Scenariusz zajęć przyrodniczych - kl. IV
Dział: Odkrywamy tajemnice ciała człowieka
Temat: Poznajemy składniki pokarmu.
Cele ogólne:
Poznanie pochodzenia produktów spożywczych.
Poznanie składników pokarmowych i ich funkcji.
Poznanie zawartości składników w różnych produktach.
Cele szczegółowe: Uczeń potrafi:
- czytać ze zrozumieniem i wyszukać w tekście składniki przepisu kulinarnego;
- wymienić pokarmy pochodzenia roślinnego, zwierzęcego;
- wymienić wszystkie składniki pokarmowe;
- podać przykłady pokarmów, w których znajdują się poszczególne składniki;
- wskazać, jaką rolę odgrywają składniki pokarmowe ( tłuszcz, białka, cukry, witaminy, sole mineralne) w życiu i rozwoju człowieka;
Metody: burza mózgów, praca z tekstem, metoda zadaniowa, grupy ekspertów, m. problemowa
Formy: zbiorowa, w parach, indywidualna.
Środki dydaktyczne: przepisy kulinarne (załącznik nr1), ilustracje i wycinki z gazet różnych produktów spożywczych, plansze z napisami – produkty pochodzenia roślinnego, produkty pochodzenia zwierzęcego, kartoniki z napisami składników pokarmowych, kreda, taśma klejąca, podręcznik „Tajemnice przyrody”, zeszyty, przybory do pisania, karty pracy
Przebieg zajęć:
1.Czynności organizacyjne: sprawdzenie obecności i gotowości do zajęć.
2.Podanie celu zajęć: Poznamy składniki pożywienia oraz ich rolę w życiu i rozwoju człowieka. Zachęcenie uczniów do aktywnego udziału w lekcji.
3.Zapisanie tematu zajęć: Pokarm i jego składniki.
4.Rozdanie różnych przepisów kulinarnych (jeden na parę). Wyszukanie i podkreślenie przez uczniów składników spożywczych potrzebnych do przygotowania potrawy z przepisu.
5.Nauczyciel zachęca dzieci, aby odwiedziły „sklep” (ławka, na której są rozłożone kartoniki z ilustracjami) i dobierały składniki potrzebne do przygotowania potrawy według przepisu. Nauczyciel kontroluje prawidłowy dobór obrazków.
6.Każda para przedstawia swój przepis np. zupa pomidorowa i składniki, jakie są potrzebne do jej przyrządzenia.
7.Nauczyciel zadaje pytania; Skąd te produkty trafiły do sklepu? (z sadu, ogrodu, przetwórni mleczarskiej, z rzeźni itp.)
8.Podział produktów na składniki pochodzenia roślinnego i zwierzęcego. Przyczepianie ilustracji na odpowiednich planszach wraz z krótkim uzasadnieniem ustnym.
co nie pasuje do tego podziału? Szukanie odpowiedzi np. sól (gdyż jest wydobywana z ziemi).
9.Zapisanie w zeszycie podsumowania wcześniejszych działań
Pokarm może być pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego.
10.Przeprowadzenie „burzy mózgów”
Dlaczego spożywamy posiłki i napoje?
Na przykład: aby rosnąć, żeby być zdrowym, żeby żyć, żeby mieć siły.
Pomysły uczniów zapisywane są przez nauczyciela na tablicy.
11.Nauczyciel zwraca uwagę na fakt, iż te funkcje spełniają składniki ukryte w pożywieniu.
12.Losowanie kartoników z nazwami składników pokarmowych (tłuszcze, białka, cukry, witaminy, sole mineralne).
13.Każda para uczniów staje się ekspertem w zakresie informacji o danym składniku pokarmowym. Uczniowie czytają po cichu w podręczniku właściwy fragment dotyczący danego składnika i łączą go w karcie pracy z rolą, jaką ten składnik spełnia w organizmie, a następnie dzielą się z innymi efektami swych poszukiwań tak, aby pozostali uczniowie mogli prawidłowo połączyć składniki pokarmowe do opisów znaczenia.
- budulec potrzebny do wzrostu organizmu, budowy narządów, gojenia ran;
- materiał zapasowy wielu organizmów;
- źródło zdrowia niezbędne w czasie choroby;
- źródło energii, nadmiar powoduje próchnicę zębów i otyłość;
- reguluje procesy w organizmie, dobry rozpuszczalnik, buduje zęby i kości.
14.Odszukanie i wskazanie na tablicy produktów bogatych w dane składniki pokarmu.
15.Zwrócenie uwagi na ważną rolę wody oraz różnorodność witamin, które występują nie tylko w owocach i warzywach, lecz również w jajach, mleku i mięsie.
16.Podsumowanie wiadomości z zajęć. „Czego się dziś nauczyliśmy?”
SAŁATKA
Do ugotowanego na sypko białego ryżu dodaj pokrojoną w kostkę ugotowaną pierś z kurczaka, kawałki brzoskwini i ananasa (z puszki) oraz odsączoną z zalewy kukurydzę. Całość dopraw do smaku solą, pieprzem, majonezem i wymieszaj. Podawaj z pieczywem np. bułką i odrobiną masła śmietankowego.
NALEŚNIKI
Do miski wsyp szklankę mąki pszennej, dodaj szklankę mleka i jedno jajko. Wymieszaj dobrze mikserem, aby nie było grudek. Pod koniec daj szczyptę soli, cukru i łyżkę oleju roślinnego. Na patelni rozgrzej łyżkę oleju i wlej niewielką ilość ciasta. Po chwili przewróć i smaż naleśnik z drugiej strony.
CIASTO ORZECHOWO – JABŁKOWE
Ubij mikserem 4 jajka, szklankę cukru i ¾ szklanki oleju słonecznikowego. Później dosyp 2 szklanki mąki pszennej, szklankę orzechów włoskich oraz łyżeczkę sody i cynamonu. Pod koniec dołóż 4-5 jabłek pokrojonych w duże kawałki i wymieszaj delikatnie łyżką. Piec przez 40 – 45 min. w 200°C.
ZUPA POMIDOROWA
Do garnka włóż kawałek mięsa wołowego z kością i gotuj. Umyj i obierz 2 marchewki, pietruszkę, kawałek selera oraz pora. Dodaj do wywaru i gotuj 30 min.. Pokrojone pomidory przysmaż w rondelku na oleju przez 10min. a potem przetrzyj przez sito do garnka. Dodaj odrobinkę cukru. Można zabielić śmietaną i podawać z makaronem.
KANAPKI
Kromki chleba żytniego posmaruj masłem. Pokrój na plasterki pomidor, rzodkiewki, ugotowane jajko, kiełbaskę, śledziki, cebulkę. Składniki układaj na kromkach według własnego pomysłu. Kanapki możesz udekorować majonezem i doprawić solą.
Opracowała Sylwia Huczała