X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 31372
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Dobre rady na odpady

Scenariusz zajęć przeprowadzonych w grupie 4 latków przez Elżbietę Kwiecień
w dniu 30.04.2015

Temat dnia: „ Dobre rady na odpady”

Cele główne:
- rozwijanie mowy i myślenia
- uświadomienie dzieciom konieczności segregowania śmieci

Cele operacyjne:
- uważnie słucha opowiadania
- cierpliwie czeka na swoją kolej wypowiedzi
- odpowiada na pytania dotyczące opowiadania
- aktywnie uczestniczy w zabawie ruchowej
-prawidłowo dopasowuje odpad do pojemnika
-dzieli wyrazy na sylaby
-przelicza z zakresie 5
-prawidłowo używa pojęć „najwięcej”, „najmniej”, „tyle samo”
- prawidłowo trzyma nożyczki
- wycina proste kształty( niektóre z pomocą nauczyciela)
- formuje odpowiednie kształty z plasteliny
- swobodnie tańczy do piosenki
Metody:
- słowna- rozmowa
- czynna- zadań stawianych dziecku
Formy
- indywidualna
- zbiorowa
- grupowa


Pomoce:
Magnetofon, płyty CD, szarfy w trzech kolorach, opowiadanie „ Dobre rady na odpady”, chusta animacyjna, obrazki przedstawiające pojemniki na odpady, obrazki z przedmiotami, rolki po papierze toaletowym, nożyczki, papier kolorowy, plastelina

Przebieg:
1. Słuchanie opowiadania pt.” Dobre rady na odpady, czyli ekologiczny Czerwony Kapturek”
Szedł sobie do babci Kapturek Czerwony
Wtem w lesie przystanął okrutnie strwożony.
Lecz to nie z powodu strasznego wilczyska,
Któremu ze ślepiów błyskawica tryska.
To śmietnik okropny przy drodze, w młodniku.
Papiery, żelastwo, butelek bez liku.
Ach, któż to mógł zrobić?- zapyta dzieweczka.
Przez taki bałagan popsuta wycieczka.
Lecz nagle zza krzaków dobiega szuranie.
Ucieka Kapturek- co teraz się stanie?
I chowa się szybko w największą gęstwinę
Spogląda w przestrachu, zgaduje przyczynę.
To wilk, ten niecnota, ten brudas, co z nory,
Wynosi odpadków dwadzieścia trzy wory.
Porządki dziś robi i czyści chałupkę.
Lecz śmieci wynosi do lasu, na kupkę.


Czerwony Kapturek wybiega na ścieżkę:
„Nie ma na co czekać, urządzę koleżkę”.
I biegnie czym prędzej, mijając pokrzywy,
Na leśną polanę, gdzie mieszka myśliwy.
Pan myśliwy właśnie jadł ciepłą potrawę,
Kiedy mu Kapturek opowiedział sprawę.
Wnet bierze kapelusz i strzelbę na bary:
„Już ten bałaganiarz nie uniknie kary”.
W wysprzątanej izbie leży wilk na brzuchu.
Budzi go myśliwy: „Wstawaj ty śmieciuchu.
Bierz się do roboty, wywieź z lasu śmieci.
Wstyd, żeby porządku uczyły cię dzieci”.
„Lecz co miałem zrobić?”- zaczął się wilk żalić.
„Co z furą odpadów- zakopać czy spalić?”
Czerwony Kapturek na to mu odpowie:
„Segregacja śmieci wyjdzie ci na zdrowie”.
„Co to segregacja?”- dziwi się wilczysko.
„Do jednego worka wrzucać trzeba wszystko?”
„Nie”- mówi Kapturek. „Aby mieć wyniki,
Trzeba poustawiać różne pojemniki.
Na szkło kolorowe, na butelki białe,
Gazety, plastiki, puszki zardzewiałe.
Rozdzielaj sumiennie papier od żelaza,
To zniknie na zawsze odpadków zaraza.


Kiedy pojemniki napełnisz śmieciami,
To z firmy przyjedzie traktor z przyczepami.
Do fabryk wywiezie ten majątek cały,
Żeby z nich nowiutkie przedmioty powstały.
Możesz w punktach skupu śmieci się pozbywać,
A wtedy pieniążków będzie ci przybywać”.
Wilk na tę wiadomość tak się rozradował,
Że zrobił porządki, wszystko segregował.
Choć trochę się zmęczył, był zadowolony.
Nowiutki kapelusz zakupił dla żony.

Z bajeczki tej morał wynika dla dzieci:
Nauczmy się wszyscy segregować śmieci.
Nie powstanie wtedy żadne wysypisko,
I będziemy mieli czyste środowisko.

2.Rozmowa na temat opowiadania
- Co to są odpady i skąd się biorą?
– Czy możemy wyrzucać odpady gdziekolwiek?
– Na czym polega segregacja śmieci?

3.Pokazanie i omówienie do czego służą pojemniki i dlaczego mają różne kolory (każdy kolor oznacza inny rodzaj odpadów). Wyjaśnienie do którego pojemnika, jakie odpady wrzucamy.

4. Zabawa ruchowa „ Znajdź swój kolor”

Dzieci mają szarfy w 3 kolorach (żółty, zielony, czerwony). Tańczą w rytm muzyki. Podczas ciszy w muzyce dzieci szukają swojego koloru i łapią się za ręce tworząc kółeczka.

5. Losowanie przez dzieci obrazków z przedmiotem , dopasowywanie go do odpowiedniego pojemnika. Dzielenie nazwy przedmiotów na sylaby. Przeliczanie ,który pojemnik ma najwięcej, najmniej i tyle samo „odpadów”

6.Zabawa z chustą animacyjną .
Dzieci stoją wokół chusty a następnie unoszą ją do góry, nauczycielka wydaje polecenia np. pod chustą przebiegają te dzieci które mają zieloną szarfę , czerwoną, żółtą.


7. Praca plastyczna- Ekologiczne drzewko
Dzieci wycinają z zielonego papieru koronę drzewa, przyczepiają ja do pomalowanej farbą rolki po papierze toaletowym. Na koronę przyklejają wykonane z plasteliny owoce(np.jabłka,śliwki,gruszki)

8.Wspólny śpiew i taniec do piosenki „ SOS dla Ziemi”

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.