X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 31359
Przesłano:

Jakie owoce i warzywa dojrzewają jesienią? J jak jajko. Scenariusz zajęć dla klasy 1

Scenariusz zajęć

Klasa: I g
Nauczyciel prowadzący: Kamila Jęśkowiak
Temat bloku: Szykujemy zdrowe i smaczne sałatki..
Temat dnia: Jakie owoce i warzywa dojrzewają jesienią? J jak jajko.
Edukacja: przyrodnicza
Wpis do dziennika: Jakie owoce i warzywa rosną w Polsce? Wielozmysłowe poznawanie owoców i warzyw. Poznanie nazw i wyglądu owoców krajowych i egzotycznych. Walory odżywcze oraz rodzaje przetworów z owoców i warzyw.
Termin: 03.11.2014 r.

Cel ogólny: Poznanie owoców i warzyw.

Cele operacyjne
Uczeń potrafi (punkty z podstawy programowej):
• słuchać ze zrozumieniem (1.1),
• wielozmysłowo poznać owoce i warzywa (6.1),
• nazwać owoce i warzywa (6.4),
• pogrupować w zbiory owoce i warzywa (7.1),
• wymienić walory odżywcze (6.9)
• wymienić przetwory zrobione z owoców i warzyw (6.9),
• swobodnie wypowiadać się na dany temat (1.3.c),
• opisać wygląd owocu lub warzywa (1.3a),
• podzielić na sylaby i głoski wyrazy: owoce, warzywa (1.3.e),
• zaśpiewać piosenkę (3.1),
• rozwiązywać ćwiczenia sprawdzające zrozumienie tematu,
• współpracować w grupie (1.8, 5.4),
• ocenić swoją pracę na zajęciach. (5.4)


Środki dydaktyczne: ćwiczenia „Moje ćwiczenia”, zagadki, owoce, warzywa, przetwory owocowe i warzywne, nóż, deska do krojenia, opaska, ilustracje warzyw i owoców, chustka, wiersz „Witaminowe abecadło”, płyta z piosenką „Witaminki”, blok techniczny.

Metody:
• słowna
• oglądowa
• praktycznego działania
• ćwiczenia ruchowe

Formy pracy: zbiorowa, grupowa, indywidualna.


Przebieg zajęć:

1. Wprowadzenie do tematu zajęć, omówienie co będzie na zajęciach.
2. Zaproszenie dzieci na dywan.
3. Nauczyciel czyta zagadki o owocach i warzywach.
4. Wielozmysłowe poznawanie owoców i warzyw.
Dzieci oglądają zgromadzone owoce i warzywa. Nazywają je i dzielą na podzbiory: owoce, warzywa.
Następnie dzielą owoce na podzbiory: krajowe, egzotyczne,a warzywa na: do jedzenia na surowo, do jedzenia po ugotowaniu.
Rozpoznawanie owoców i warzyw z zamkniętymi oczami.
Jakimi zmysłami można poznać co zostało wybrane?
- węch, dotyk, smak.
5. Opisywanie wyglądu wybranego losowo owocu lub warzywa.
6. Piosenka „Witaminki”.
7. Wypowiedzi dzieci na temat: Dlaczego jemy owoce i warzywa. Poznawanie walorów odżywczych.
8. Czytanie wiersza S.Kraszewskiego pt.”Witaminowe abecadło”. Przyklejanie na kartki odpowiednich owoców lub warzyw do danej witaminy.
9. Zaproszenie dzieci do stolików i praca przy nich.
10. Wykonanie zadań 1 i 2 na stronie 72 z ćwiczeń „Moje ćwiczenia. Po skończonej pracy następuje sprawdzenie i podanie zadania domowego – dokończenie zadania 2, pokolorowanie rysunku.
11. Zaproszenie dzieci na dywan.
12. Wypowiedzi dzieci na temat: Co możemy zrobić z owoców i warzyw. Rozmowa na temat przetworów warzywnych, owocowych, soków, dżemów, powideł, sałatek, surówek.
13. Podział wyrazów – owoce, warzywa na sylaby i głoski.
14. Zabawa „Zgadnij, kim jestem”. Losowo wybrane dziecko zakłada na głowę opaskę z danym owocem lub warzywem. Poprzez zadawanie pytań, odgaduje co ma na opasce.
15. Podsumowanie zajęć i samoocena.

wiersz S. Karaszewskiego- „Witaminowe abecadło”

Oczy, gardło, włosy, kości
zdrowsze są, gdy A w nich gości.
A w marchewce, pomidorze,
w maśle, mleku też być może.
B - bądź bystry, zwinny, żwawy
do nauki i zabawy!
W drożdżach, ziarnach i orzeszkach,
w serach, jajkach B też mieszka.
Naturalne witaminy
lubią chłopcy i dziewczyny.
Bo najlepsze witaminy
to owoce i jarzyny.
C - to coś na przeziębienie
i na lepsze ran gojenie.
C: porzeczka i cytryna,
świeży owoc i jarzyna!
Zęby, kości lepiej rosną,
kiedy D dostaną wiosną.
Zjesz ją z rybą, jajkiem, mlekiem.
Na krzywicę D jest lekiem.
Naturalne witaminy
lubią chłopcy i dziewczyny.
Bo najlepsze witaminy
to owoce i jarzyny.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.