Scenariusz zajęć hospitowanych
TEMAT ZAJĘCIA: „ Mieszkańcy lasu przygotowują się do zimowego snu” – teatrzyk sylwet na podstawie opowiadania Lucyny Krzemienieckiej pt: „Przygoda Hałabały”.
Grupa wiekowa: 4-5 latki
CEL GŁÓWNY:
- zapoznanie ze sposobami przygotowania się zwierząt do zimy,
rozwijanie zainteresowań przyrodniczych;
CELE SZCZEGÓŁOWE: ( dziecko...)
- zna i potrafi nazwać niektóre zwierzęta leśne - umie wypowiadać się na dany temat;
- potrafi przeliczać w zakresie 6 i więcej
- potrafi dzielić wyrazy na sylaby i nazywa głoski w nagłosie - aktywnie uczestniczy w zabawach ruchowych - potrafi rozwiązać zagadki słowne i obrazkowe
METODY:
- czynna
- słowna
- oglądowa
FORMA:
- grupowa.
- praca indywidualna.
POMOCE:
- płyta CD
- sylwety zwierząt
- jesienne liście z zagadkami
- emblematy z leśnymi zwierzętami
- ilustracje z zimowymi domami zwierząt
- szablony wyrazów do globalnego czytania
- obręcz dla każdego dziecka
- zapasy wiewiórki ( kasztany)
- papier ścierny
- szablony zwierząt do odrysowania
- kredki -pastele
Przebieg zajęć:
1. Zabawa na powitanie pt; „Twoje ciało – moje ciało”.
2.Zaproszenie dzieci do obejrzenia teatrzyku pt : „Przygody Hałabały”
Dzieci opowiadają na pytania związane ze zwyczajami leśnych zwierząt.
- jacy bohaterowie wystąpili w tym teatrzyku?
- jakie zwierzątko przygotowało sobie legowisko na zimę z liści ?
- kogo następnie spotkali Hałabała i wróbelek i jak nazywa się domek tego zwierzątka?
- jakie ostatnie zwierzątko napotkali na swojej drodze?
- czym była zajęta Ruda Kitka i po co zbierała zapasy.
- które ze zwierzątek zapada w sen zimowy?
( tekst opowiadania załącznik nr1)
3. Zabawa ruchowa „ Wiewiórki do dziupli”.
Nauczyciel zamienia dzieci w wiewiórki i wyruszają na spacer do lasu. Gdy gra muzyka dzieci poruszają się po sali , a gdy muzyka milknie zbierają orzeszki na zimę ,(tyle ile wskazuje kostka do gry) i uciekają do swojej dziupli ( zabawę można powtórzyć kilka razy).
4. Rozwiązywanie zagadek .
Nauczyciel czyta zagadkę, zadaniem dzieci jest odnaleźć okienko ze zwierzątkiem i dopasować do niego odpowiedni napis, a następnie odnaleźć domek w którym mieszka. Dzieci dzielą wyrazy na sylaby i mówią jaka jest pierwsza głoska w wyrazie.
Gdy chłód mu dokucza nieznośnie,
w stos liści na zimę się kryje,
lecz gdy mu zapachnie przedwiośnie
wysuwa kolce i ryjek. (jeż)
W ciepłej norze czyli w gawrze,
smacznie w zimie spał, a jakże.
Zbudził się i poczuł głód.
- Ach, żeby tak był tu miód!... (niedźwiedź)
Nie boi się głodu nawet w ciężkie czasy.
Ma zawsze w swej dziupli orzechów zapasy.
A gdy przyjdą mrozy, śpi zadowolona
pod ciepłą pierzynką z własnego ogona. (wiewiórka)
5. Zabawa ruchowa „ Znajdz swój domek”.
Każde dziecko otrzymuje emblemat zwierzątka .Dzieci poruszają się w rytm tamburyna, gdy muzyka milknie, każde zwierzątko znajduje swój domek.(miejsce w sali oznaczone domkiem zwierzątka),
6. „ Mieszkańcy lasu” - praca plastyczna
Nauczyciel zaprasza dzieci aby zajęły miejsca na dywanie i omawia sposób wykonania pracy., Układamy szablon zwierzątka na papierze i odrysowujemy kontury a następnie kredką kolorujemy wiewiórkę.
Omówienie prac, pochwała i nagrodzenie dzieci.