Scenariusz zajęć otwartych dla rodziców.
Temat: Zabawy inspirowane metodą I. Majchrzak.
Cele ogólne:
Rozwijanie pamięci wzrokowej, słuchowej
Rozbudzanie koncentracji uwagi na zadaniu
Kształtowanie aktywności poznawczej, ruchowej i werbalnej.
Metody:
czynna
słowna
Odimienna metoda nauki czytania I. Majchrzak.
Formy:
indywidualna
grupowa
Data spotkania: 26.05.2015 r.
Grupa wiekowa: 5- latki.
Przebieg zajęć:
1. „Iskierka przyjaźni”- Uściśnięcie dłoni kolegi siedzącego po prawej stronie i wypowiedzenie jego imienia sylabami.
2. „Wiatraczek” Dzieci siedzą w kole. Nauczyciel podaje w prawą stronę kolejne wizytówki dzieci. Każde dziecko zatrzymuje swoją, a pozostałe podaje dalej. Zabawa może być metodą sprawdzenia obecności.
3. „ Deszcz wizytówek”- Odnajdywanie własnych imion na rozrzuconych wizytówkach.
4. „Jedzie pociąg”- Na stacjach w przerwie muzyki wsiadają do pociągu dzieci, które rozpoznają swoje imię na pokazanej przez nauczyciela wizytówce.
5. „Kto za tobą stoi”- W zabawie dzielimy dzieci na dwie grupy. Połowa dzieci siada na krzesełkach ustawionych w kole- twarzą do środka. Prosimy ,żeby dzieci zamknęły oczy. Puszczamy muzykę do marszu, kiedy muzyka cichnie dzieci, które są na zewnątrz wysuwają przed oczy dzieci siedzących na krzesełkach swoje wizytówki. Zadaniem siedzących dzieci jest odczytanie z wizytówki, kto za nim stoi. Jeżeli odczytają prawidłowo ,następuje zamiana.
6. „Na czyim krzesełku siedzisz”. Ustawiamy krzesełka w koło. Do środka wchodzą dzieci i spacerują. Kiedy muzyka ucichnie, siadają na przypadkowym krzesełku. Nauczyciel zadaje pytanie „Na czyim krzesełku siedzisz?” Dzieci muszą powiedzieć, do kogo należy krzesełko.
7. „Pan listonosz”- Właściwe doręczenie listów adresatom. Dzieci siedzą
w kole. Nauczyciel rozdaje dzieciom koperty , w których są pocięte litery z imion dzieci. Zadaniem dzieci jest doręczyć kopertę którą otrzymało odpowiedniej osobie. Następnie dzieci układają swoje imię.
8. „ Koperta z imieniem”- Rysowanie siebie i próba samodzielnego podpisania.