Scenariusz zajęć otwartych w grupie dzieci 3-4 letnich
Temat zajęć: Idzie do nas Wiosna kwiatami kolorowa. Zabawy i gry przeciwko agresji.
Cele zajęć:
- rozwija koncentrację na opowiadaniu,
- rozwija kreatywność podczas wyrażania ruchem treści opowiadania czytanego/mówionego przez nauczyciela oraz słuchania utworu muzycznego,
- wypowiada się na określony temat,
- wykonuje ćwiczenia językowe, oddechowe i grafomotoryczne,
- rozwiązuje zagadki słowne i obrazkowe,
-wykonuje pracę plastyczną – wiosenna trawa z kwiatami.
Podstawa programowa: 1.2., 1.3, 5.4, 7.2, 8.2, 9.1, 12.2, 14.3,
Metody pracy: relaksacyjna, edukacja przez ruch Doroty Dziamskiej, ćwiczeń grafomotorycznych – kreślenie linii, opowieści ruchowej wg. Thulina, lekcja ciszy metodą M. Montessori, aktywizująca, burza mózgów, improwizacja ruchowa utworu muzycznego, ćwiczeń językowych, ćwiczeń oddechowych – praca ze słomką (przenoszenie elementów).
Formy pracy: indywidualna, grupowa,
Środki dydaktyczne: plansze przedstawiające kwiaty zielarskie, plansza – sadzenie kwiatów z zakrytymi elementami, utwór „Walc kwiatów” Czajkowskiego, różnokolorowe, małe kwiaty z papieru, słomki,
Przebieg zajęć:
1. Wprowadzenie do zajęć - lekcja ciszy - dzwoneczek - metodą M. Montessori.
2. Rozwiązanie zagadki:
Ogrodnik w pulchnej ziemi
rozsiewa je wiosną.
To z nich już niedługo
roślinki wyrosną.
3. „Wiosenny kwiatek” - opowieść ruchowa wg. J. G. Thulina.
Małe nasionko było bardzo ciekawe, co z niego wyrośnie. Wiatr przywiał je od strony lasu. Teraz leżało zakopane pod ziemią. Dobrze się czuło, gdy ogrzewały je ciepłe promienie słońca. Gdy padał deszcz i zerwała się wichura, bało się, że wiatr znowu je gdzieś porwie.
Pewnego dnia poczuło, że wiatr nie jest w stanie go już porwać. Było przytwierdzone do ziemi malutkim korzonkiem. Bardzo chciało już wiedzieć, jaką roślinką się stanie. Wypuściło zielone listki, potem pączek – główkę. Rosło, łodyżka wydłużała się. Stawało się coraz większe i większe. Delikatne płatki uśmiechały się do słońca, a lekki wietrzyk kołysał wiosenny kwiatek w zielonej trawie.
4. „Zakryte elementy” – rozwiązanie zagadki obrazkowej. Burza mózgów – czego roślinki potrzebują do życia?
5. Zabawa logopedyczna:
a) nasionko – twarde w ziemi – wypychanie językiem policzków,
b) słonko na niebie – język do góry,
c) słonko zakryły chmury – język na górnej wardze,
d) wiaterek przegania chmury – wdech nosem, wydech ustami,
e) deszcz – kap, kap, kap ...
f) słonko po ulewie ogrzało ziemię – język po wargach w kółko,
g) cebulka kiełkuje – rurka z języka, wypychanie języka przez zamknięte usta.
6. Po co są nam potrzebne kwiaty? wrażenia estetyczne – piękno, barwa kwiatów, właściwości lecznicze niektórych roślin – ilustracje roślin zielarskich. Ważne zadanie – o rośliny dbanie).
7. „Walc kwiatów” - wyrażanie myśli i uczuć za pomocą ruchu.
Wszystkie kwiaty rozkwitły i zaczynają swój taniec kwiatów – dowolna improwizacja ruchowa będąca ilustracją słuchanej muzyki ( „Walc kwiatów” Czajkowskiego).
8. „Wiosenna trawa” – zabawa relaksacyjno – grafomotoryczna przy utworze muzycznym – kreślenie obiema dłońmi zielonej trawy (kreski). Zamiana kredek – przekazanie osobie po prawej stronie.
9. „Kwiaty w wiosennej trawie” – zabawa oddechowa –– przenoszenie (przyklejanie)
za pomocą słomki kolorowych kwiatków na kartkę.
10. Zakończenie zajęć – ekspozycja prac na wystawie „Wiosenne kwiaty”.