Konspekt zajęć prowadzonych z grupą wychowanków niepełnosprawnych intelektualnie w Gr. IV
Temat: „Wiosenne kwiaty”
Data: 26.03.2014
Prowadzący: Włodzimierz Rączka
Forma zajęć: grupowa, indywidualna
Metody pracy: słowna , oglądowa , praktycznego działania
Środki dydaktyczne: tablica , plansze przedstawiające wiosenne kwiaty, kwiaty z papieru kolorowego kolorowanki , kredki . flamastry , nożyczki , latarka , suszarka , papier kolorowy , materiał imitujący łąkę , bocian , żaba , magnetofon , płyta CD
Czas trwania zajęć: 1 h zegarowa
Liczba wychowanków: 11
Cele ogólne:
• rozwijanie mowy czynnej i biernej
• rozbudzenie wrażliwości na piękno przyrody;
• wytworzenie pozytywnych relacji między uczestnikami spotkania, atmosfery wzajemnej życzliwości i szacunku;
• budzenie i rozwijanie wyobraźni muzycznej, ruchowej, werbalnej i plastycznej;
Cele operacyjne:
• potrafi wypowiedzieć się na temat zmian zachodzących w przyrodzie;
• zna gatunki wiosennych kwiatów;
• umie prawidłowo wykonać polecenia;
• umie wykorzystać technikę plastyczną;
• potrafi dostosować ruch do rytmu i nastroju muzyki;
Przebieg zajęć:
1. Spotkanie na sali konferencyjnej
2. Przywitanie
3. Dzieci siadają w kręgu nauczyciel zaczyna rozmowę na temat zmian zachodzących w przyrodzie zadaje pytania:
• Czy słońce świeci bardziej ?
• Jaka jest temperatura na zewnątrz ?
• Jakie kolory zaczynają się pojawiać?
• Czy dni są krótsze czy dłuższe.
Aby ułatwić demonstruje nawiew zimnego i ciepłego powietrza z suszarki, zapala i gasi światło , pokazuje symbol zielonego listka.
4. Nauczyciel czyta wiersz o zwiastunach wiosny. Dzieci razem z nauczycielem wołają wiosnę. Wchodzi „Pani Wiosna” z dużą kopertą w której są symbole kwiatków rozsypuje je na podłogę.
5. „Pani wiosna” wyjmuje duży rulon z tematem zajęć następnie przyczepia go na tablicy.
6. Nauczyciel wraz z uczniami odczytuje temat zajęć.
7. Nauczyciel dobiera dzieci w pary każda para otrzymuje symbol kwiatka jednego koloru.
8. Zabawa w zbieranie kwiatków dzieci podchodzą parami i zbierają kwiatki rozłożone na podłodze.
9. Nauczyciel demonstruje plansze z wiosennymi kwiatami (przebiśnieg , pierwiosnek , żonkil , krokus, tulipan) dzieci powtarzają nazwy kwiatów.
10. Zabawa „memory” dzieci szukają symboli przedstawiających kwiaty i łącza je w pary.
11. Przerwa - ćwiczenia relaksujące przy muzyce zabawa w bociana, żabkę , rozkwitające kwiaty.
12. Dzieci podchodzą do stolików losują w parach koperty z pociętymi kwiatami układają przyklejają oraz malują według wzoru i nazywają . Dopasowują nazwy do poszczególnych kwiatów.
13. Wspólna ocena wykonanych prac.
14. Podsumowanie zajęć – słodki upominek dla wszystkich
15. Zakończenie zajęć.