KONSPEKT DO ZAJĘĆ LOGOPEDYCZNYCH
Data: 17. 12.2014
Prowadząca: Małgorzata Kowalczyk
Klasa: Roczne przygotowanie przedszkolne
Temat: Różnicowanie głosek [s] i [sz] w wyrazach, wyrażeniach i zdaniach.
Cel główny:
różnicowanie głosek [s] i [sz].
Cele szczegółowe:
- usprawnianie narządów artykulacyjnych oraz wyrabianie prawidłowego toru oddechowego,
- różnicowanie głosek [s] i [sz] w wyrazach, wyrażeniach i zdaniach,
- ćwiczenie analizatora wzrokowego,
- ćwiczenia słuchu fonematycznego,
- wzbogacanie słownictwa.
Metody i techniki:
- wzrokowo-słuchowa,
- pokazu i naśladownictwa,
- ćwiczeń praktycznych.
Formy:
praca indywidualna, grupowa.
Pomoce:
słomki, butelka z wodą, piłeczka pingpongowa, obrazki do ćwiczeń motorycznych narządów mowy, obrazki przedmiotów z głoską [s] i [sz], karty memory i domino obrazkowe z głoską [s] i [sz], podpisy do obrazków.
Przebieg zajęć:
1. Ćwiczenia oddechowe i fonacyjne
Pamiętamy o prawidłowym torze oddechowym (wdech nosem - wydech ustami) oraz poprawnym ułożeniu warg.
- „Jacuzzi dla pingwina” - dmuchanie przez słomkę do butelki z wodą, naśladując bulgotanie wody w jacuzzi.
- „Strzelamy gola” - dmuchanie na piłeczkę pingpongową w kierunku obrazków o nazwach z ćwiczonymi głoskami
- „Syczący wąż – szumiący las” - prawidłowe wybrzmiewanie głoski [s] i [sz] – ciszej, głośniej, dłużej, krócej - zgodnie z oznaczeniem.
2. Ćwiczenia motoryczne narządów artykulacyjnych z wykorzystaniem kart „wesołego tygryska” lub zdjęć dzieci prezentujących ćwiczenia narządów mowy.
3. Układanie rytmów i powtarzanie ćwiczonych dźwięków w izolacji.
Dzieci układają dla siebie nawzajem rytmy – z wykorzystaniem obrazków lasu (oznaczenie głoski [sz]) i węża (oznaczenie głoski [s]).
Dzieci najpierw odtwarzają rytm wystukując i klaskając, następnie wymawiając odpowiednio głoskę [s] lub [sz].
4. Ćwiczenia słuchu fonemowego - zabawa „Pusta szafa”.
Połóż na 1. półce szafy ubrania Sylwii, które zawierają głoskę [s], na 2. półce ubrania Łukasza, które zawierają głoskę [sz].
Przykładowe obrazki: szalik, koszula, spodnie, kapelusz, bluzka, szelki, szorty, pas, sandały, skarpety, kalosze, sukienka. Analiza sylabowa wyrazów.
5. Memory. Odnajdywanie par takich samych obrazków. Powtarzanie ich nazw.
6. Domino obrazkowe.
Dokładanie pasujących obrazków rozpoczynających się głoskami [s], [sz] – powtarzanie ich nazw.
7. Zapamiętaj układ obrazków.
Układanie obrazków w takiej samej kolejności i powtarzanie ich nazw.
8. Co powiedziałam? - ćwiczenie analizy i syntezy sylabowej.
Dzieci odgadują jakie wyrażenie zostało wypowiedziane przez nauczycielkę. Powtarzają wyrażenia, a następnie ponownie dzielą je na sylaby wyklaskując.
Przykładowe wyrażenia: pu-szy-sty sza-lik, su-che szy-szki, su-szo-ne gru-szki, pu-sta skrzy-nia, skrzy-dło so-wy, trzask wy-strza-łu, prze-stra-szo-ny Szy-mon.
9. Poszukiwanie określeń do wylosowanych obrazków, następnie układanie z nimi zdań.
10. Powtarzanie tekstu opowiadania. Układanie historyjki obrazkowej według kolejności zdarzeń w opowiadaniu.
W kaszubskim skansenie (fragm.) Irena Dobrowolska
Staszek i Sabina przyjechali do skansenu.
Skansen jest kaszubską osadą.
Przewodnik wspaniale opowiadał o wszystkim.
We wnętrzu domów oglądano stare sprzęty gospodarskie.
Szafy, krzesła i skrzynie miały namalowane kaszubskie motywy.
Na meblach były wyszywane obrusy i poduszki.
Staszek poszedł do starej szopy.
Na jej stryszku oglądał kosy i szufle.
Wyprawa do skansenu sprawiła wszystkim szaloną frajdę.