Scenariusz zajęć
Klasa: I g
Nauczyciel prowadzący: Kamila Jęśkowiak
Temat bloku: Piszemy pierwszą literę.
Temat dnia: A jak album. Figury geometryczne-kwadrat.
Edukacja: matematyczna
Wpis do dziennika: Figury geometryczne – kwadrat. Badanie własności.
Termin: 19.09.2014 r.
Cel ogólny: Poznanie nowej figury geometrycznej – kwadratu.
Cele operacyjne
Uczeń potrafi (punkty z podstawy programowej):
• słuchać ze zrozumieniem (1.1),
• wskazać kwadraty wśród innych figur geometrycznych (7.16),
• wyszukać w otoczeniu i na obrazkach obiektów w kształcie kwadratu (7.16),
• swobodnie wypowiadać się na dany temat (1.3.c),
• porównywać wielkości kwadratu (7.16),
• zmierzyć boki figury (7.16, 7.10),
• przeliczyć figury (7.2),
• opisać kwadrat – ilość boków i wierzchołków (7.16),
• dostrzec cechy wspólne i różniące kwadraty (7.16),
• dostrzec cechy wspólne i różnice między prostokątem i kwadratem (7.16),
• podzielić na sylaby i głoski wyraz kwadrat (1.3.e),
• rysować kwadrat za pomocą szablonu (7.19),
• zaśpiewać piosenkę (3.1),
• rozwiązywać ćwiczenia sprawdzające zrozumienie tematu,
• współpracować w grupie (1.8, 5.4),
• ocenić swoją pracę na zajęciach. (5.4)
Środki dydaktyczne: karty pracy, płyta CD z piosenką „Zawsze razem”, sznurek, szablony kwadratu, kwadraty różnej wielkości, figury geometryczne, klamerka, kartki samoprzylepne, obrazki, kolorowanki.
Metody:
• słowna
• oglądowa
• praktycznego działania
• ćwiczenia ruchowe
Formy pracy: zbiorowa, grupowa, indywidualna.
Przebieg zajęć:
1. Wprowadzenie do tematu zajęć, omówienie co będzie na zajęciach.
2. Zaproszenie dzieci na dywan.
3. Przypomnienie i utrwalenie wiadomości z ostatnich zajęć, dotyczących prostokąta.
4. Pokaz nowej figury – kwadratu.
5. Wskazywanie kwadratu wśród innych figur geometrycznych.
6. Wyszukiwanie w otoczeniu i na obrazkach obiektów w kształcie kwadratu.
7. Badanie własności kwadratu:
- opis figury,
- przeliczenie ilości boków i wierzchołków,
- mierzenie boków kwadratu za pomocą sznurka, sprawdzanie czy na pewno są równej długości,
- omawianie cech wspólnych i różnic kwadratów, porównywanie ich wielkości,
- omawianie cech wspólnych i różnic między prostokątem i kwadratem
- przeliczanie figur.
8. Wybrany losowo uczeń układa coś tylko z kwadratów. Reszta dzieci musi odgadnąć co to jest.
9. Piosenka „Zawsze razem” z podziałem na chłopców i dziewczynki.
10. Zaproszenie dzieci do stolików i praca przy nich.
11. Rozwiązywanie zadań z kart pracy i utrwalenie tematu. Dla dzieci wykonujących zadanie znacznie szybciej niż pozostałe są dodatkowe kart pracy – różne kolorowanki.
12. Sprawdzenie poprawności zadań. Wklejenie zadań do zeszytu z edukacji matematycznej.
13. Zaproszenie dzieci na dywan.
14. Podział wyrazu kwadrat na sylaby i głoski.
15. Kwadrat ma 7 głosek-gimnastyka „Magiczna liczba 7”.
16. Zaproszenie dzieci do stolików i praca przy nich.
17. Dzieci odrysowują w zeszycie do edukacji matematycznej kwadrat przy pomocy szablonu i tworzą rysunek.
18. Podsumowanie zajęć. Wybrane losowo dziecko wyciąga z woreczka właściwą figurę i opowiada, po czym poznało, że jest to właśnie kwadrat. Jeżeli próba jest nieudana, losowanie powtarza kolejne dziecko. Powtórzenie własności kwadratu.
19. Uczniowie na karteczkach w kształcie kwadratu rysują odpowiednią buźkę i przyklejają na mundurek. Podsumowują swoją pracę na zajęciach dokonując samooceny.
Gdyby został jeszcze czas na zajęciach wówczas dzieci otrzymują karty pracy z zadaniem nr 3 i rozwiązują je. Po skończonej pracy następuje sprawdzenie zadania.
Karty pracy:
Zadanie 1. Pokoloruj tylko kwadraty.
Zadanie 2. W każdym rzędzie skreśl figurę, która nie pasuje do pozostałych.
Zadanie 3. Pokoloruj tym samym kolorem kwadraty tej samej wielkości.