Numer: 31270
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Zabawy matematyczne z figurami geometrycznymi. Scenariusz zajęć otwartych

Scenariusz zajęć otwartych
Temat: Zabawy z figurami geometrycznymi.

Cele:
• Utrwalenie kształtów i nazw figur geometrycznych.
• Utrwalenie nazw kolorów.
• Wzbogacenie słownictwa dzieci.
• Rozwijanie twórczej wyobraźni.
• Utrwalenie umiejętności klasyfikowania przedmiotów według kształtu.
• Wdrażanie dzieci do uważnego słuchania i skupiania się na wykonywanych czynnościach.
• Doskonalenie koordynacji wzrokowo- ruchowej.
• Rozwijanie umiejętności rozwiązywania zagadek.
• Rozwijanie umiejętności przeliczania w zakresie 5.
Metody:
• Słowno -oglądowa (pokaz, ilustracja).
• Czynna- zadaniowa.
• Aktywizacyjna.
Formy:
• Praca indywidualna
• Praca zespołowa
Środki Dydaktyczne:
• Magnetofon , płyta CD z nagraniem zabawy ruchowej.
• Plansze z figurami geometrycznymi.
• Emblematy z figurami geometrycznymi.
• Koszyczek z plastikowymi figurami geometrycznymi.
• Woreczek z figurami geometrycznymi.
• Obręcze z oznaczeniami figur- tabliczki.
• Kleje.
• Zestaw figur geometrycznych dla każdego dziecka.
• Treść wiersza i zagadek.
• Białe figury geometryczne do zawieszenia w sali.

Termin:
23.05.2016 godz. 09.30.


Przebieg zajęć:
1. Zabawa powitalna. Zebranie dzieci na dywanie w kole. Puszczenie iskierki przyjaźni
z jednoczesnym wypowiadaniem swoich imion.
2. Rozwiązywanie zagadek o figurach geometrycznych. Odpowiedzi ukryte na planszach. Koło- żółty, trójkąt - czerwony, kwadrat- zielony, prostokąt- pomarańczowy. Rysowanie w powietrzu figur, określanie koloru figur.
3. Wierszyk o „Pajacyku” Uważne słuchanie wiersza M. Platy pt. „Pajacyk”. Pokaz układania pajacyka na dywanie z dużych papierowych figur geometrycznych. Rozmowa kierowana nt.treści wiersza;
Jakie figury geometryczne wystąpiły w wierszu?
Co powstało z figur geometrycznych?
Z jakiej figury geometrycznej pajacyk miał głowę, czapeczkę, brzuszek, oczy i nosek, nogi, buciki?
4. Porządkowanie figur. Dzieci segregują figury do obręczy oznaczonych kartonikami
z odpowiednim kształtem(trójkąt, kwadrat, koło, prostokąt).Przeliczają ich ilość.
5. Zabawa muzyczno-ruchowa „Pajacyki”.
6. „Czarodziejski worek”- Dzieci zamykają oczy i losują z worka figury- nazywają je, określają kolor.
7. Zabawa ruchowa „Zmień miejsce”- Każde dziecko otrzymuje emblemat figury geometrycznej. Dzieci tworzą kolo. Na hasło: np.: Zmieniają miejsca kwadraty i koła- dzieci z tymi emblematami zamieniają się miejscami. Utrudnieniem zabawy będą polecenia np. czerwone kwadraty zamieniają się miejscami z zielonymi trójkątami.
8. „Rozpoznaj figurę”. N -l rozwiesza w sali figury geometryczne koloru białego- będą to „przystanki figurowe”. Dzieci siedzą w kole i otrzymują polecenie zamknięcia oczu. N -l kładzie każdemu dziecku jedną figurę geometryczną. Na sygnał dzieci ustawiają się pod taką samą figurą w sali jaką otrzymały. Następuje wymiana figur.
9. Praca plastyczna „Pajacyk”- Dzieci otrzymują zestaw wyciętych papieru figur. Ich zadaniem jest ułożyć pajacyka. Następnie dzieci prezentują swoje prace, przeliczają ilość figur , podają kolory.
10. Pożegnanie i podziękowanie za udział w zajęciach.


Scenariusz opracowała:
Anna Matkowska

Zagadki
Toczę, toczę się wesoło, I do wszystkich macham wkoło początku nie mam, ani końca podobne jestem do słońca Wszyscy mnie doskonale znacie. Myślę, że gotową odpowiedź macie ( koło)
Ta magiczna liczba trzy – zawsze towarzyszy mi.
Mam trzy boki i wierzchołki, trzy mam kąty, trzy odcinki
Twoja buzia mówi mi, że odgadniesz raz, dwa, trzy.
(trójkąt)

Powiem tylko: jestem szczery, ujrzysz u mnie boki cztery,
cztery kąty i wierzchołki – obce mi są różne boki.
Moje boki są równiuteńkie, a cztery kąty prościuteńkie.
(kwadrat)

Mam cztery boki równe parami,
Chociaż różniące się długościami,
Nie jestem jednak kwadratem,
Lecz jego bliskim bratem.
(prostokąt)


Wiersz M. Platy Pajacyk

Hop – rączki w górę,
Hop – rączki w dół.
Co to za dziwny skaczący stwór?
Jest koło, kwadrat,
Prostokąt jest śliczny.
To nasz pajacyk geometryczny.
Głowa okrągła jest jak piłeczka,
a na tej głowie trójkątna czapeczka.
Kwadrat to brzuszek.
Oczy i nosek są okrąglutkie jak groszek.
Rączki i nogi pajaca – to prostokąciki,
na nich z trójkątów małe buciki.
Figur przeróżnych ułóż kilka
I już jest pajacyk , co skacze jak piłka.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.