Scenariusz zajęcia hospitacyjnego w grupie 3-latków „Perełki”
Data: 19.06.2015
Prowadząca: Patrycja Marciniak
Temat: Rozpoznaje zjawiska przyrody, jest zainteresowane pogodą, identyfikuje zjawiska z porą roku.
Cel ogólny: Dostrzeganie zmian zachodzących w przyrodzie w poszczególnych porach roku.
Cele szczegółowe:
Dziecko: - nazywa pory roku z zachowaniem właściwej kolejności
- wie, czym charakteryzują się poszczególne pory roku
- przyporządkowuje elementy do odpowiednich pór roku
- rozwiązuje zagadki
- posługuje się liczebnikami głównymi
- reaguje na umówiony sygnał
- potrafi uważnie słuchać
Metody: czynna – zadań stawianych dziecku do wykonania
słowna – rozmowa, metoda żywego słowa
percepcyjna – oparta na bezpośrednim spostrzeganiu
Formy: zbiorowa, indywidualna
Środki dydaktyczne: ilustracja przedstawiająca cztery pory roku, papierowe motyle i kwiatki oraz krążki, piórka, płyty CD, magnetofon, karty pracy
Przebieg zajęcia:
1. Zabawa integrująca grupę „Powitanie częściami ciała”
2. Rozmowa wprowadzająca do tematu zajęć.
- Kto potrafi wymienić nazwy pór roku?
- Ile jest wszystkich pór roku? Cztery – to tyle ile naszych obrazków.
- Oglądanie ilustracji na tablicy i rozmowa na jej temat.
3. Słuchanie wiersza „Pory roku”, M. Bogdanowicz.
Kształtowanie umiejętności dostrzegania powtarzalności następstw czasu- pór roku.
Dz. wie, że w każdym roku występują te same pory roku;
nazywa bieżącą porę roku.
Co Ty dasz nam nowy roku?
- Dam wam cztery pory roku.
Puchem sypnę, dam bałwanki,
Łyżwy narty no i sanki.
Potem wiosny czas radosny,
Dam sasanki i pierwiosnki.
Kiedy już was zmęczy szkoła,
Wakacyjny czas przywołam.
A gdy w sadach moc kolorów,
Dam pogodę na czas zbiorów
4. Rozmowy na temat treści wiersza.
Określanie liczby pór roku, podanie nazw poszczególnych pór roku.
5.„ Jaka to pora roku”- zagadki słowne
To jest pani w sukni białej.
Sypie śniegiem na świat cały,
a malutkie te dziewczynki
to córeczki jej, śnieżynki.
Maluje liście kolorowo,
na czerwono i pomarańczowo.
Słonko świeci gdy ona się śmieje,
kiedy płacze, to deszcz leje.
Ma dla wszystkich złote plaże,
chłód jeziora, w lesie cień.
A dla dzieci, jakie ma atrakcje?
Dla dzieci – słoneczne wakacje!
Jaka to pora roku rozrzuca
zieleń wokół? Kaczeńce złoci
na łąkach i słucha pieśni skowronka.
6.„Pory roku”- praca z obrazkiem
Prezentacja ilustracji przedstawiających określone pory roku- nazywanie ich, określanie cech charakterystycznych.
7. „Pory roku”- karta pracy w opracowaniu M. Bogdanowicz
Dopasowanie wyrazów do ilustracji przedstawiających cechy charakterystyczne pór roku.
8. Zadanie wiosny
- Zabawa ruchowa: „Fruwające motylki” – dzieci otrzymują kolorowe motylki,
które trzymają w ręce. Na podłodze rozłożone są kwiatki w takich samych
kolorach (czerwone, niebieskie, żółte). Dzieci – „motylki” fruwają w rytm
muzyki, np. Vivaldiego Cztery pory roku. Wiosna. Na przerwę w muzyce przysiadają na odpowiednim kwiatku (tyle kwiatków ile dzieci).
9. Zadania zimy
- Zabawa „Dmuchanie piórka”.
Rozdanie każdemu dziecku po jednym piórku. Nauczycielka informuje, że te piórka to płatki śniegu, a dzieci są zimowym wietrzykiem, który unosi piórka do góry. Zadanie polega na tym, aby dmuchać na piórko i w ten sposób utrzymywać je w powietrzu bez użycia rąk. Kiedy piórko spadnie trzeba podnieść je z podłogi i rozpocząć zabawę od nowa.
10. . Zabawa dydaktyczna „Czy potrafisz?” – przyporządkowanie obrazków do odpowiedniej pory roku.
Wiosna: bocian, zielona trawka, żaba, tulipan
Lato: słonko i tęcza, maliny, kłos
Jesień: rudy listek, grzyb – borowik, kasztan
Zima: bałwan, śnieżka, bombka, narty, sanki,
11. "Jakie kolory mają pory roku?- burza mózgów.
12. „Kolory pór roku”- zabawa dydaktyczna.
Dopasowywanie kolorów do ilustracji pór roku- praca z obrazkiem.
13. Praca przy stolikach:
Karta pracy – dopasowanie odpowiedniego ubrania do pory roku.
14. . Podziękowanie dzieciom za udział w zajęciu.