mgr inż. Anna Prusiecka
Scenariusz lekcji z zastosowaniem metody- plakat-folder
Geodezja ogólna – klasa I
Temat: Instrumenty do pomiarów niwelacyjnych.
Cel ogólny:
Poznanie rodzajów instrumentów niwelacyjnych, ich budowy i zasady działania.
Cel lekcji.
Uczeń potrafi:
- wymienić rodzaje przyrządów do pomiarów niwelacyjnych
- sklasyfikować niwelatory wg zasady działania
- dokonać podziału niwelatorów libellowych wg kryteriów dokładności i różnic w budowie
- podać przykłady różnych typów niwelatorów
- opisać zasady działania niwelatorów
Metoda:
- plakat – folder
Źródło informacji uczniów: strony internetowe, prospekty i biuletyny firm geodezyjnych, czasopisma geodezyjne, podręczniki i książki geodezyjne, prezentacja przygotowana przez nauczyciela
Środki dydaktyczne: papier plakatowy, pisaki, przygotowane przez uczniów elementy do prezentacji omawianego zagadnienia.
Czas trwania: 45 minut.
Przebieg lekcji:
1. Nauczyciel podaje cel lekcji i zapisuje temat lekcji na tablicy
2. Nauczyciel przypomina tematy nad jakimi będą pracować uczniowie i określa ich zakres. Uczniowie tworzą grupy (uczniowie wcześniej wiedzieli w jakiej grupie będą pracować i znali temat pracy grupy).
Grupa I – Niwelatory libelowe:
- budowa niwelatorów libelowych
- zasada działania niwelatorów libelowych
- przykłady niwelatorów libelowych
- dokładności poszczególnych niwelatorów
Grupa II – Niwelatory cyfrowe:
- budowa niwelatorów cyfrowych
- zasada działania niwelatorów cyfrowych
- przykłady niwelatorów cyfrowych
- dokładności poszczególnych niwelatorów
Grupa III – Niwelatory laserowe:
- budowa niwelatorów laserowych
- zasada działania niwelatorów laserowych
- przykłady niwelatorów laserowych
- dokładności poszczególnych niwelatorów
Grupa IV – Pozostałe przyrządy wykorzystywane do pomiarów niwelacyjnych:
- klasyfikacja przyrządów niwelacyjnych
- zasady wykonania pomiarów poszczególnymi przyrządami
3. Przypomnienie kryteriów oceny pracy grup:
- atrakcyjność i czytelność plakatu
- sposób prezentacji
- wywołanie zainteresowania u innych uczniów
- wykorzystanie czasu przeznaczonego na pracę
4. W czasie wyznaczonym przez nauczyciela uczniowie w grupach pracują nad plakatem.
5. Wybrane osoby prezentują wykonany plakat.
6. Nauczyciel podsumowuje pracę grup i wspólnie z uczniami dokonuje ich oceny wg znanych kryteriów a następnie wspólnie z uczniami konstruuje notatkę zwracając uwagę na niwelatory szczególnie przydatne w pracy geodety (dokładność, zastosowanie do wskazanych prac geodezyjnych).