Numer: 31327
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Barwy ciepłe, zimne - Z wizytą w Krainie Słońca i Krainie Lodu. Scenariusz zajęć otwartych dla przedszkolaków

TEMAT: Barwy ciepłe, zimne – Z wizytą w Krainie Słońca i Krainie Lodu

CEL OGÓLNY: Ćwiczenie wyobraźni plastycznej, kształcenie umiejętności współdziałania w grupie
CELE SZCZEGÓŁOWE:
Dziecko:

-aktywnie uczestniczy w tworzeniu, posiada kreatywną postawę
- rozwija umiejętności plastyczne i wszechstronnie rozwija się
-zapoznanie z barwami ciepłymi – żółtą, czerwoną, pomarańczową i brązową oraz z barwami zimnymi: zieloną, niebieską i fioletową
-rozpoznawanie barw poprzez kojarzenie ich z określonymi przedmiotami (np.: żółte – słońce).

POMOCE: sztalugi, farby, pędzle, kartony, kolorowa chusta, przedmioty różnych kolorów,

I CZĘŚĆ WSTĘPNA
1. Przywitanie przedszkolaków – pierwszaki śpiewają piosenkę (na melodię „Panie Janie”). Witajcie przedszkolaki, witajcie przedszkolaki. Jak się macie? Jak się macie? Wszyscy Was Kochamy, wszyscy Was Kochamy. Zostańcie wśród nas, zostańcie wśród nas.
Przywitanie przedszkolaków przez wybranego ucznia klasy I:
- Witamy was gorąco i zapraszamy do wspólnej zabawy.

II CZĘŚĆ WŁAŚCIWA
1. Uczniowie klasy pierwszej podzieleni na dwa zespoły (Krainę Słońca – barwy ciepłe i Krainę Lodu – barwy zimne), ubrani w odpowiednie dla swojej grupy barwy przedstawiają swoją Krainę. Przedstawienie barw ciepłych i zimnych.
Wybrani uczniowie:
- My jesteśmy kolorowe ludki zamieszkujące dwie krainy,
Krainę Słońca i Krainę Lodu.
- Jak myślicie ludki jakiego koloru mieszkają w Krainie Lodu?
- Jak myślicie ludki jakiego koloru mieszkają w Krainie Słońca?
2. Zabawa „Magiczny worek”– każdy przedszkolak losuje z worka przedmiot, określa jakiego jest koloru i zanosi ten przedmiot do danej Krainy stając się jednocześnie członkiem danej grupy - podział przedszkolaków na grupy.

2. Szukamy kolorów – każda grupa ma odnaleźć w klasie kolor pasujący do swojej Krainy i stanąć obok niego.
3. Zabawa ruchowa – piosenka „Pada deszczyk”
Pada deszczyk – ręce nad głową, obniżają się i pokazują spadające krople – 2 razy.
Wieje silny wiatr - ręce nad głową – pokazanie gestów wiejącego wiatru – 2 razy.
Błyskawica – klaśnięcie przed sobą – 2 raz.
Grzmot – silne tupnięcie – 2 raz.
Piękna tęcza świeci wokół nas – zataczanie koła od głowy ku dołowi - 2 raz.
4. Zajęcie stanowisk pracy – przygotowanie odpowiednich kolorów
5. Praca twórcza uczniów. Dzieci mają za zadanie namalować kompozycję z wykorzystaniem określonych barw:
Kraina Słońca – np. praca plastyczna pt.„Słoneczny dzień”
Kraina Lodu – np. praca plastyczna pt. „Deszczowy dzień”

III CZĘŚĆ KOŃCOWA

1. Ekspozycja prac. Próby omawiania prac plastycznych przez uczniów – określanie jakich barw użył to namalowania obrazka. Utrwalenie nazw barw ciepłych i zimnych.
2. Uprzątnięcie stanowisk pracy. Umycie rąk i miseczek po farbach.
3. Podziękowanie za przybycie na zajęcia.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.