X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 31315
Przesłano:

Budowanie zaufania uczniów do nauczyciela. Scenariusz zajęć rewalidacyjno - wychowawczych

Scenariusz zajęć
Rewalidacyjno – Wychowawczych
przeprowadzonych w zespole nr III
( liczba uczniów 3) przez nauczyciela
Grzegorza Skolimowskiego

TEMAT ZAJĘĆ: Budowanie zaufania uczniów do nauczyciela.

Cel ogólny:
• Kształtowanie poczucia bezpieczeństwa, dostarczanie różnorodnych bodźców.
• Usprawnianie motoryki małej.
• Przybliżanie dzieciom otaczającego ich świata.
• Poprawa czucia głębokiego i powierzchniowego.
Cel szczegółowy:
Uczeń zna:
• Głos nauczyciela.
Uczeń rozumnie:
• Polecenia wydawane przez nauczyciela.
Uczeń potrafi:
• Skupić się w czasie wykonywania ćwiczeń.
• Współdziałać podczas ćwiczeń.
Uczeń doskonali:
• Nazwy poszczególnych części ciała i identyfikację ich z daną częścią ciała.
• Koncentracje uwagi.
• Utrzymywanie kontaktu wzrokowego z nauczycielem.
• Umiejętność wchodzenia z nauczycielem w interakcje.
• Świadomość własnego ciała.
• Mowę bierną.
• Budowanie więzi emocjonalnej z nauczycielem.
ELEMENTY METOD WYKORZYSTANE W PRACY:
• Stymulacja polisensoryczna.
• Elementy porannego kręgu.
• Masaż logopedyczny.
• Zabawa paluszkowa.
• Masaż powierzchowny dłoni.
• Metoda W. Sherborne.
FORMY PRACY:
• Zbiorowa, zindywidualizowana.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: materace, oliwka/krem, bodźce zapachowe, magnetofon, farby, kartki czystego papieru, liście, przedmioty o różnej fakturze.
Czas trwania zajęć: 3 godz. lekcyjne.
Uczestnicy: uczniowie zespołu rewalidacyjno – wychowawczego (2 – chłopców i dziewczyna) niepełnosprawni w stopniu głębokim z zaburzeniami sprzężonymi takimi jak niedowład spastyczny, przykurcza w stawach.
MIEJSCE ZAJĘC: sala lekcyjna.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

I. Część wstępna:
1. Indywidualne przywitanie się z każdym z uczniów wykorzystując elementy Porannego kręgu..
2. Masaż zewnętrzny twarzy :
• masaż szyi – od okolicy barków do podbródka, zewnętrzną powierzchnie przełyku od dołu ku górze, stosując tylko głaskanie.
• masaż żuchwy – od podbródka w kierunku skroni, od okolicy za uszami do podbródka.
• masaż czoła i policzków – od środka czoła przez skronie do ucha schodząc wzdłuż policzków, od bocznych powierzchni nosa w bok do policzków, same policzki
• masaż warg – od środka nad górną wargą w kierunki na boki, podobnie masujemy okolice pod dolna wargą, ruchem rozciągającym masujemy okolice pod dolną wargą.
3. Masaż dłoni:
• palców- zabawa paluszkowa - „Sroczka”,
• grzbietowej strony – głaskanie, rozcieranie, ponowne głaskanie
• wewnętrznej części – głaskanie, rozcieranie, ugniatanie, oklepywanie
• głęboki ucisk dłoni
• opukiwanie klockiem i innymi przedmiotami o różnej fakturze i strukturze
• posmarowanie dłoni eterycznym olejkiem
II. Część właściwa:
1. Zajęcia plastyczne – stemplowanie liśćmi.
• stymulacja polisensoryczna – głaskanie-pocieranie liśćmi różnych części ciała; – wąchanie liści; - słuchanie szeleszczenia liści;
• wykonanie pracy – nauczyciel nakłada na liście farbę a uczniowie z pomocą nauczyciela przykładają „stemple” na kartkę;
• wspólne oglądanie prac.
III. Część końcowa.
1. Ćwicz. W. Sherborne.
• dziecko leży na brzuchu, nauczyciel przechodzi nad jego nogami, nad tułowiem, potem celowo zahacza o jakąś część ubrania, następnie powtarza tą czynność wzbogaconą o akcent wokalny/dźwiękowy.
• dziecko teraz obraca się na plecy, nauczyciel wykonuje te same czynności.
2. Relaksacja przy muzyce.
3. Pożegnanie.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.