Scenariusz zajęcia dla grupy dzieci 6-7 letnich przeprowadzonego w dniu 24.05.2016
Opracowanie:
mgr Beata Birkowska
Przedszkole Miejskie nr 49 Łódź
Temat: Poznajemy Łódź
Obszary z podstawy programowej:
15.2 Zna nazwę miejscowości, w której mieszka, zna ważniejsze instytucje
3.3 uważnie słucha, pyta o niezrozumiałe fakty i formułuje dłuższe wypowiedzi o ważnych sprawach;
9.1 przejawia, w miarę swoich możliwości, zainteresowanie wybranymi zabytkami i dziełami sztuki oraz tradycjami i obrzędami ludowymi ze swojego regionu;
Cele ogólne
• kształtowania u dzieci poczucia przynależności narodowej
• rozbudzanie zainteresowania miastem, w którym mieszkamy
Cele operacyjne
• nazywa główną ulicę miasta – Piotrkowska.
• rozpoznaje i nazywa Manufakturę
• Odpowiada na pytania dotyczące treści filmu, w jaki sposób otrzymuje się materiał lniany
• odgaduje zagadki - tytuły wybranych wierszy J. Tuwima
Metody
• Czynne: zadań stawianych do wykonania
• Słowne: rozmowa, opowiadanie
• Oglądowe: obrazki, ilustracje, filmy
• Zabawy twórcze – zabawa ruchowa
Formy pracy
• Indywidualna
• Z całą grupą
• W zespołach
Środki dydaktyczne:
Maskotka Łodziaczka, ilustracje: ławeczka Tuwima, ulica Piotrkowska, pomnik Twórców Łodzi Przemysłowej, fabryka Scheiblera, Manufaktura, Beczki Grohmanów,
zdjęcie J. Tuwima, koperty, próbki materiałów, kołowrotek, filmik tkalnia youtube.pl https://www.youtube.com/watch?v=LF0S2oKq6Fk, film Proces produkcji lnu, czyli jak powstaje lniana tkanina? youtube.pl https://www.youtube.com/watch?v=YmrGKzDFCM0 ,odtwarzacz CD, pendrive z muzyką, rzutnik, laptop, ekran, kawałki białego materiału ( po jednym dla każdego dziecka), pędzelki, gąbki, patyki do szaszłyków, kartki białe A-4, pastele
Przebieg
I Powitanie;
Wszyscy są witam Was....
II. Nauczycielka przedstawia maskotkę Łodziaczka, który informuje dzieci, że jest dobrym duchem Łodzi i ma dla nich zadania do wykonania.
III. Koperta pierwsza 1
Ułóż obrazek – plac Wolności – dzieci odszukują kopertę z nr 1, w zespołach układają obrazek z części, odpowiadają na pytania: co jest na obrazku, jaka ulica (Piotrkowska) zaczyna się od placu Wolności, co można na niej zobaczyć.
Koperta 2
Pomnik Galerii Sławnych Łodzian – Twórcy Łodzi Przemysłowej – krótkie omówienie postaci występujących na pomniku. Pomnik przedstawia trzech fabrykantów z największych łódzkich rodów - właścicieli największych włókienniczych fortun: Izraela Kalmanowicza Poznańskiego, Karola Wilhelma Scheiblera i Henryka Grohmana. Pokaz zdjęć ich fabryk - Manufaktura, Beczki Grohmana, Księży Młyn. Podkreślenie, że Łódź była centrum włókienniczym kraju.
Dzieci oglądają różnorodne materiały, zastanawiają się jak one powstały - pokaz kołowrotka, nauczycielka wyjaśnia sposób użycia, oglądanie filmu o procesie obróbki lnu - zapoznanie dzieci z procesem powstawania lnianych materiałów.
IV. Zabawa twórcza – ruchowa - Taniec części ciała - przy tanecznej muzyce nauczycielka prosi dzieci, żeby "tańczyły": tylko nosem, ustami, palcami, brzuchem, dłońmi, kolanami, językiem, łokciami, policzkami, na końcu całym ciałem
V. Łodziaczek pyta dzieci, czy znają jeszcze jakiś innych sławnych łodzian.
Koperta 3 Pomnik Ławeczka Tuwima – ułożenie obrazka z części. –nauczycielka przedstawia skrócony życiorys poety, podkreślenie związku Tuwima z Łodzią,
Rozwiązywanie zagadek „Jaki to wiersz?”. Przed tablicą tematyczną na której ukryte są tajemnicze ilustracje ( zakryte białymi kartkami z kolejnymi numerami ) nauczycielka czyta zagadki – rozwiązaniami są tytuły wierszy J. Tuwima. Numer zagadki słownej odpowiada numerowi zagadki obrazkowej.
1.„Skandal! – krzyczy –
Nie do wiary!
Ktoś mi ukradł... OKULARY
2.Oj, przydałby się
Ktoś na
Przyczepkę RZEPKA
3. Wszystko, co miał, było jak słoń!
Lecz straszny był Zapominalski
SŁOŃ TRĄBALSKI
4.A gdy ze szkoły
do domu wraca.
Psoci, figluje –
to jego praca... MURZYNEK BAMBO
VI. Praca plastyczna – do wyboru
Tworzenie własnej tkaniny – malowanie farbami wzorów na materiale.
Rysowanie ilustracji do wybranego wiersza J. Tuwima.
Wystawa prac w kąciku dla rodziców.