwstawny (np. krótki ołówek – długi ołówek; dzień – noc) i złapać się za ręce. Do powtórki zabawy zostają wybrane dzieci, które nie brały w niej jeszcze udziału.
15. Zabawa ruchowa orientacyjno - porządkowa „Kolory” - wszystkie dzieci otrzymują na głowę różne jednokolorowe opaski. Wspólnie z nauczycielem nazywają poszczególne kolory. Podczas odtwarzania piosenki „Kolory wszystko ma” tańczą dowolnie przy muzyce, na pauzę łączą się w grupy jednokolorowe - tworzą pociągi za nauczycielem w opasce o tym samym kolorze. Wybrane dzieci po kolei, głośno przeliczają liczbę dzieci w każdym „pociągu”, porównują, który pociąg jest najdłuższy – ma najwięcej dzieci, a który najkrótszy.
16. „Kolorowe liście” - klasyfikowanie liści przez dzieci 5-6- letnie. 10 wybranych dzieci wspólnie segreguje prawdziwe liście według dwóch cech - koloru i wielkości i wkłada je do odpowiednio oznaczonych obręczy (małe czerwone liście, duże czerwone liście, małe żółte liście, itd.). Wybrane dzieci przeliczają liście w każdej obręczy, ustalają, gdzie jest więcej, gdzie mniej liści.
17. „Kto wyższy, a kto niższy” - porównywanie wzrostu dzieci. Z każdej grupy zostaje wybranych po 5 dzieci . 1 przedstawiciel każdej grupy ustawia pozostałe 4 osoby według wzrostu od najmniejszego do największego, przelicza dzieci od strony lewej do prawej i odwrotnie.
18. Piosenka „Pingwinki” - wspólna zabawa ruchowa do piosenki- do dzieci biorących udział w poprzednim zadaniu dołączają pozostałe dzieci z grup i wspólnie stają w rzędzie, trzymają się za ramiona kolegów i bawią się przy piosence. Naśladują ruchy pokazywane przez nauczycieli (maszerują w przód, wystawiają nogi prawe, lewe, skaczą w przód i tył).
19. „Pudełka i wstążki” - porównywanie długości pudełek poprzez przykładanie wstążek różnej długości przez dzieci 5-6-letnie. Ustalanie przez 3 reprezentantów z każdej grupy, które wstążki i pudełka są tej samej długości. Układanie wstążek i ustawianie pudełek od najkrótszych do najdłuższych.
20. „Labada” - wspólny taniec integracyjny wszystkich dzieci do piosenki.
21. Wspólny posiłek – spożywanie przekąsek przygotowanych przez rodziców dzieci oraz popcornu.
22. „Kasztanowe ludziki” - zabawa dydaktyczna, układanie w małych grupach ludzików z kasztanów na białych kartkach formatu A3.
23. Zabawy swobodne dzieci w kącikach zainteresowań.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.