Numer: 31430
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Książka głównym bohaterem dnia. Scenariusz zajęć

Uczestnicy: 3 grupy dzieci 5-letnich

Cele:
- Rozwijanie zainteresowań czytelniczych
- Kształtowanie umiejętności prawidłowego budowania zdań
- Wdrażanie do poszanowania książek
- Integrowanie dzieci poprzez wspólną zabawę


Środki dydaktyczne: koperta z zagadką, puzzle z hasłami promującymi książki, przedmioty, atrybuty pochodzące z bajek, książki, ilustracje bajek, karteczki z fragmentami tekstów literackich, labirynty, wiersz Jana Huszczy "Skarga książki", szablony zakładek do książek, kredki, flamastry


PRZEBIEG:

1.Wprowadzenie do tematu poprzez krótka rozmowę i zabawę „Ciepło-zimno”.

- Z jakiej okazji dziś się spotykamy?
- Co dzisiaj obchodzimy ? ( Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci).

Odnaleźć odpowiedź na pytanie: „Kto jest bohaterem dzisiejszego dnia” pomoże nam zabawa „Ciepło – zimno”. (Wybieramy do zabawy przedstawicieli 3 grup. Ich zadaniem jest odnalezienie koperty z zagadką:

Choć nie ma zamka, ani kluczyka,
często otwieram ją i zamykam.
W swym wnętrzu wiele tajemnic mieści,
wierszyków, bajek i opowieści. /książka/

„Na poszukiwanie książki –głównego bohatera dnia”- II cz. zabawy „Ciepło – zimno”( Ponownie wybieramy przedstawicieli 3 grup)
2.Ułożenie puzzli z hasłami: Kochamy Książki. Książki są super. Czytajmy Książki – zadania dla poszczególnych grup, (przyklejanie do sztalug).
3.Za co kochamy książki? - wypowiedzi dzieci.

4.„Magiczne pudełko”- zabawa dydaktyczna. Losowanie przedmiotów, atrybutów bohaterów bajkowych i literackich (okulary, jabłko, szklane pantofelki, miotła, kaczka dziwaczka, smok, czerwona czapeczka)

5.„Bajkowy pociąg” - zabawa ruchowa do muzyki. Dzieci wsiadają do wybranego pociągu prowadzonego przez maszynistę – nauczyciela. Wyruszają w podróż do bajkowej krainy w takt piosenki „Na wyspach Bergamutach”.

6.„Ulubiony bohater” - puzzle. Stopniowe odsłanianie obrazków przedstawiających bajkę. Rozpoznanie postaci bajkowej lub literackiej. Przyklejenie do sztalugi i domalowanie brakującego elementu.

7.„Dokończ zdanie...”- zabawa dydaktyczno-językowa.
Dzieci losują karteczki z fragmentami tekstów literackich. Ich zadaniem jest dokończenie cytatu.

„Tańcowała igła z nitką,...”(„Igła – pięknie, nitka – brzydko”)
„O większego trudno zucha,...” („...jak był Stefek Burczymucha”)
„Murzynek Bambo...”( „...w Afryce mieszka”)
„Gryzły się kaczki okropnie:...”(„-A niech te kaczkę gęś kopnie”)
„Stoi na stacji lokomotywa,..."(„...Ciężka ogromna i pot z niej spływa”)
„Pan kotek był chory...”(„...i leżał w łóżeczku”)
„Na wyspach Bergamutach...”(„...Podobno jest kot w butach”)
„Biega, krzyczy pan Hilary,...’(„...gdzie są moje okulary?”)
„Na tapczanie siedzi leń,...” („...Nic nie robi cały dzień”.)
„Zasadził dziadek rzepkę w ogrodzie...(chodził tą rzepkę oglądać co dzień)

8.„Smok w jaskini” - labirynt. Dzieci pomagają smokowi jak najszybciej dotrzeć do jaskini, omijając zasadzki.

9.„Tak, czy nie?- zabawa dydaktyczna.
Nauczyciel czyta kolejno zdania, a zadaniem dzieci jest stwierdzenie, czy zdanie jest prawdziwe, czy fałszywe – wstają na TAK, siadają na NIE.

- Aptekarz wykonuje ilustracje do książki.
- Gdy chcemy kupić książkę, idziemy do księgarni.
- Książki oglądamy podczas śniadania.
- Osoba, która drukuje książki to murarz.
- Książka ma okładkę i kartki z papieru.
- Gdy chcesz wypożyczyć książkę, idź do biblioteki.
- Ulubiony fragment książki można podkreślić kredką.
- Drukarz to osoba pisząca książkę.
- Książka będzie ciekawsza, gdy namalujemy w niej swoje obrazki.

10.Wysłuchanie wiersza Jana Huszczy „Skarga książki”

"Skarga książki"
Jestem książką z dużej szafy.
Wszyscy mówią, żem ciekawa,
więc mnie ciągle ktoś pożycza,
lecz nie cieszy mnie ta sława.
Miałam papier bielusieńki,
ślady na nim Florka ręki.
Pozginał Jaś mi rogi,
Julek na mnie kładł pierogi.
Krzyś ze swym zwyczajem zgodnie,
trzymał mnie aż trzy tygodnie.
Narysował na okładce
Staś diabełka, małpkę w klatce.
Anka, Władka siostra mała,
ta mi kartki dwie wyrwała.
Cóż mi z tego, żem ciekawa,
dłużej żyć tak nie potrafię.
Nie będziecie mnie szanować,
to się na klucz zamknę w szafie.

11.„Książki w naszej sali” – wypowiedzi na temat zgromadzonych książek. Dzieci rozróżniają książki- wskazują zadbane i zniszczone. Podają zasady właściwego obchodzenia się z książkami.

12.„Zakładka przedszkolaka”- praca plastyczna.
Dzieci otrzymują przygotowane szablony zakładek, które w dowolny sposób ozdabiają.

13.Obejrzenie zakładek wykonanych przez dzieci i złożenie przyrzeczenia – właściwego obchodzenia się z książką na co dzień, a nie tylko od święta. Przekazanie zakładek do biblioteki przedszkolnej.

14.Podziękowanie za wspólną zabawę i muzycznym pociągiem powrót do swoich sal.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.