Scenariusz zajęć w grupie 3 – latków
Prowadząca: Anna Kowalczyk
Data: 13.05. 2015r
Temat: „ Mieszkańcy łąki” –rozwiązywanie zagadek słownych.
Cele ogólne;
• Utrwalanie wiadomości o zwierzętach mieszkających na łące.
• Rozwijanie u dzieci wrażliwości słuchowej oraz aktywności ruchowej.
Cele szczegółowe:
• Nazywa wybrane zwierzęta mieszkające na łące
• Potrafi poruszać się w rytm muzyki
• Rozwiązuje zagadki słowne
• Przelicza w miarę swoich możliwości
• Dzieli wyrazy na sylaby
• Naśladuje ruchy i odgłosy zwierząt żyjących na łące
Formy pracy:
• Zbiorowa
• Indywidualna
Metody pracy:
• Słowna
• Oglądowa
• Stymulująca
Pomoce dydaktyczne:
Zagadki słowne, płyta CD z muzyką B. Strauss, makieta łąki i jej mieszkańcy, sylwety kolorowych kwiatków , muzyka relaksacyjna, neonowe chustki, tamburyno.
Przebieg zajęć:
1. Zabawa na powitanie wg. B. Strauss „ Idziemy na spacerek”.
2. Zaproszenie dzieci do makiety łąki. Rozwiązywanie zagadek słownych i wskazywanie danego mieszkańca łąki. Przeliczanie i dzielenie wyrazów na sylaby.
- Latają nad łąką w czerwonej sukience, a na sukience jest kropka przy kropce. ( biedronki)
- Ponad łąką lecą w świat , a skrzydełka mają jak kolorowy kwiat.
( motyle)
- Mają żółte i czarne paseczki, latają nad łąką i głośno bzyczą.
( pszczoły)
- Skaczą po łące, pływają w wodzie, z bocianem żyją w ciągłej niezgodzie . ( żabki)
- Dziób czerwony, długie nogi, żabki ze strachu schodzą mu z drogi.
( bocian)
3. „ Kwiatek do kwiatka”-dzieci przed zajęciem przyklejają sobie mały kwiatek w wybranym kolorze: czerwonym, niebieskim, zielonym, żółtym, pomarańczowym, nauczyciel rozkłada na dywanie duże kwiatki w tych samych kolorach, dzieci biegają swobodnie w rytm tamburyna kiedy instrument milknie mają za zadanie ustawić się przy kwiatku w takim kolorze jaki mają na ubraniu.
4. „ Taniec motyli”- improwizacja ruchowa dzieci do muzyki relaksacyjnej z wykorzystaniem neonowych chusteczek.
5. Zebranie dzieci na dywanie, pochwalenie za wykonana prace.